آنچه متقاضیان تحصیل در رشته های هنری باید بدانند

توصیه هایی برای متقاضیان تحصیل هنر در خارج از کشور

۱۲ نظر

هنر اگر نبود، واقعیت ما را می کشت. این جمله معروف یکی از اندیشمندان نامدار تاریخ معاصر جهان است و تا حدی  اهمیت مفهومی به نام هنر را نشان میدهد. برای هنرمند شدن، الزاما تحصیل در رشته هنر نیاز نیست و چه بسا برخی از هنرمندان نامدار عصر ما از نقاشان و خطاطان و فیلمسازان گرفته تا طراحان لباس و غیره، حتی یک ساعت هم تحصیل آکادمیک هنر نکرده و در زمینه هنر در دانشگاه ها و موسسات آموزشی و هنرهای زیبا، تحصیل نکرده اند. هنر بیش از تحصیلات، به پشتکار و استعداد و از همه مهم تر، عشق نیاز دارد. شاید در رشته های فنی و مهندسی و پزشکی و علوم  انسانی شما نتوانید بدون مدرک دانشگاهی اعتبار دهی شده، کار خاصی انجام دهید. اما در هنر، میتوان بدون طی کردن دوره های اکادمیک، کارهای شگرف و ژرفی انجام داد که تئوریسین ها و آکادمیسین ها و اساتید هنر را از سینما تا هنرهای  تجسمی، سورپرایز کند.

همه مدارک موردنیاز  برای اپلای رشته های هنری در دانشگاه های خارج از کشور

دانشجویان هنر متقاضی تحصیل در خارج از کشور، در کارگاه ها و دوره های هنری کوتاه مدت در خارج شرکت کنند

اما به هر حال، شمار زیادی از مشتاقان تحصیل در دانشگاه ها به خصوص علاقمندان تحصیل در خارج از کشور را دانشجویان رشته های هنری تشکیل می دهند که طیف گسترده ای از رشته ها فرا روی انهاست. در سلسله گفتارهایی که به معرفی فرصت های تحصیلی و بورسیه خارج از کشور در روزیاتو در چند سال اخیر پرداختیم، رشته های هنری و بورسیه  های هنری کم تر پرداخته شده  است که در این گفتار، توجه مشتاقان تحصیل در این حوزه را به نکاتی جلب می کنیم. با ما همراه باشید.

گالری گردی در کشورهای مختلف از جمله ایران، برای افزایش هوش هنری شما مهم است

زبان تحصیل در رشته های  هنری

برای تحصیل در رشته های هنری، اول کشور مقصد را تعیین کنید. مثلا اگر در رشته مجسمه سازی کار میکنید، دانشگاه  هنر فلورانس گزینه خوبی برای شما خواهد بود. اگر فارغ التحصیل رشته کارشناسی موسیقی هستید، قطعا دانشگاه وین می تواند یک گزینه قابل تامل برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا باشد. اگر دانش آموخته کارشناسی  کارگردانی سینما هستید، حتما فرانسه یکی از گزینه های پیش رو خواهد بود. اگر دانش اموخته بازیگری یا کارگردانی تئاتر  هستید، اسپانیا و ایتالیا را توصیه می کنیم.

کنسرواتوار باشکوه وین، پایتخت موسیقی اروپا.

اگر به دنبال تحصیل در مقطع ارشد و دکترا فلسفه هنر هستید، آلمان و انگلیس و سوئد به شما پیشنهاد می شود که دانشگاه هایی زیر نظر تئوریسین های فعال و شناخته شده فلسفه هنر اروپا دارند. به هر حال، برای ادامه تحصیل در رشته هنر، اول کشور را تعیین کنید. بعضی از کشورهای اروپایی و آسیایی، در زمینه برخی از شاخه های هنر، خیلی فعال و شاخص هستند. مثل ایتالیا و فرانسه. این موضوع تاثیر زیادی روی انتخاب دانشگاه تحصیل خواهد داشت و تکلیف شما را برای تقویت زبان روشن می کند.

اگر خواستار تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هنر در کشورهایی هستید که دانشگاه هایی به زبان انگلیسی دارند، آیلتس ۶ تا ۶.۵ آکادمیک یا تافل ۷تا ۸۵ اینترنتی مورد نیاز است. بعضا دانشگاه ها برای دانشجویانی که نمره زبان پایین تر دارند، پذیرش مشروط صادر می کنند. اما توجه کنید که با داشتن پذیرش مشروط، احتمال دریافت روادید دانشجویی  شما به شدت کاهش می یابد. پس سعی کنید حداقل های گفته شده را رعایت کنید. برای تحصیل در کشورهای آلمانی زبان،‌ مدرک B1 نیاز است. در کشورهای فرانسوی زبان مثل سوییس، داشتن مدرکی که مورد تایید سفارت فرانسه در تهران باشد الزامی خواهد بود. پس، برای موفقیت در رشته های هنری در خارج از کشور، زبان خود را در سطح  قابل قبول  برسانید.

دانشکده هنر دانشگاه میلان ایتالیا یکی از مقصدهای تحصیلی خوب برای علاقمندان به تحصیل در رشته های هنری در اروپا است. به : http://www.unimi.it بروید.

تعامل با اساتید دانشکده های هنر

فرض کنید شما دانش اموخته رشته کارشناسی نقاشی هستید. قصد ادامه تحصیل در رشته کارشناسی ارشد نقاشی در  ایتالیا دارید. دانشگاه میلان و فلورانس را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید. اما نمیدانید که اساتید دانشکده هنر این دانشگاه ها، علاقمند به همکاری با شما هستند یا خیر. شما می توانید فایل نقاشی های انجام شده، مقالات نگارش شده به  انگلیسی را به صورت یک ای میل به استاد مربوطه ارسال و نظر ایشان را دریافت کنید. البته این رویه برای اخذ پذیرش  در رشته های دکترا هنر بیشتر متداول است تا کارشناسی ارشد.

بنابراین، حفظ تعامل و رایزنی گسترده با اساتید هنر دانشگاه های جهان، یکی از مهم ترین کارهایی است که دانشجوی هنر باید انجام دهد. چرا که آنچه اهمیت دارد، سابقه کار و توانایی او در رشته ای است که قصد اپلای دارد و این موضوع برای دانشجوی هنر حیاتی است. این موضوع را جدی بگیرید. اساتید دانشکده های هنر، اکثرا هنرمند و صاحب اثر و صاحب سبک هستند. فرقی بین تئاتر و نقاشی و موسیقی نیست. با آثار خود با آن ها حرف بزنید.

کالج بین المللی هنر پاریس یکی از مقصدهای تحصیلی ارزشمند برای مشتاقان تحصیل هنر در پایتخت عشاق اروپا است:‌https://www.paris.edu

پاریس، میلان و لندن

پاریس، میلان و لندن،‌ پایتخت مد و لباس  اروپا است. این سه شهر تاریخی و دیدنی و توریستی قاره سبز، مملو از مدرسه ها و دانشکده ها و دانشگاه های هنری معروف بوده که بعضا تراز جهانی دارند. اگر قصد تحصیل پولی در اروپا دارید، اول دانشگاه های این سه شهر را بررسی کنید. مخصوصا اگه قصد تحصیل در رشته های معماری، طراحی پارچه و لباس و مقولاتی در این حوزه را زیر نظر دارید، دانشگاه های پاریس و میلان و لندن و دانشگاه های حومه، گزینه ای عالی به شمار می رود. نگران اقامت هم نباشید. میتوانید از خوابگاه های خارج از مرکز یا خوابگاه های دانشگاه ها استفاده کنید تا پول کمتری برای اجاره محل اقامت پرداخت کنید. خوبی کار اینجاست که شما را با برترین گالری ها و موزه ها و موسسات و مدرسه های هنری مطرح جهان متصل می کند.

کنفرانس  های هنری

در طول سال، صدها کنفرانس در حوزه  های هنری در ۲۰۰ کشور جهان برگزار می شود که فهرست آن ها را میتوانید از سایت های مرجع معرفی برنامه های کنفرانس مثل کنفرانس آلرت پیدا کنید. شرکت در کنفرانس های هنری به صورت ارائه مقاله، ارائه پوستر، شنونده صرف، سبب می شود تا شما با جدید ترین فعالیت های هنری در حوزه مورد نظر آشنا شده و بتوانید با کارها و طرح ها و پروژه ها و تئوریسین های مختلف از کشورهای گوناگون آشنا شوید.

مساله ای که باید به آن توجه شود آن است که بسیاری از کارشناسانی که در کنفرانس های هنری بین المللی حضور  پیدا می کنند، گالری دار،  مجموعه دار،  اساتید هیات علمی دانشکده  های هنر، شرکت ها و موسسات فعال در این عرصه ها و فعالان این حوزه هستند که شما را به شبکه ای از  فعالان و علاقمندان حرفه ای هنر مرتبط می کند که ظرفیتی عالی برای کسب ادمیشن و بورسیه و حتی توصیه نامه می باشد.

پس شرکت در کنفرانس های هنری را جدی بگیرید. مخصوصا اگر رشته کارشناسی ارشد مورد علاقه شما ارتباط زیادی  با رشته کارشناسی ندارد. مثلا کارشناسی معماری دارید و قصد دارید در رشته فلسفه هنر شرکت  کنید. شرکت در کنفرانس های معتبر بین المللی هنری و ارسال مقاله  (حتی مرور مقاله حرفه ای) می تواند رزومه آکادمیک شما را برای دریافت بورس و ادمیشن تقویت کند.

دوره های کوتاه مدت و مدرسه های تابستانی

تابستان نزدیک است. برخی از مدرسه های به نام اروپا و آسیا، دوره های ۲ هفته ای تا ۶ هفته ای در زمینه های مختلف  برای علاقمندان در سطح عادی تا پیشرفته برگزار می کنند که فرصت خوبی برای شما برای گردش و تفریحی و آشنایی با روش ها و سبک ها و تجارب در  رشته های مختلف هنری مورد نظر است.

مخصوصا که با اساتید و هم چنین طراحان و هنرمندان کشورهای مختلف اشنا شده و فرصت تعامل بیشتر با دانشگاه های شهر مورد نظر در کشور مقصد را نیز پیدا می کنید. بسیاری از دانشکده های هنری اروپا و آسیا از کوالالامپور گرفته تا وین و ورشو و پاریس و استکهلم و حتی کپنهاگ و اسلو نروژ، دوره های هنری کوتاه مدت دارند که به راحتی می توانید در ان ها شرکت کرده و برای خود فرصت آفرینی کنید. دریافت روادید برای شرکت در دوره های کوتاه مدت هنری، اگر با دعوتنامه رسمی همراه شود، امکان پذیر است. فقط باید ۲ ماه قبل از دوره برای دریافت رواید اقدام کنید. وضعیت  سوئد و آلمان و فرانسه همیشه شلوغ است.

اگر قصد اپلای رشته های هنری در عرصه های مد و لباس و معماری و نقاشی و موسیقی و مجسمه سازی و فیلمسازی و تئاتر دارید، درخواست خود را با شرح رزومه کامل کامنت کنید تا بررسی شود و مجموعه ای از فرصت ها برای شما معرفی شود.

۱۲ نظر

ورود

 • Alc خرداد ۱۵, ۱۳۹۷

  در مورد رشته انیمیشن در مقطع کارشناسی یا ارشد لطفاً مطلب بزنید

  • علی زمانی خرداد ۱۸, ۱۳۹۷

   رشته کارشناسی انیمیشن در دانشگاه سیدنی را بررسی کنید که یکی از گزینه های خوب برای تحصیل انیمیشن در قاره اقیانوسیه است و فرصت های کارآموزی و تحصیل خوبی برای دانشجویان فراهم میکنه. برای تحصیل در این رشته باید قابلیت طراحی و خلاقیت خوبی داشته و آیلتس ۶.۵ داشته باشید.
   https://www.uts.edu.au/future-students/find-a-course/bachelor-design-animation

 • مهدی خرداد ۱۷, ۱۳۹۷

  بهترین کشور برای تحصیل در رشته معماری و اقامت دایم و اشتغال در همین زمینه کجاست ؟ هزینه تحصیل اونجا چطوره و ایا فاند تحصیلی تعلق میگیره‌؟

  • علی زمانی خرداد ۱۸, ۱۳۹۷

   اقا مهدی سوال شما خیلی کلی هست. پاسخ به سوال کلی رو فقط میشه کلی دارد.
   بهترین کشور رو خبر نداریم. اما ایتالیا و فرانسه رو توصیه میکنم. اسکاندیناوی نه چون معماری انجا کلا با کشورهای دیگر اروپا فرق داره. برای اقامت دائم فقط نیوزلندو کانادا و استرالیا برنامه ریزی کنید.
   هزینه تحصیل در کجا چقدره؟ فاند تحصیلی برای دکترا در دسترس است. دانشکده های معماری را بررسی کنید

 • فاطمه مرداد ۳, ۱۳۹۷

  سلام من متولد ۶۲ ام كارشناسي بازيگري و كارگرداني تئاتر را در دانشگاه هنر تهران با معدل نوزده و چهل و پنج كارشناسي ارشد بازيگري رو تربيت مدرس با رتبه هجده و هفتاد و هفت تمام كرده ام مدرك زبان ندارم اما ميگيرم،ورزومه عملي ام هم تقريبا عاليست مثلا دو تنديس بازيگر در جشنواره بين المللي تئاتر فجر دارم،هنوز مقاله هم ندارم،ميخوام بدونم،چه دانشگاه هاي در زمينه همر نمايش و سينما در مقطع دكترا در ايتاليا وجود داره؟(نام دانشگاه ها)،واينكه چقد شانس براي گرفتم فاند دارم؟
  و آيا ميتونم همسر و دخترم رو با خودم با مهاجرت تحصيلي همون ابتدا با خودم ببرم؟

  • علی زمانی مرداد ۳, ۱۳۹۷

   Music and Theatre Studies — University of Bologna
   سلام
   رزومه خوبی هست. فرصت های تحصیلی در دانشگاه بولونیا بررسی شود. اگر ادمیشن بگیرید، به همراه شما فرزند و همسر هم میتوانند اقدام کنند. شرایط جدید را از سفارت ایتالیا در تهران بگیرید. رزومه خوبی برای گرفتن بورس است. اما دریافت بورس نیاز به ارتباطات گسترده با اساتید دانشکده هنر و تئاتر ایتالیا دارد. تسلط به زبان ایتالیایی هم ملاک است.

 • فری مرداد ۳۰, ۱۳۹۷

  با سلام و احترام خدمت شما، وقتتون بخیر. بنده ارشد مدیریت بازرگانی در دانشگاه دولتی خوندم و دوسال هست که تموم کردم. از بچگی علاقه و استعداد بسیاری در نقاشی دارم و همچنین رقص. حدود ۳ سال هم زیر نظر استاد مطرح شهرخودمون برای تایید کارهام کلاس رفتم…بینهایت علاقه مندم که اقدام کنم برای خارج از کشور اما نمیدونم با شرایط من کدوم کشور و دانشگاه بهتره؟ اصلا میتونم با رشته غیر مرتبط برم و هنر رو بخونم؟

  • علی زمانی مرداد ۳۰, ۱۳۹۷

   سلام.
   بدون پیش زمینه هنری، شروع به مستر خوندن امکان نداره
   مشکل زبان رو حل کنید اول

 • ندا شهریور ۴, ۱۳۹۷

  سلام و وقت بخیر
  من کارشناس ارشد رشته گرافیک هستم از دانشگاه غیر انتفاعی نبی اکرم تبریز، به طور مستمر ۳ سالی است که تمرکز بر روی نقاشی و ویژال آرت دارم که در اتلیه خصوصی و زیر نظر یه استادم هستم. در فراخوان های چاپ آثار هنری در کتاب ها هم شرکت کردم و در نمایشگاه گروهی در زمینه عکس و هنرهای تجسمی و نقاشی دارم و در حال حاضر برای دکترا در حال تحقیق هستم برای کشورهای اسکاندیناوی مثل سوئد یا نروژ میخوام اقدام کنم کدام دانشگاه را پیشنهاد میدهید؟البته فاند و اقامت هم مد نظر دارم.
  یه سوال و یه درخواست دارم که خیلی خیلی نیاز به کمک دارم در این باره.
  سوالم اینه که در رشته های هنرهای تجسمی شامل چه چیزهایی میشه؟ و دکترای نقاشی چه واحدهایی را میگذرانند؟
  درخواستم اینه که لطفا مطالبی در رشته های جدید هنری ارائه دهید؟
  مرسی از مطلب خوبتون.

  • علی زمانی شهریور ۴, ۱۳۹۷

   سلام
   هر دو کشور برای تحصیل هنر خوب است. ادمیشن دکترا در هر یکی از این کشورها، فول فاند است . یعنی اگر شما ادمیشن بگیرید، فاند ماهانه تا ۳ سال دریافت میکنید. رشته های هنرهای تجسمی شامل همه مواردی میشود که در ایران هم میگذرانند. اینکه دکترای نقاشی چه واحدهایی دارد، از مسئول دانشگاه آکادمی ملی اسلونروژ سوال کنید:
   http://www.khio.no/en/
   یا دانشکده هنر دانشگاه استکهلم:
   http://www.uniarts.se/english
   مطالب هنری برای تحصیل در خارج از کشور، متقاضی زیادی ندارد. اما اگر سوالی باشد درخدمتیم.

 • ندا شهریور ۴, ۱۳۹۷

  سلام و وقت بخیر
  یکی دیگه از کشور های مد نظرم برای تحصیل جمهوری چک هست اما هیچ اطلاعاتی درباره اوضاع کار در این کشور ندارم اگر
  در مورد کار در کشور جمهوری چک در زمینه هنر و نحوه اقامت بعد از تحصیلات اطلاعاتی دارید، ممنون میشم راهنمایی کنید.