هدیه تهرانی از پا نمی نشیند

ایفای نقش هدیه تهرانی در سه فیلم پیاپی طی سال اخیر

هدیه تهرانی از پا نمی نشیند

میانه دهه هفتاد شمسی ،در سینمای مردانه مسعود کیمیایی بازیگر زنی رخ نمود؛بازیگری که تا یک دهه ستاره بلامنازع زنان بازیگر سینمای ایران بود.بازیگری که با حداقل کنش های لازم پیش روی دوربین تجسم مفهوم «حضور»در بازیگری جلوی دوربین بود.

هدیه تهرانی همان زنی بود که با همه ی سرمای ظاهری چهره اش می توانست آتش به جان سلطان قهرمان نه پیر  اما فرتوت کیمیایی بیندازد، سلطان هم آنقدر دلداده بود و پاک باخته که برای پایانی قطعی جسم اش هم به آتش بکشد.

هنوز سه سال از حضور هدیه تهرانی نگذشته بود که آتش «حضور» او برای سینما گران،منتقدان و تماشاگران سینما شناحته شده بود.هر چند که اغلب از سرما ی چهره و رفتارش یاد می شد و تهرانی نیز موفق شده بود که سیمرغ بلورین را برای ایفای نقش هستی مشرقی در فیلم «قرمز» از آن خود کند و در فیلم «شوکران» نیز وجهی از بی پروایی زنانه را به تصویر کشید که پیش از این در سینمای ایران کمتر سابقه داشت.

هدیه تهرانی دیگر ستاره بود و کمتر کسی می توانست به این فکر کندکه اوج هر ستاره فرودی هم دارد و دهه ای از آغاز به کار تهرانی نگذشته بود که برای دیدن این ستاره در سینما تک و توک در فیلم های هنری سراغ می گرفتی و بعد هم چند صباحی هدیه تهرانی دیگر تمایلی به نقش آفرینی در قامت یک بازیگر و ستاره سینما نداشت،می خواست به دنبال هدف و کارهای دیگر در حوزه هایی دیگر از هنر برود،شاید خیلی در آن موفق نبود اما همیشه ستاره سینما بود که می شد دل مشغولی های هنری اش را ماجراجویی نامید.

نیمی از دهه ی نود گذشته است و همچنان فروغ روزهای اوج هدیه تهرانی پیدا نیست.هر چند در فیلم «عادت نمی کنیم» وقتی هدیه تهرانی ایساده سیگارش را می گیراند به اندازه همان شعله کشیدن تماشاگر درخششی یکه را می بینید و تهرانی نشان می دهد که از پا نمی نشیند.

هدیه تهرانی از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۸، در ۲۴ فیلم سینمایی حضور یافت و سال‌های نسبتا پرکاری را تجربه کرد، اما درست بعد از بازی در «هفت دقیقه تا پاییز» ساخته علیرضا امینی در سال ۱۳۸۸ بود که حضور او به یکباره در سینمای ایران کمرنگ شد و پس از آن تنها در ۴ فیلم نقش‌آفرینی کرد؛ «یک روز دیگر» و «پل چوبی» ساخته ۱۳۹۰، «آشغال‌های دوست‌داشتنی» ۱۳۹۱ و حضور کوتاهی در «روز مبادا» ۱۳۹۳، تمام فیلم‌هایی بود که او در طی ۵ سال به کارنامه‌اش اضافه کرد.

هدیه تهرانی

تهرانی پس از این کم‌کاری، سال‌ گذشته در فیلم «عادت نمی‌کنیم» ساخته ابراهیم ابراهیمیان بازی کرد و با همین فیلم نیز در جشنواره سی‌وچهارم حاضر شد، البته او قرار بود در فیلم «نقطه کور» مهدی گلستانه نیز حضور داشته باشد اما این اتفاق نیافتاد و فیلم گلستانه با نقش‌آفرینی بازیگرانی چون هانیه توسلی، محمدرضا فروتن، شقایق فراهانی، محسن کیایی و… ساخته شد. با این‌حال همین ‌که علیرضا امینی نیز از موافقت این بازیگر برای بازی در «عقربه روی ۲۲۰» خبر داد، کافی بود تا مشخص شود تهرانی تصمیم گرفته کم‌کاری را کنار بگذارد؛ اگرچه هنوز خبری از ساخت این فیلم نشده است.

تهرانی همچنین اواخر سال گذشته در فیلم دیگری نیز حضور یافت؛ «پدیده» سومین ساخته علی احمدزاده است که تا کنون دو فیلم اکران نشده «مهمونی کامی» و «مادر قلب‌اتمی» را در کارنامه دارد و فیلم‌برداری آن فروردین امسال به پایان رسیده است، تهرانی در این فیلم پربازیگر، با چهره‌هایی چون امیر جدیدی، پگاه آهنگرانی، مهرداد صدیقیان، نازنین فراهانی، مریم پالیزبان،لیلا زارع، مهدی کوشکی، ستاره پسیانی، رضا کولقانی، اشکان مهری، رضا بهبودی، احسان امانی،سام نوری و … همبازی شده است.

از سوی دیگر در حالی که هنوز خبری از اکران این فیلم به گوش نرسیده، بازیگر فیلم «قرمز» با برادران جلیلوند هم برای بازی در فیلم جدیدشان قرارداد بسته است، «بدون تاریخ، بدون امضا» دومین فیلم سینمایی وحید جلیلوند است که به تهیه کنندگی علی جلیلوند به زودی وارد مرحله تولید می‌شود و از دوماه گذشته، مراحل پیش‌تولید را از سرگذرانده است.

دیگر بازیگرانی که نامشان برای این پروژه رسانه‌ای شده ‌امیر آقایی، نوید محمدزاده و سعید داخ هستند که جمعی از هنرجویان تئاتر نیز آن‌ها را همراهی خواهند کرد. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «کاوه نریمان یکی از پزشکانِ پزشکی قانونی در محل کارش با جسدی مواجه می شود که وی را پیش از این می‌شناخته است.» فیلم قبلی برادران جلیلوند «چهارشنبه ١٩ اردیبهشت» است که تحسین منتقدان را به همراه داشته.

به جز این فیلم، تهرانی قرار است یکی از بازیگران اصلی فیلمی از آیدا پناهنده به تهیه‌کنندگی مستانه مهاجر باشد که «اسرافیل» نام دارد و این روزها مرحله پیش تولید را می‌گذراند.

روابط عمومی این فیلم نیز خبر داده تاکنون به جز تهرانی با بازیگرانی چون مریلا زارعی و پژمان بازغی به توافق رسیده‌اند و سایر بازیگران نیز به زودی انتخاب خواهند شد. فیلم‌نامه «اسرافیل» توسط پناهنده و ارسلان امیری نوشته شده است و درامی درباره چالش‌ها و نیازهای عاطفی و روابط انسانی خواهد بود.

به این ترتیب تهرانی تا کنون یک فیلم اکران نشده را در کارنامه‌اش ثبت کرده و قرار است در دو فیلم دیگر نیز حضور یابد؛ با این حساب امسال باید منتظر روی پرده رفتن سه فیلم با بازی او و به احتمال فراوان حضور پررنگش در جشنواره فجر باشیم.

بدون نظر

ورود