«مریم مقتدری» ۲۳ساله، چگونه دانشگاه شهید بهشتی و رسانه ملی را فریب داد؟

تصاویر اینستاگرام و استوری های دانشجوی قلابی دندان‌پزشکی

«مریم مقتدری» ۲۳ساله، چگونه دانشگاه شهید بهشتی و رسانه ملی را فریب داد؟

مریم مقتدری ۲۳ ساله، مثل امیر حسین بارانی بهبهانی ۲۵ ساله که وثیقه گذار سند ۲۰ میلیارد تومانی شبنم نعمت زاده (متهم به کلاهبرداری دارویی و دختر وزیر سابق صمت) است، چهره جنجالی ایران در روزهای پایانی شهریور نود و هشت محسوب می شود. مریم مقتدری  هم مثل ۶۵۰ هزار نفری که در کنکور سراسری امسال،‌ رشته تجربی را انتخاب کرده بودند تا در فهرست ۱ درصد قبول شدگان رشته های پزشکی، دندان و داروسازی قرار بگیرند، آرزوی پزشک شدن دارد.

آرزویی که زندگی میلیون ها ایرانی و اقتصاد و سلامت و روان کشور را به شدت تهدید کرده و تنور کاسبان علم و مافیای  کنکور را داغ تر می کند تا با میکروطبقه بندی ها و نکات فوق طلایی تست زنی، گردش مالی صدها میلیارد تومانی را به جیب بزند و زندگی صدها هزار نوجوان ایرانی ۳۱ استان کشور را در آرزوی پزشک شدن، تباه کند.

مریم مقتدری،‌ بر اساس آنچه در اینستاگرامش منتشر کرده، بیش از ۱ سال، دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی بوده و در این رشته تحصیل کرده است. حضور او در این دانشگاه، به صورت کاملا غیر قانونی و غیر علمی بوده و در هیچ آزمون سراسری رشته تجربی سال های اخیر، سابقه حضور و شرکت و قبولی ندارد.

او خود را دانش اموخته رشته معماری می داند که عشق دکتر شدنش مثل میلیون ها ایرانی، این قدر شدید بوده که به آرزوی شرکت در کلاس های دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی، قاچاقی وارد کلاس های درس می شد و درس می خواند!

او گفته است که دانشجوی انتقالی دندان پزشکی از دانشگاه های خارج از کشور بوده و توانسته مدتی با این ترفند در کلاس های درس دانشکده دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی حضور پیدا کند. حضوری که خیلی زود لو می رود.

نکته جالب این که برخی از رسانه ها گفته اند که او در این مدت، در فهرست دانش آموزان ممتاز نیز بوده است که در نهایت با پیگیری یکی از دانشجویان،‌ توسط حراست دانشگاه شهیدبهشتی شناسایی و توسط ماموران کلانتری ولنجک دستگیر و تحویل دستگاه قضایی می شود و اکنون بر اساس عکس زیر در بازداشت به  سر می برد.

این دختر جوان حقه باز، آن قدر در حقه بازی و فریب افکار عمومی و به بازی گرفتن ذهن فریبکار ایرانیان، به خوبی پیش رفته است که با انتشار تصویری در اینستاگرامش که بعدها پاک کرده است و در زیر مشاهده می کنید، مدعی می شود که در ربات تلگرامی سیستم آموزشی دانشکده دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی، به عنوان دانشجوی رسمی بوده و انتخاب واحد وی مورد قبول واقع شده است!

تصویری که مریم مقتدری از ربات تلگرامی اتوماسیون امور دانشجویی و ثبت نام دانشگاه شهید بهشتی منتشر کرد

تصویری که نشان می دهد نام مریم مقتدری در فهرست حضور و غیاب دانشجویان رشته دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی ثبت شده است. در حالی که هیچ پرونده دانشجویی نداشته و سازمان سنجش آموزش کشور، در فهرست پذیرفته شدگان رشته دندان پزشکی، چنین نامی را تایید نمی کند

مریم مقتدری، به عنوان دانشجوی نخبه در برنامه های شبکه ۲ و شبکه ۴ سیما نیز حضور یافته بود. او را رتبه برتر کنکور در برنامه های ویژه معرفی کردند که چشم و دل صدها هزار داوطلب رشته تجربی به این برنامه ها دوخته شده است.

مریم مقتدری

پست اینستاگرامی مریم مقتدری درباره جنجال های حضور او در دانشکده دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران

همه مسئولان دانشگاه شهید بهشتی، متفق القول، دانشجو بودن وی در سیستم آمورشی رسمی دانشکده دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی را تکذیب کرده اند و او را یک دروغ گوی متقلب خطاب کردند.

چند سوال درباره تراژدی دختر شیاد

اما سوال درباره مریم مقتدری زیاد است. این که چگونه مدتی در این دانشگاه سر  کلاس درس می رفته و در آزمون های کتبی شرکت می کرده و نامش وارد لیست های اتوماسیونی می شده است که هیچ پرونده و سابقه ای از او در سیستم آموزشی رسمی دانشگاه شهید بهشتی ثبت نشده است، جای شگفتی است!

این که چرا صدا و سیما، اصالت ادعاهای مجریان و مهمانان و دانشجویان برنامه های تلویزیونی را از منابع رسمی، استعلام نمی کند،‌ سوال دیگری است که اعتبار برخی از برنامه های آموزشی رسانه ملی را به شدت زیر سوال می برد. یکی از معاونان وزیر بهداشت،‌ قبلا گفته بود که بسیاری از کادر رسمی پزشکی کشور که کد نظام پزشکی دارند و در برنامه های تلویزیونی ظاهر می شوند، از کادر پزشکان معمولی کشور هستند و جامعه نباید ادعاهای ان ها را جدی بگیرد!

این که چرا اساتید نخبه دانشکده دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی کشور که از خدمتگزاران نظام بهداشت و سلامت کشور هستند و دست همه آن ها را به خاطر خدمتگزاری در جبهه علم و سلامت، می بوسیم، یک بار از مریم مقتدری کلاهبردار و شیاد،‌ سوال نکردند که چرا اسمش در فهرست رسمی دانشجویان نیست، از آن پرسش هایی است که احتمالا هیچ وقت پاسخی برایش پیدا نشود!

تصاویری از استوری های مریم مقتدری در ۲۴ ماه اخیر که در اینستاگرامش منتشر کرد

حتما بخوانید: گشتی در اینستاگرام بهروز حاجیلو، قاتل طلبه همدانی

اینستاگرام دختر کلاهبردار

مریم مقتدری، دانشجوی قلابی رشته دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران، بیش از شصت و شش هزار نفر دنبال کننده در اینستاگرام دارد. او ۹۰ صفحه را دنبال کرده و در طول ۲ سال اخیر، چندین پست و استوری در صفحه اش به اشتراک گذاشت که اخیرا، شماری را پاک کرده است. صفحه وی را در این لینک دنبال کنید. او در bio صفحه اینستاگرامش اش، خود را دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی معرفی کرده و دانش اموخته MBA دانشگاه تهران.

آخرین اینستانوشته اش مربوط به چند روز پیش است. او در پستی به انتقادات پاسخ داد. او با انتشار عکس صفحه شطرنج، خود را قربانی شطرنج بعضی ها دانست و از فروش صندولی در دانشگاه های پزشکی و حضور افراد در رشته های پزشکی با رزومه علمی را مورد تاخت و تاز خود قرار داد که با لایک هزاران تن از طرفدارانش همراه گردید.

مریم مقتدری نشان داد که ضعف های سیستم آموزشی و رسانه ای کشور بسیار است و برای شناسایی و رفع نقصان ها، باید کارهای بسیاری انجام شود.

این که همه مردم بتوانند در کلاس های درس دانشگاهی حضور پیدا کنند، هیچ ایرادی ندارد. در بسیاری از کشورهای دنیا،‌ برای ورود به دانشگاه و حضور در کلاس های درس، از مقطع کارشناسی تا دکترا، از شما هیچ کارت شناسایی درخواست نمی شود. اما این که شما بتوانید در آزمون پایان ترم شرکت کنید و از شما درباره اصالت و روش حضور مداوم در کلاس بدون ثبت اطلاعات در اتوماسیون امور دانشجویی دانشگاه سوال نشود، امکان پذیر نیست.

مریم مقتدری نشان داد که چگونه می توان با کم ترین هزینه، افکار عمومی تا سیستم آموزشی و رسانه ای کشور را فریب داد و کاسبی کرد. این که چرا عده ای از کاربران اینستاگرام ایرانیان، همچنان علاقمند به دنبال کردن صفحه قاتلان، شیادان،‌ کلاهبرداران، مفسدان و محکومان کشور در این شبکه هستند، پرسشی است که جامعه شناسان و روانشناسی سایبر باید به آن پاسخ دهند.

حتما ببینید: اسامی و آی دی شاخ های اینستاگرام ایرانیان

دیجیاتو
۹ نظر

ورود

 • reza شهریور ۲۹, ۱۳۹۸

  از موضوع گزارش گذشته لحن نوشتاری شما جالبه!

  • علی زمانی شهریور ۲۹, ۱۳۹۸

   چطوریه اقا رضا 🙂

   • کاملی شهریور ۱, ۱۴۰۰

    از لحن نوشتاریت پیداس پول گرفتی خاک بر سر مملکتی که یه دختر ۲۳ ساله بتونه دورش بزنه وجداناا وقتی این اراجیف رو مینوشتی خودت خندت نگرفت یا برعکس گریه ات نگرفت ؟؟؟

 • reza شهریور ۲۹, ۱۳۹۸

  از موضوع گزارش گذشته لحن نوشتاری شما جالبه!
  امیدوارم متوجه شده باشید؟!

  • ببب شهریور ۲۹, ۱۳۹۸

   تونسته تا اینجا پیش برن تو این مملکت هیچی استعلام نداره نتیجه اش همین میشه که یه این بیاد از خودش تعریف کنه

 • سینا شهریور ۳۰, ۱۳۹۸

  اگه این همه تلاشی که کرده و قاچاقی وارد دانشگاه شده رو برای درس خوندن می‌ذاشت، پزشکی همونجا قبول می‌شد.

  • مهدی شهریور ۳۰, ۱۳۹۸

   اگه قبول میشد تو همون کشوری که ساکنه قبول میشد خودم میشناسم ساکن هلنده ولی پزشکی قبول نشده هلند رفته بلغارستان مجارستان رومانی پزشکی میخونه.

   • کاملی شهریور ۱, ۱۴۰۰

    از لحن نوشتاریت پیداس پول گرفتی خاک بر سر مملکتی که یه دختر ۲۳ ساله بتونه دورش بزنه وجداناا وقتی این اراجیف رو مینوشتی خودت خندت نگرفت یا برعکس گریه ات نگرفت ؟؟؟

 • کاملی شهریور ۱, ۱۴۰۰

  از لحن نوشتاریت پیداس پول گرفتی خاک بر سر مملکتی که یه دختر ۲۳ ساله بتونه دورش بزنه وجداناا وقتی این اراجیف رو مینوشتی خودت خندت نگرفت یا برعکس گریه ات نگرفت ؟؟؟