«یلدا» کرونایی امسال ایرانیان چقدر آب می خورد؟

«یلدا» کرونایی امسال ایرانیان چقدر آب می خورد؟

یلدا ۹۹ احتمالا بد ترین یلدایی باشد که در ۴۰ سال اخیر تجربه کردیم. نه بخاطر قیمت های سرسام آور آجیل و میوه و شیرینی شب اولین روز زمستان. بلکه بخاطر کشتار کووید ۱۹ که اجازه دیدار با نزدیک ترین آشنایان و اقوام را به ما نمی دهد. یلدایی که همه بر خلاف سال های پیش، بر عدم دیدار قوم و خویش تاکید دارند.

یلدایی که در صورت عدم رعایت پروتکل ها، کشتار زمستان ۹۹ را برای ایرانیان به ارمغان خواهد اورد و شمار قربانیان ایرانی را از ۵۰ هزار کنونی، به ۶۰ هزار نزدیک خواهد کرد. یلدا ۹۹ حتما برای پرسپولیسی ها خاطره انگیز خواهد شد. اگر و فقط اگر بتوانند با یحیی گل محمدی، اولسان هیوندای کره جنوبی را در ورزشگاه دوحه قطر، شکست دهند و جام قهرمانی باشگاه های آسیا ۲۰۲۰ را بالای سر ببرند.

این یلدا، می تواند تاریخی ترین یلدا برای پرسپولیسی های ایران و همه ایرانیان باشد که پس از مدت ها، طعم و مزه قهرمانی در آسیا را بچشند. به هر حال، ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه روز شنبه ۲۹ آذر، چشم همه ملت به بازی ارتش سرخ در برابر ببرهای آسیا است. از این ها که بگذریم و کرونا را فاکتور بگیریم، یلدا ۹۹ همچنان تلخ است. آخرین یلدا قرن چهاردهم هجری شمسی، یلدای تلخی است.

یلدا ۹۹ تلخ است چون شمار زیادی از هموطنان از سیستان تا کردستان، از خراسان تا چهارمحال، پول کافی برای خرید گوشت بالای ۱۰۰ هزار تومن و مرغ کیلویی ۳۵ هزار تومان و نان گران شده ندارند. خیلی از هموطنان برای شب یلدا، با یارانه ای که ده سال است ۴۵۵۰۰ شده و یارانه معیشتی ۱۰۰ هزار تومنی هم به آن در این گرانی ها اضافه شده، پول کافی برای خرید حداقل ملزومات ندارند.

حسن روحانی رئیس جمهور دولت تدبیر و امید در این فضای بلبشوی اقتصادی و تحریمی که با چاشنی سوء مدیریت نیز همراه شده است، از مردم خواسته فحش ها و انتقادها را سمت کاخ سفید و سکان دار کاخ سفید، هدایت کنند. جایی که سکاندار جدیدش از اول بهمن. جو بایدن است و باید دید که آیا آمدن وی ، یلدا ۱۴۰۰ را ارزان تر برای ایرانیان رقم می زند یا خیر.

یلدا ۹۹ چقدر آب می خورد؟

پیش بینی می شود امسال هم به نسبت سال پیش، خرید آجیل و خشکبار توسط مردم ۳۱ استان کشور با کاهش چشمگیری همراه شود. مخصوصا که کرونا سبب شده تا مردم رغبت کافی به خرید آجیل و خشکبار و شیرینی نداشته باشند و گرانی هم، مزید بر علت شده است.

به هر حال، طبق اعلام رئیس اتحادیه خشکبار تهران، قیمت هر ۱ کیلوگرم آجیل شب یلدا، ۱۲۰ هزار تومان است. سقف آجیل شب یلدا نیز ۱۷۰ هزار تومان اعلام شده است. اگر چه در برخی از شیرینی فروشی ها و آجیل فروشی های تهران، آجیل با قیمت بیشتر هم عرضه می شود.

ترکیب آجیل چیست؟ طبق اعلام رئیس اتحادیه خشکبار تهران، آجیل شب یلدا نیز باسلوق، نخودچی، کشمش و انواع مغز. البته نباید فراموش کرد که مغز گردو زیر هر کیلو ۳۰۰ هزار تومان به سختی پیدا می شود. عرضه آجیل در بازار شب یلدا کافی است اما پول در جیب مردم برای خرید آجیل، کافی نیست! در ۶ ماه اخیر، فروش خشکبار در تهران بیش از ۵۰ درصد افت داشته است. امسال نیز پیش بینی می شود مصرف آجیل تهرانی ها به نسبت یلدا ۹۸ نصف شود.

۳ سال است که مردم از این تصاویر در برخی از مراکز عرضه خشکبار میبینند!

دست نزنید گران است!

ما تولید کننده و صادر کننده خشکبار و بهترین خرما و زعفران جهان هستیم. اما این محصولات فوق العاده با ارزش غذایی بالا به قدری گران است که مثل خرید لبنیات، به فهرست محصولات غذایی لاکچری پیوسته است!

نسبت به سال گذشته، سبد خانوار ایرانی برای شب یلدا، حداقل ۱۰۰ درصد بیشتر از شب یلدا ۹۸ است. هندوانه و انار که دو کالای مهم میوه ای شب یلدا است،امسال به نسبت سال پیش رشد بیش از ۲ برابر داشته است.

قیمت مرکبات به بیش از ۱۰ هزار تومان رسیده است و در میادین میوه و تره بار هم میوه ای کمتر از کیلویی ۱۰ هزار تومان به ندرت دیده می شود. البته سیب و گریپ فروت استثنا است. هندوانه شب یلدا در روزهای پایانی آذر ۹۹ کیلویی بالای ۴۰۰۰ تومان است. یعنی حداقل ۲ برابر سال پیش. هندوانه در ایران، برای محیط زیست مضر است.

چون آب زیادی می برد. ۵۰ درصد تولید هندوانه ایران در سال ۹۸ صادر شد. هر کیلو انار در یلدا ۹۸، حوالی ۷۰۰۰ تومان و در یلدا ۹۹ در میادین میوه و تره بار حوالی ۱۲۰۰۰ تومان است. در میوه فروشی های سطح شهر نیز انار خوب، حوالی ۲۰ هزار تومن. پرتقال و نارنگی خوب نیز در یلدا ۹۹ گران تر از یلدا ۹۸ است. پرتقال درجه ۳ نیز زیر ۵۰۰۰ تومان گیر نمی آید.

صادرات مرکبات صرفه بیشتری به فروش داخلی داشته و جذابیت صادراتی همچنان در روزگار دلار بالای ۲۵۰۰۰ تومان بسیار است. نارنگی درجه ۱ شب یلدا نیز بالای ۱۸۰۰۰ تومان است.

شب یلدا

هندوانه خوب شب یلدا ۹۹ زیر ۲۰ هزار تومان نیست

یک خانواده چهار نفره برای میوه شب یلدا چقدر باید هزینه کند؟

به‌عنوان پیش‌فرض، برای سبد میوه این خانواده چهار نفره از هر میوه یک کیلو را در نظر می‌گیریم؛ به جز هندوانه که دو کیلو حساب می‌شود.

یک هندوانه دو کیلویی ۱۰ هزار تومان برای این خانواده تمام می‌شود. همین‌طور برای خرید یک کیلو سیب درختی زرد ۱۹ هزار تومان، پرتقال ۱۳ هزار تومان، لیموشیرین ۱۵ هزار تومان، نارنگی ۱۸ هزار تومان، انار ۲۵ هزار تومان و کیوی ۱۹ هزار تومان باید کنار بگذارد. جمع این سبد میوه ۱۱۹ هزار تومان می‌شود که با توجه به قیمت سال گذشته این سبد میوه نشان از افزایش بیش از دوبرابری دارد.

شب یلدا امسال حداقل نیم میلیون تومان هزینه دارد. موضوعی که نشان می دهد میلیون ها هموطن، امسال نیز یلدا جذابی نخواهند داشت.

امسال بخاطر کرونا و گرانی، سعی کنیم حامی افرادی باشیم که یلدا چرب و شیرین و رنگارنگ ندارند. مراقب استوری ها و عکس های اینستاگرامی باشیم. به اشتراک گذاری پیام های زیبا و مروری بر فرهنگ ناب ایرانیان و معرفی کتاب های خوب، فرهنگ خوب شب یلدای ۹۹ خواهد بود.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۴ نظر

ورود