چرا قد برخی افراد از دیگران کوتاه تر می شود و دیرتر به بلوغ می رسند؟

چرا قد برخی افراد از دیگران کوتاه تر می شود و دیرتر به بلوغ می رسند؟

آیا تا حال شده که از خود بپرسید چرا از دیگر اعضای خانواده یا دوستانتان کوتاه تر هستید؟ شاید هم در آنسوی این طیف باشید و از اینکه دائما از شما پرسیده می شود «اون بالاها هوا چطوره؟» حالتان بهم می خورد. دانشمندان بر این باورند که راز بلندتر شدن انسان ها و رسیدن زودتر به سن بلوغ به سنسورهای دروغ مغزشان باز می گردد. از قبل می دانستیم که رژیم غذایی مناسب می تواند به بلند شدن قد منجر شود و به همین خاطر است که انسان ها در کل در قرون اخیر بلندقدتر از گذشته بوده اند. رژیم غذایی بهتر همچنین باعث می شود که انسان ها زودتر به سن بلوغ برسند. همچنین ژن ها نقش مهمی در تعیین قد شما دارند و همه ما بر اساس کدهایی که در دی ای ان هایمان وجود دارد رشد کرده و ظاهرمان شکل می گیرد.

شاید شما نیز از خودتان پرسیده باید که چرا قد شما از بقیه اعضای خانواده کوتاه تر است؟ چرا افزاد قدشان کوتاه می ماند؟

نداشتن رژیم غذایی مناسب و نرسیدن مواد مغذی کافی به بدن باعث می شدو که رسیدن به پتانسیل ژن هایمان دشوار شود. بر اساس تحقیقات دانشگاه مریلند، بدن ما به مقدار خاصی از انرژی نیاز دارد تا رشد کند. آن ها در مقاله تحقیقاتی خود نوشته اند: «برای اینکه بدنمان کدهای موجود در کتابچه راهنمایمان را دنبال کند، به انرژی نیاز دارد. انرژی از خوردن غذا بدست می آید و مهم تر از آن، از غذاهای سالم. اگر غذا نخوریم رشدی نیز در کار نخواهد بود، حتی اگر کدهای موجود در دفترچه راهنمای دی ان ای شما بگوید که قدتان بلند خواهد بود. برخی کودکان مقدار زیادی غذا می خورند که باعث می شود رشد کنند. برخی دیگر غذای کافی نمی خورند یا غذاهایی که می خورند سالم نیستند». این موضوعات را از مدت ها قبل می دانستیم ما اما مطالعات جدید نشان می دهد که گیرنده های مغزی نقش مهمی در رشد طولی ما دارند.

شاید شما نیز از خودتان پرسیده باید که چرا قد شما از بقیه اعضای خانواده کوتاه تر است؟ چرا افزاد قدشان کوتاه می ماند؟

مطالعات مشترک صورت گرفته توسط دانشگاه کمبریج، دانشگاه ملکه ماری لندن، دانشگاه میشیگان، دانشگاه وندربیلت و دانشگاه بریستول نشان می دهد که یک گیرنده مغزی به نام MC3R مسئول سیگنال هایی از غذا است که به بخش خاصی از مغز به نام هیپوتالاموس می رسد. هیپوتالاموس مسئول چک کردن فعالیت های بدن و در کنترل داشتن آن هاست مانند دمای بدن، کنترل اشتها و وزن. وقتی گیرنده MC3R کارکرد مناسبی نداشته باشد، فرد کوتاه قامت تر بوده و خیلی دیرتر به سن بلوغ می رسد.

شاید شما نیز از خودتان پرسیده باید که چرا قد شما از بقیه اعضای خانواده کوتاه تر است؟ چرا افزاد قدشان کوتاه می ماند؟

پروفسور استفن اوراهیلی از محققان این پروژه گفته است: « این گیرنده به مغز می گوید که اینجا همه چیز خوب است، ما مقدار زیادی غذا داریم، پس سریع رشد کن، خیلی زود به بلوغ برس و بچه های زیادی به دنیا بیاور. البته جادوگری نیست. ما طرح سیم کشی کلی چگونگی اتفاق افتادن این ماجراها را داریم». شناختن این گیرنده اما بدین معنا نیست که می توانیم خودمان را قد بلندتر کنیم زیرا بلندی قامت همچنان تحت تاثیر ژن هاست اما شناخت این گیرنده می تواند به درمان افرادی که بیماری های مزمن اسکلتی و عضلانی داشته و باید حجم عضلاتشان افزایش یابد کمک خواهد کرد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۶ نظر

ورود

 • ممدرضا بهمن ۳, ۱۴۰۰

  خیلی ممنون از چنین مطلب کاربردی.

  فقط سوالم اینه اگر تغذیه در رشد قد بسیار ضروری و مهمه، پس چطور افرادی از آفریقا که عموما تغذیه مناسبی هم ندارن در سن جوانی به قد بالای ۱۹۰ میرسن؟
  چند نفر از آشناهای خودم هم با اینکه بسیار بد غذا و کم خوراک هستن و اهل ورزش هم نیستن ولی خیلی قد بلندن، تقریبا ۱۸۸

  بنظرم تنها موردی که روی قد افراد تاثیر داره فقط و فقط ژنتیکه، خوراک و ورزش اثر خیلی کوچیکی داره، شاید در حد ۱ الی ۲ سانت!

  • Hamed بهمن ۴, ۱۴۰۰

   با توجه به تجربیات و رشته ی تحصیلی ام، عرض کنم هیچوقت به مشاهدات بسیار محدود خودت اعتماد نکن و همیشه تابع تحقیقات علمی باش.

 • علی بهمن ۴, ۱۴۰۰

  من انقدر غذا میخورم ولی قدم همچنان کوتاه هشت شما چی‌چی میگی

  • L.m بهمن ۵, ۱۴۰۰

   الان گفت همه چی به غذا خوردنه؟ داره میگه غذا خوردن تأثیر داره ولی ژنتیکم مهمه???

 • علیرضا بهمن ۴, ۱۴۰۰

  آره. به نظر منم همین طوره. من وقتی بچه بودم، توی سن نوزادی دکتر گفت که قد بلند میشم و منم سعی کردم تغذیه مناسب داشته باشم؛ ولی الان که به سن بلوغ رسیدم و میگن ۱۶ سالمه قدم حدود صد و هفتاد هست. تحقیق کردم و متوجه شدم که اگه اینجوری باشه، به زور ممکنه به صد و هشتاد برسم. خب مثلا فرض کن ده یا پانزده سال دیگه قدم ۱۷۹ باشه. به نظرت قد بلندم؟?

  • رها بهمن ۵, ۱۴۰۰

   به منم گفتن که قراره قدت کوتاه باشه الان ۱۶ سالمه و قدم ۱۷۵ عه که به نظرم کوتاه نیس و بین دوستام قد بلندم
   واسه همین به نظرم ربطی به حرفاشون نداره