گزارش روزیاتو از تمرینات بدنسازی بانوی پرتاب وزنه ایران

نگاهی به تمرینات بدنسازی و آمادگی جسمانی لیلا رجبی

گزارش روزیاتو از تمرینات بدنسازی بانوی پرتاب وزنه ایران

قبلا در میان اینستاگردی های روزیاتو کهدر چند ماه اخیر به بررسی سبک زندگی دیجیتالی چهره های شاخص ورزشی، فرهنگی و هنری ایران در اینستاگرام می پرداخت، فعالیت برخی از بانوان پر تلاش ورزشکار کشورمان را بررسی کردیم که یکی از آن ها، لیلا رجبی، بانوی پر افتخار پرتاب وزنه ایران بود.

گزارش امروز روزیاتو، شما را با تمرینات سخت و طاقت فرسای لیلا رجبی جهت آماده سازی برای رقابت های ملی و بین المللی آشنا می کند. تمریناتی که شاید در میان ورزشکاران زن ایرانی، انجامش غیر ممکن باشد اما برای لیلای قصه ما، بخشی از زندگی روزانه اش را تشکیل می دهد.

با ما در این گزارش جالب همراه باشید.

بدنسازی بانوان: حاشیه و متن

بدنسازی و آمادگی جسمانی حرفه ای بانوان ایرانی، در چند سال اخیر، حاشیه هایی پر رنگ تر از متن را به دنبال داشت. از دعوت رونی کلمن، اسطوره بدنسازی مستر المپیا برای آموزش زنان بدنساز ایرانی در اردیبهشت ۹۴، تا نامه آبان ۹۵ فدراسیون وزنه برداری، همه و همه نشانگر جنجالی بودن بدنسازی بانوان در عرصه حرفه ای است.

همین چند وقت پیش بود که فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام ایران در نامه ای رسمی به فدراسیون جهانی پرورش اندام، حضور کلیه بانوان بدنساز ایران در رقابت های بادی کلاسیک، فیزیک و پرورش اندام بین المللی با گذرنامه ایرانی را ممنوع اعلام کرد.

این در حالیست که شمار دختران ایرانی علاقمند به رشته بدنسازی و پرورش اندام در تهران و مراکز استان ها در یک دهه اخیر روند صعودی به خود گرفته و اکنون با جادوی شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام و تلگرام، شاهد جولان کانال های ارائه دهنده خدمات رژیم درمانی، برنامه دهی ورزشی و هم چنین، مشاوره مکمل های غذایی و حتی آموزش های خصوصی بدنسازی به بانوان هستیم.

جولان شبکه های اجتماعی سبب شده تا برخی از بانوان بدنساز، با انتشار تصاویر خصوصی خود در صفحات شخصی، ده ها هزار مخاطب پیدا کرده و حتی از این راه، با ارائه مشاوره های ورزشی،‌ درآمد ماهانه نیز به جیب بزنند. در هر حال، دنیای بدنسازی بانوان ایران، وضعیت نابسمانی دارد.

l14
برای لیلا رجبی، بلند کردن دختران جوان زیر ۷۰ کیلو، کار آسانی به نظر می رسد

بدنسازی بانوان و اینستاگرام

اشتراک گذاری تصاویر بانوان بدنساز که قدرت نمایی خود را با سلفی های آینه ای هر روز به رخ پسران و رقبای خود می کشند، بخشی از سبک زندگی دیجیتالی کاربران ایرانی در فضای اینستاگرام را به خود اختصاص داده است که البته مخاطبان بسیاری هم دارد.

به هر حال، دنیای ورزش بانوان ایرانی با حضور فعال و گسترده این قشر از جامعه در رقابت های بین المللی و المپیک در یک دهه اخیر، نه تنها با استقبال دختران بلکه با استقبال کاربران مرد نیز مواجه شده و برخی از صفحات ورزشکاران زن معروف ایران مثل کیمیا که مدال آور آوردگاه های جهانی بودند، صدها هزار فالوور را به خود اختصاص داده است.

ورزشکاران زن ایرانی در چند سال اخیر، از طریق اینستاگرام توانسته اند بخشی از واقعیت های زندگی ورزشی و اجتماعی خود را به صورت مصور و ویدئویی، در اختیار جامعه مخاطبان حرفه ای و غیر حرفه ای خود قرار دهند که بررسی این موارد همواره برای کاربران ایرانی اینستاگرام جذاب است.

در اینستاگرام،‌ برخی از بانوان بدنساز ایرانی ده ها هزار فالوور داشته و چهره های معروف ورزشی ایران در این شبکه اجتماعی محبوب کاربران کشور را تشکیل می دهند. شیرین نوبهاری، لیلا رجبی و شماری دیگر، از این جمله هستند.

لیلا رجبی: زندگی با وزنه

l15

در میان ورزشکاران زن ایران، یکی از نام هایی که در چند سال اخیر بسیار درباره اش خوانده و شنیده ایم، بانویی قد بلند و عاشق تمدن و فرهنگ ایران زمین به نام لیلا رجبی است که اتفاقا متولد ویتبسک بوده و همسرش پیمان رجبی نیز از قهرمانان ورزشی کشور به شمار می رود.

لیلا رجبی، یکی از قهرمانان ملی و آسیایی کشورمان در یک دهه اخیر بوده و در رقابت های چندی پیش المپیک تابستانی ریودوژانیرو برزیل، نماینده بانوان ایرانی در رشته پرتاب وزنه بود که نتوانست رکوردهای آسیایی خود را در این آوردگاه پر مدال ایران تکرار کند.

l13
لیلا رجبی در زمان کسب سهمیه المپیک

او گر چه با مشکلات زیادی در مسیر تمرینات و چالش هایی نظیر فقدان مربیان تخصصی، عدم تغذیه مطلوب و مناسب ورزشکاران المپیکی و هم چنین نبود مشاوره تخصصی برای آمادگی جسمانی و دو میدانی رنج می برد، اما بر اساس پشت صحنه ای که از فعالیت های ورزشی اش منتشر می کند، می توان دریافت که در کار خود، جدی و پر تلاش است. شاید همین جدیت در کار باشد که توانسته افتخارات زیادی را برای این رکورد دار دومیدانی ایران، به ارمغان آورد.

اگر می خواهید ببینید تمرینات ورزشی لیلا رجبی چگونه است، این ویدئو چند دقیقه ای را مشاهده کنید.

برخی از رسانه ها از لیلا رجبی به عنوان عروس بوشهر، یا هرکول بوشهر نام می برند که البته با دیدن این ویدئو،  شاید شما نیز چنین نظری داشته باشید.

لیلا رجبی را خیلی ها بخاطر هشتگ با غیرت در شبکه های اجتماعی می شناسند. زیرا در جریان پخش مستقیم رقابت های پرتاب وزنه او در المپیک ریو، یکی از کارشناسان شبکه ورزش (مهاجر شجاعی) جمله ای درباره او به کار برد که با واکنش گسترده اهالی ورزش به خصوص اینستا باز های ایران مواجه شد و موج انتقادات از این که وی بی غیرت خطاب شده بود بالا گرفت.

l17
یکی از کاریکاتورهایی که به نقد بی غیرت خطاب شدن لیلا رجبی می پردازد
l16
لیلا رجبی قهرمان رشته ای است که در ایران، ورزشی سخت برای بانوان محسوب می شود

لیلا رجبی، چهره موفق ورزش بانوان ایرانی با ۱۸۷ سانتیمتر قد، یکی از قوی ترین ورزشکاران زن کشور به شمار می رود که رکود دار پرتاب وزنه ایران در ۶ سال اخیر را در کارنامه پر افتخارش دارد. این ورزشکار سی و سه ساله، متولد بلاروس بوده و پس از ازدواج با پیمان رجبی، تابیعت ایران را دریافت کرد.

وی در سال ۲۰۰۵ میلادی، نایب قهرمان باشگاه های اروپا در رشته پرتاب وزنه شد و توانست پس از حضور در کشورمان، پیراهن تیم ملی را بر تن کرده و رکورد پرتاب وزنه را که قبلا در اختیار پریسا بهزادی بود، از آن خود کند.

l4
تصویر پیاده روی لیلا رجبی و همسرش

برنز رقابت های سال ۲۰۰۹ گوانگژو کره جنوبی و هم چنین قهرمانی در رقابت های آسیایی ۲۰۱۰ تهران بخشی از افتخارات ایشان برای ورزش بانوان است.

لیلا رجبی، به گردشگری علاقه زیادی دارد، مسلط به زبان فارسی بوده و عاشق ادبیات کهن و معاصر این مرز و بوم است که بخشی از علاقه ایشان را می توان در نوشته هایش در اینستاگرام مشاهده کرد.

وی در اینستاگرام، دو سالی است که فعالیت دارد و بیش از ۴۵۰ پست به اشتراک گذاشته که حضورش در ریو، سبب شد تا شمار فالوورهایش از ۸۰ هزار نفر به بیش از ۱۴۵ هزار مخاطب افزایش یابد.

l2
تصویر اینستاگرام لیلا رجبی

وی در اینستاگرام، یک بانوی ورزشکار فرهنگ دوست فعال است و معمولا، اینستا نوشته هایش با ده ها هزار لایک و صدها کامنت همراه شده که در میان بانوان ورزشکار ایرانی، تقریبا یک رکورد محسوب می شود.

لیلا در طول هفته، برخی از تمرینات ورزشی شخصی، گروهی و حتی با حضور همسرش را در اینستاگرام به اشتراک می گذارد تا دختران نوجوان و جوان ایرانی را با این پست ها، به وجد آورده و به قولی،‌ توانایی خود را در جابجایی وزنه هایی سنگین، به رخ بکشد.

l1
یکی از سلفی های آینه ای لیلا رجبی

تمرینات بدنسازی لیلا

لیلا رجبی ویدئوهایی از برنامه های بدنسازی در داخل و بیرون سالن را نیز به اشتراک می گذارد. تمرینی که تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید، BosuBall نام دارد.

l3
تمرین باسوبال از جمله تمرینات بدنسازی لیلا رجبی

این شیوه تمرینات بدنسازی در سال ۱۹۹۹ میلادی اختراع شده. این تمرین شامل یک نیم توپ تعادلی لاستیکی است. این تمرینات هم روی بدن و هم اعصاب و مغز کار می کند. چرا که شما برای انجام هر حرکت، جهت رعایت قرارگیری موقعیت صحیح بدن و حفظ تعادل، مجبورید که تمرکز کرده و هماهنگی عصب و عضله را با هم داشته باشید.

تمرین، یکی از تمرینات بدنسازی خانم رجبی است که گویا برای تمرکز جهت پرتاب وزنه های سنگین، مثمر ثمر به نظر می رسد.

این دختر عاشق بوشهر، خیلی بر روی لنج و کشتی هایی که از آن برای سفرهای مختلف استفاده می کند، به تمرینات بدنسازی می پردازد که نمونه اش را در این تصویر مشاهده می کنید.

l5
تصویر تمرین با طناب بر روی لنجی در جنوب کشور

لیلا رجبی برخی از تمرینات بدنسازی خود را با قهرمانان دومیدانی انجام می دهد که یکی از آن ها را در تصویر پایین می بینیم.

l6
تمرین مشترک لیلا رجبی با سپیده توکلی نیک، رکورد دار پرش ارتفاع ایران

وزنه زدن، بخشی از سبک زندگی روزانه خانم رجبی بوده و او همواره مخاطبانش را با تصاویری از وزنه زدن یا عکس هایی در کنار وزنه های سنگین، سورپرایز می کند که دو مورد آن را در ادامه ملاحظه می کنید.

l7

l8
تمرین مشترک لیلا رجبی با همسرش پیش از اعزام به رقابیت های المپیک

ویدئوهای مربوط به وزنه زنی های ۵۰ کیلوگرمی لیلا رجبی، بارها در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شده که تصویر یکی از آن ها را در زیر مشاهده می کنید.

l9

یکی از مسایل جذاب درباره تمرینات بدنسازی لیلا رجبی را می توان به تمرین با دستگاه های خاص دانست. در تمرین زیر، لیلا به جنگ لاستیک های ماشین های سنگین راهسازی رفته و تلاش می کند تا همچون قوی ترین مردان ایران، لاستیک های ۶۰ کیلویی را جابجا کند.

l10
تمرینات بدنسازی خارج سالن لیلا رجبی در آلماتی قزاقستان

l11

لیلا رجبی معمولا برای افتتاح باشگاه های مختلف در کشور نیز حضور پیدا می کند که تصویر زیر، مربوط به افتتاح باشگاه اکسیژن در شهرک غرب تهران است.

l12
تصویر نمادین کار با دستگاه لیلا رجبی در باشگاه بدنسازی اکسیژن

به هر حال، زندگی ورزشی لیلا رجبی نشان می دهد که او، از همه ابزارهای زندگیش چه در دنیای دیجیتالی چه زندگی غیر دیجیتالی، برای ورزش و تفریح و سلامت جسم و روح استفاده می کند و انتشار محتواهای فلسفی و فرهنگی در پست های اینستاگرامی اش، نشان دهنده علاقه ایشان به ادبیات کهن ایران و جهان است.

امیدواریم سبک زندگی دیجیتالی لیلا رجبی، هم چون سبک زندگی دیجیتالی پرویز پرستویی و دیگر بزرگان فرهنگ و هنر این مرز و بوم، مورد استفاده دیگر چهره های اینستاگرامی مشهور کشور قرار بگیرد تا ورزشکاران ایران حتی در شبکه های اجتماعی، حرف هایی بیش از سلفی و عکس های تولد و تبلیغ برندهای گوناگون، برای مخاطبانشان به ارمغان آورند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۹ نظر

ورود

 • امیر آذر ۲, ۱۳۹۵

  افتخار همه، لیلا رجبی
  یاشاسین لیلا
  عکسها فوق العاده است.
  بسیار عالی

 • شاهین آذر ۲, ۱۳۹۵

  وای
  چه عالی
  فالوش کردم
  خبر از این قهرمان نداشتم. لینکها خیلی خوبه. از بقیه ورزشکاران زن هم بزارید. من اینها رو شیر میکنم بین دوستام

 • محسن اشراقی آذر ۲, ۱۳۹۵

  باریکلا باریکلا
  افتخار همه ایرانه لیلا
  من یه بار دیدمش
  به خودش هم اطلاع بدین در صفحه اش بزاره
  آفرین
  از این زن ها کم داریم

 • محراب آذر ۲, ۱۳۹۵

  باز هم گزارش خوب از یک باانوی قهرمان.
  واقعا با غیرت است. خیلی. متاسفانه شنیدم که میخواد از تیم ملی کناره گیری کنه. انشاله بمونه.
  مرسی

 • شیما آذر ۲, ۱۳۹۵

  اره والا
  عکسها impressive بود. تا حالا ندیده بودم کسی اینطوری ورزش کنه
  نایس. هوس انگیز بود
  احسنت به خانم رجبی پر انگیز و با غیررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررت

 • کامران آذر ۲, ۱۳۹۵

  شاهین این لینک از کشفیات امروزت بودا
  خعلی با حاله. چرا تا حالا ندیده بودیمش؟ اون یکی گروه هم بزن.

 • سعید آذر ۳, ۱۳۹۵

  اونم فالو بک کرد شاهین؟
  داری المپین میشی بزودی. هاهاها
  ایشون خیلی قویه
  والا من زورم از این کمتره

 • سایه آذر ۳, ۱۳۹۵

  OMG
  چه قدر این خانم قویه. آفرین
  ذوق زده شدم

 • جاسم آذر ۳, ۱۳۹۵

  بوا ، هیچوقت نمیزاشت ورزش کنیم میگفت زیاد میخورید، امیدواریم یەروز زنهای ممکلت بزارن سر سفرە ی بوا زیاد بخوریم.