حجامت و بادکش
بدون نظر

حجامت و بادکش، دو مقوله مهم در فرآیندهای بهداشت و سلامت سنتی ایرانیان است که امروزه توسط مراکز مجاز زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می شود و طب جدید آن را رد نکرده و انجام صحیح و اصولی و بهداشتی آن مغایر با سلامت فردی و اجتماعی تلقی نشده است. در حجامت، آنچه اهمیت زیادی دارد، سن فرد متقاضی و فصول حجامت است.

حجامت اصطلاحا به روشی از خونگیری اطلاق می شود که جهت درمان بعضی از بیماریها بکار میرود و دارای سابقه تاریخی هفت هزار ساله است. حجامت به عنوان یک سنت الهی در روایات و سیره پیامبران مطرح گردیده و در طب سنتی به عنوان رکن درمان به حساب می آمد و به زبان علمی از حجامت به (drycuppinq) تعبیر می شود که البته با توجه به مفاهیمی  که از دیدگاه اسلام به دست می آید واژه های نامبرده خیلی کامل نیستند.

گزارش امروز سرویس سلامت روزیاتو شما را با زالودرمانی و بادکش و فصول مناسب این کار و شیوه اخذ مدرک فعالیت حرفه ای این حوزه آشنا میکند با ما همراه باشید.

حجامت و زالو درمانی

انتقاد وزارت بهداشت از بیمه نبودن حجامت و زالودرمانی

فصول مناسب حجامت

بر اساس نظر کارشناسان این فن، فصول مناسب برای انجام حجامت به‌ترتیب عبارتند از بهار، پاییز، تابستان و زمستان. بهترین ماه  برای حجامت، فروردین است و در دی‌ماه به هیچ عنوان برای حجامت توصیه نمی‌شود. بخصوص از ۲۳ آذر تا ۲۳ دی مگر در شرایطی که نیاز به درمان باشد و البته بهترین زمان برای حجامت در هفتم حزیران که مصادف با سی‌ام خرداد بوده توصیه شده است.

اول و آخر ماه قمری برای حجامت مناسب نیست، چون اخلاط در بدن ساکن هستند و میل به عمق دارند. در زمان غلبه نور ماه (۱۲ تا ۱۵ ماه قمری) نیز حجامت مناسب نیست، چون اخلاط لطیف و صالح بیشتر میل به سطح دارند اما از زمانی که ماه شروع به نقصان می‌گذارد یعنی ۱۶ تا ۱۹ ماه قمری بهترین زمان برای انجام حجامت است. چون در این زمان اخلاطی که در نیمه ماه به سطح آمده بودند اخلاط رقیق آن به عمق بازگشته و اخلاط غلیظ‌تر در سطح باقی می‌مانند و با حجامت در این زمان اخلاط غلیظ بیشتری خارج می‌شود. در سه‌شنبه‌های آخر ماه قمری و جمعه‌ها نیز حجامت توصیه نمی‌شود.

حجامت فقط با تجویز پزشک انجام شود

چه ساعتی در روز حجامت انجام شود؟

بهتر است در ساعاتی از روز که هوا معتدل است، مانند ابتدای روز انجام گیرد و در ساعات بسیار گرم روز و ساعات سرد شب نباید این کار انجام شود لذا ساعت دوم روز در فصل گرما و ساعت سوم و چهارم در فصل سرما بهترین ساعات انجام حجامت هستند. بهترین ساعت حجامت در روز زمانی است که گرما به سمت سردی برود؛ چرا که حرارت باعث به اصطلاح ذوب خون می‌شود و خروج آن را آسان می‌کند.

اما نباید در حرارت خیلی شدید انجام گیرد. هم‌چنین اگر در ظهر انجام شود به‌ عللی، مضر برای بدن است. هم‌ چنین اگر در ظهر انجام شود چون فرد قبل یا بعد از آن غذا(ناهار) میل می‌کند در هر دو حالت مضر است. ظهر اخلاط لطیف و صالح بیشتر از خلط غلیظ و فاسد به سطح می‌آیند و در این هنگام باعث خروج خلط لطیف صالح می‌شود و اخلاط فاسد در بدن باقی می‌مانند. در ضمن روزهای ابری و طوفانی، روزهای مناسبی برای حجامت نیستند. اگر چه این اظهارات تجربی است و شاید بتوان در کتابهای پزشکی و نظر پزشکان متخصص این حوزه، دلایل فنی تری برای قبول یا رد آن ارائه کرد

وزارت بهداشت: حجامت، آخرین مرحله درمان در طب سنتی است. مردم متوجه باشند.

روش انجام حجامت چگونه است؟

روش انجام حجامت بدین صورت است که پس از معاینه و اخذ شرح حال از بیمار موضعی که برای حجامت تعیین شده است ضد عفونی گشته سپس با لیوان حجامت که بصورت یکبار مصرف ساخته شده به مدت چند دقیقه بادکش می شود بعد از ایجاد انبساط چند خراش سطحی ایجاد می گردد آنگاه  به تناسب وضعیت جسمی بالینی و عروقی بیمار در سه الی پنج مرحله از روی خون گرفته میشود این عملیات در مدت ۲۰ دقیقه انجام می شود که خون گرفته شده حداکثر به ۵۰ تا ۷۰ سی سی بالغ می گردد در حجامت خشک مرحله خونگیری انجام نمی شود. توصیه میکنیم ویدیو زیر را به صورت کامل مشاهده کنید. اگر با پرسش هایی مواجه شدید از وزارت بهداشت سوال کنید و از مراجعه به مراکز حجامت و بادکش و زالودرمانی که در اینستاگرام و تلگرام تبلیغ میکنند و مجوز ندارند به شدت خودداری کنید.

حجامت تا چه حد ارزش درمانی دارد؟

در منابع طب اسلام و طب سنتی ارزش درمانی آن به عنوان یکی از ارکان مهم ذکر گردیده  است و بیماری های گوناگون را درمان می کند و به صورت اختصاصی در منابع طب اسلامی به شکل پیشگیرانه درمان همه بیماریها شمرده شده است و در مورد بیماریهای خاص درمان تمامی بیمارهای ناشی از  غلبه خون گفته شده است.

مزیت های حجامت چیست؟

از مزیت های آن میتوان گفت که یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است و برای تمامی سنین ( بجز چهار ماه اول زندگی) کاربرد دارد. با حداقل توان فنی و تجهیزات اجرایی می تواند برخی از بیماری های سخت و مزمن را درمان کند و هیچ گونه وابستگی فنی علمی و ابزاری به خارج از کشور ندارد، حجامت یک رفتار درمانی سرپایی است و همچنین یک دستور دینی است توان جلب تاثیرات روانی در آن بالاست. ویدیو زیر توسط یک متخصص طب سنتی به شما یادآوری میکند که اگر شرایط بدنی خاصی دارید از انجام حجامت خودداری کنید.

نحوه شرکت در دوره های حجامت

افراد علاقه مند برای دوره های حجامت می توانند در دوره های  مراکز آموزشی مجوز دار از وزارت بهداشت در استان محل سکونت شرکت کرده و مدارک لازم را برای فعالیت حرفه ای بدست آورند. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت وزارت بهداشت مراجعه کنید. برخی از این موسسات، دوره های انلاین برگزار می کنند و مدارک صادره آنها قابلیت ترجمه بین المللی دارد.

۲ کتاب خوب برای آشنایی با حجامت درمانی

اگر تجربه حجامت، بادکش، زالو درمانی در داخل و خارج از کشور دارید، نظرات و دیدگاه های خود را از طریق کامنت و کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی ارسال کنید. کتاب های بالا، راهنمای خوبی برای علاقمندان به آشنایی با این روش جالب و موثر در طب سنتی است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود