آخرین کرگدن نر سفید شمالی از دنیا رفت

سودان دیروز با تزریق دارو کشته شد

آخرین کرگدن نر سفید شمالی از دنیا رفت

آخرین کرگدن نر سفید شمالی که «سودان» نام داشت در سن ۴۵ سالگی از دنیا رفت. این کرگدن مدت زمان زیادی از کهولت زیاد و نامساعد بودن وضعیت سلامتی در رنج بود. گروه دامپزشکی این باغ وحش در اطلاعیه‌ای گفته بود که به دلیل وخامت حال این کرگدن تصمیم گرفته او را «اوتانازی»کند؛ سودان دیروز با تزریق دارو کشته شد.

با مرگ سودان، اکنون فقط دو کرگدن ماده از این نوع در دنیا زنده هستند که دختر و نوه این کرگدن بشمار می‌روند.

آخرین کرگدن نر سفید شمالی از دنیا رفت

به گزارش مسئولان مرکز حفاظت شده «اول پژتا»، کرگدن سالخورده به بیماری تخریب کننده مفاصل ماهیچه‎ها و استخوان و زخم‌های پوستی مبتلا بود.

در مورد زندگی سودان بد نیست بدانید او در سال ۲۰۰۹ همراه سه کرگدن سفید شمالی باقیمانده (مجموعا دو کرگدن نر و دو کرگدن ماده) از جمهوری چک به مرکز حفاظت شده اول پژتا در کنیا منتقل شدند تا در محیط طبیعی خود بتوانند بهتر زندگی و جفتگیری کنند.

اما پس از چندین بارداری ناموفق، از چهار سال پیش او را از انجام وظیفه باروری معاف کردند اما یک اکانت اینترنتی برای او در سایت‌های همسریابی باز کردند. هدف این کار جمع آوری نه میلیون دلار پول برای انجام پروژه لقاح مصنوعی بوده است.

آخرین کرگدن نر سفید شمالی از دنیا رفت

سودان در بیست و چهار ساعت آخر زندگی‌اش قادر به ایستادن نبود و بشدت عذاب می‌کشید و به همین دلیل دامپزشکان او را کشتند.

البته نمونه‌هایی از ژن‌های سودان پیش از مرگ او برداشته شده به امید اینکه بتوانند در آینده و با کمک لقاح مصنوعی از این زیرگونه تولید کنند.

اکنون همه امیدها برای حفظ این گونه از خطر انقراض، استفاده از روش لقاح مصنوعی (ای وی اف) است.

آخرین کرگدن نر سفید شمالی از دنیا رفت

سن سودان معادل یک انسان ۹۰ ساله بوده است

کرگدن‌ها پنج گونه مختلف دارند و بعد از فیل‌ها بزرگترین پستانداران خشکی هستند. کرگدن سفید که بزرگترین نوع کرگدن است، دو زیرگونه دارد: کرگدن سفید جنوبی که حدود ۲۰ هزار زنجیر (واحد شمارش کرگدن) از آن در طبیعت آزادانه زندگی می‌کنند و کرگدن سفید شمالی که کم تعداد ترین نوع کرگدن در جهان است.

«سودان» که معادل یک انسان ۹۰ ساله سن داشت، آخرین نوع کرگدن سفید شمالی نر بود. دیگر کرگدن سفید نر زنده اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی به طور طبیعی مرد و از آن به بعد سودان تنها کرگدن سفید نر دنیا بود.

تعداد کرگدن‌ها با شکار بی‌رویه و غیرقانونی این حیوان در دهه‌‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی بشدت کاهش پیدا کرد. افزایش شکار این حیوان به دلیل تقاضای زیاد برای شاخ کرگدن است که در طب سنتی چینی برای درمان و در یمن برای ساخت دسته خنجر استفاده می‌شود.

آخرین کرگدن‌های سفید شمالی در درگیری‌های جمهوری دموکراتیک کنگو در اوایل سالهای دو هزار کشته شدند.

صندوق جهانی حیات‌وحش از سال ۲۰۰۸ اعلام کرده بود که نسل کرگدن سفید شمالی در طبیعت عملا منقرض شده است.

منبع: بی‌بی‌سی
دیجیاتو
بدون نظر

ورود