آموزش کاشت سبزه عید با تخمه کدو

آموزش کاشت سبزه عید با تخمه کدو

عید ۹۸ در راه است و دیگر کم‌کم‌ باید سبزه سبز کردن را شروع کنید. در کنار سبزه‌های کلاسیک همچون گندم، ماش و عدس توصیه می‌کنیم امسال سراغ گزینه‌های جدید بروید و از طرح‌های مختلف سبزه سر سفره هفت‌سین خود بهره بگیرید.

در همین راستا از شما دعوت می‌کنیم در زیر با آموزش مرحله به مرحله کاشت سبزه عید با تخمه کدو همراهمان باشید.

مواد و لوازم مورد نیاز برای کاشت سبزه

 • تخمه کدو (حدود ۲۵۰ گرم که بسته به سایز سبد متغیر است)
 • سبد (سبد گرد به قطر ۳۰ سانتیمتر و ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر)
 • تکه ای پلاستیک شفاف
 • خاک گلخانه

آموزش کاشت سبزه عید با تخمه کدو

روش کاشت سبزه عید با تخمه کدو

 1. برای کاشت این سبزه، بهتر است تخمه کدو مرمری که دانه های درشتی دارند را از آجیل فروشی ها تهیه کنید.
 2. تخمه ها را ۴۸ ساعت خیس کنید. از آنجا که تخمه کدو جزو بذرهای سخت و بدون لعاب است، برای کاشت سبزه تخم کدو باید حدود ۴۸ ساعت، تخمه کدو را خیس کنید و در طی این ۴۸ ساعت، دوبار آب آن‌ها را عوض کنید.
 3. بعد از این مدت زمان، بذرهای خیس‌خورده را داخل یک کیسه نخی بریزید و آن‌ها را داخل آبکش قرار دهید تا آب اضافه آن‌ها برود. تخمه کدوهایی که روی آب می آیند خراب هستند، آنها را دور بریزید.
 4. در این مدت چند بار آب آن را عوض کنید. بعد از ۴۸ ساعت خیساندن تخمه کدوها را در پارچه نمدار بریزید. به مدت دو تا سه روز مرتب پارچه را با آب اسپری کنید تا جوانه کدوها به شکل قلاب شوند.
 5. وقتی جوانه ها ظاهر شدند دانه هایی که جوانه نزده اند را نکارید. فقط جوانه هایی که فعال شده اند را بکارید. جوانه های فعال نشده باعث خرابی سبزه می شوند.
 6. یک پلاستیک شفاف ته سبد قرار دهید و چند جای آن را سوراخ کنید، ۱۰ سانتیمتر خاک گلخانه بریزید و آن را مرطوب کنید. کدوها را روی آن بریزید و یک پلاستیک شفاف که چند جای آن را سوارخ سه سانتی ایجاد کرده اید روی آن قرار دهید.
 7. روزی دو بار کدوها را اسپری کنید تا سبز شوند. وقتی جوانه ها سبز شدند پلاستیک را بر دارید. در این حالت روزی یک بار آبدهی کافی است.

آموزش کاشت سبزه عید با تخمه کدو

این سبزه بسیار زیبا و ماندگار است و از زمانی که کدو را خیس می کنید تا وقتی کاملا سبز شود ۱۵ روز زمان لازم است و تا روز ۱۳ زیبا و با طراوت می ماند، بر خلاف گندم که زود علفی می شود.

نکته ۱: تا وقتی که روی دانه‌ها لایه پلاستیکی قرار دارد، سبزه را در معرض نور مستقیم قرار ندهید چون دانه‌ها حالت پختگی پیدا می‌کنند و می‌گندند.

نکته ۲: برای کاشت سبزه تخم کدو دو هفته مانده به عید اقدام کنید. فراموش نکنید که باید حتما از تخم کدو خام استفاده کنید.

منبع: دلگرم
دیجیاتو
بدون نظر

ورود