مرجان شیخ‌ الاسلامی ؛ شریک اصلی متهم ردیف اول بزرگترین اختلاس تاریخ ایران

مرجان شیخ‌ الاسلامی ؛ شریک اصلی متهم ردیف اول بزرگترین اختلاس تاریخ ایران

رقم بدهی‌های بابک زنجانی حدود دو میلیارد دلار عنوان می‌شود اما به گفته قاضی مسعودی‌مقام، بدهی پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی، شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو است؛ یعنی سه برابر بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت.

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی، اسامی متهمان و اتهامات آنها اعلام شد و نماینده دادستان کیفرخواست پرونده را که مشتمل بر ۷۰۰ صفحه بود به طور خلاصه قرائت کرد. اتهام این افراد اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال نامشروع از طریق ارز حاصل از صادرات به حساب‌های شخصی اعلام شده است.

جزئیات این دادگاه که در روز چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد، نشان می‌دهد که متهمان به عنوان مدیران شرکت و خریداران آنها که از خریداران خارجی بودند، پول‌های کلان دریافت می‌کردند و تحت عنوان دور زدن تحریم‌ها، شرکت‌هایی را در خارج تأسیس کرده و مابه‌التفاوت منشأ ارز داخلی را به نفع خود تصاحب می‌کردند.

یکی از نام‌هایی که بعد از جلسه اول دادگاه بر سر زبان‌ها افتاد، «مرجان شیخ الاسلامی» بود.

پس از مطرح شدن نام شیخ الاسلامی، فعالان توییتری به بررسی سابقه او در فضای رسانه‌ای پرداختند. بسیاری از فعالان رسانه ای اعلام کردند که او در دهه هشتاد رییس خبرگزاری میراث فرهنگی بوده است و البته بدهی هم به خبرنگاران کم نداشته!

مرجان شیخ‌الاسلامی ؛ بزرگترین اختلاس تاریخ ایران را رقم زد

مرجان شیخ‌الاسلامی ظاهرا دو بار تلاش کرده به مجلس راه پیدا کند. یک بار در مجلس ششم که خود را اصلاح طلب خوانده و یک بار در مجلس هشتم که ترجیح داده یک اصولگرا شناخته شود. او البته هرگز بر کرسی های پارلمان ایران تکیه نزده است.

نکته قابل توجه درباره این فرد اما ازدواج او با مهدی خلجی یکی از فعالان رسانه‌ای خارج نشین و افراد نزدیک به رضا پهلوی است. او البته بعد از افشای اختلاس همسرش عکس‌های خودش با او را پاک کرده است. خلجی که زمانی در لباس یک روحانی در قم زندگی می کرد چندی پیش به مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد داد تحریم ها علیه ایران بیشتر شود. این موضوع نیز ار نگاه فعالان توییری دور نمانده و در برخی توییت ها این تقاضا را با فعالیت های بازرگانی همسرش مرتبط خوانده شده است.

مرجان شیخ‌الاسلامی ؛ بزرگترین اختلاس تاریخ ایران را رقم زد

مرجان شیخ‌الاسلامی کیست؟

مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ایرانی و متهم به فساد مالی است که بعنوان یکی از متهمان در بزرگترین اختلاس تاریخ ایران قرار دارد.

او اصلی ترین شریک متهم ردیف اول این پرونده است و تاکنون متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به مبلغ ۶.۶ میلیارد یورویی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ هفت میلیون و ۶۵ هزار و ۵۲۹ یورو و هشت میلیون و۷۱۰ هزارو ۳۸۴ دلار شده است.

مرجان شیخ‌الاسلامی ؛ بزرگترین اختلاس تاریخ ایران را رقم زد

مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا مدیرمسئول خبرگزاری میراث و در عین حال مشغول لابی نفتی با بقایی و تیم احمدی‌نژاد بود. هم‌زمان به عنوان خبرنگار پارلمانی روزنامه همبستگی مشغول به فعالیت بود.

این در حالی است که او در مجلس ششم در فهرست اصلاح‌طلبان به عنوان عضو جبهه مشارکت قرار داشت و در مجلس هشتم، در فهرست ائتلافی اصولگرایان!

این‌گونه که سابقه او نشان می‌دهد، روابط او محدود به یک طیف خاص سیاسی نبود و به نوعی با نزدیکی به گروه‌های سیاسی، اهداف خود را پیگیری می‌کرد. او تا پیش از دادگاهی شدن با آخرین همسرش، مهدی خلجی، در خانه‌ای دو میلیون و ۳۰۰ هزار دلاری در شهر واشنگتن‌دی‌سی زندگی می‌کرد.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۱۰ نظر

ورود

 • روحی اسفند ۱۸, ۱۳۹۷

  بدترین ها رو از خدا برای این بشر میخوام.

 • محمد اسفند ۱۹, ۱۳۹۷

  فکر کنم تیتر صحیح این باشه :شریک اصلی متهم ردیف اول بزرگترین اختلاس تاریخ ایران تا اسفند ۹۷

 • مرتضی اسفند ۱۹, ۱۳۹۷

  فکر کردین چرا میرن کانادا؟
  چون روابط کانادا قطعه و با خیال راحت میرن اونجا بدونه نگرانی از استرداد شدن.
  ایران اگه شکایتم بکنه پلیس کانادا نمیتونه طرف رو برگردونه. چون روابط قطعه

  کی روابط رو قطع کرد؟ همونیکه بندرها دستشه و از ۱۰ تا قاچاقچی یکی رو میگیره و ۹ تا رو میگه برین به امون خدا. همون دولت در سایه. همونایی روابط رو قطع کردن که تو ۹۰ درصد ماجراهای اختلاس دست دارن

  حالا چطور روابط قطع میشه و اصلا برا چی قطع میشه؟
  روابط اینطوری قطع میشه که اون دولت مسلح میاد یه فلک زده کانادایی رو دستگیر میکنه و میگه جاسوسه و بعدم سرخود اعدامش میکنن. ماهاهم واقعا باورمون میشه طرف جاسوس بود.
  اما برا چی اعدام میشه؟ همونطور که گفتم این دولت مسلح تو این اختلاسها همیشه پای کار بوده و دست داشته. همه ی اختلاسها رو دنبال کنی این دولت مسلح شریک بوده. اینا نیاز به یه کشور ثروتمند و بهشت دارن که بعد اینکه اختلاس کردن به اونجا فرار کنن. اون کشور هم باید طوری باشه که بعد فرار کردن اینا رو دستگیر نکنه و استرداد نکنه.
  برا این کار نیاز هستش که روابط قطع بشه. برا قطع شدن روابطم اعدام یه شهروند اون کشور بهترین کاره.
  این اختلاس گرا دو سه میلیون دلار به یکی میدن میگن برو یه فلک زده کانادایی رو از تو خیابون گیر بیار اعدامش کن. بعدم روابط با کانادا قطع میشه و بعدشم این اختلاسگرامون خوشحال و خندان راهی کانادا میشن. وقتی روابط قطع باشه ایران حتی شکایت هم بکنه پلیسای کانادا نمیتونن هیچکاری کنن. پنج سال بعدشم دیگه تابعیت کانادایی میگیرن و همه چی تموم میشه.
  اما اگه روابط قطع نباشه چی میشه؟ اگه روابط قطع نباشه دادستان یه نامه به پلیس بین الملل میزنه و درخواست استرداد و بلوکه شدن حسابهای خارجی اون اختلاسگر رو میکنه. بعدم پلیس کانادا با خوشحالی میان طرفو دستگیر میکنن و با دستبند و همراهی دوتا پلیس هنگ سواره نظام میارنش تهران تحویل مقامات ایرانی میدن.

 • رضا نوری اسفند ۲۰, ۱۳۹۷

  این خلجی یک شیاد هست و نزدیکی خاصی به جناحی ندارد!!! همان طور که همسرش با اصلاح طلب و اصولگرا می پرید اونم با همه جمهوری خواه و سلطنت طلب و مجاهد می پرید و در برنامه های انان شرکت می کرد. ادم های که دلار برایشان از پرنسیب سیاسی مهمتر هست .
  هرچند درباره وقایع دی ماه حرفی زده بود که همان موقع نقاب اش افتاده بود و بین مخالفان هم منفور شد.

 • محسن اسفند ۲۰, ۱۳۹۷

  بابا رد بهائیت رو بگیرید، تمام مسائل حل میشه توی مملکت!
  البته اگه سانسور نکنید!
  چون اینها خیلی مخفیانه نفوذ میکنن، بخاطر همینه که قابل اثبات نیست…
  بابا اسم این خانم داره داد میزنه علیه نظام!
  دیگه از این واضح تر میخاد بکوبه!؟

  بخاطر همین، اسمها جعلیه، تا ضربه بزنن! متاسفانه بدبینی هم زیاد شده، فکرمیکنن که واقعا دین نمیتونه منجی بشر باشه!

 • مجید اسفند ۲۱, ۱۳۹۷

  در مرض شما هم بس که امروز دادستان تهران جواب این شایعات رو داد!
  خود مریض تون هم میزان سواستفاده (که با اختلاس متفاوت هست) رو ذکر کردید! بعد رقم کلی معاملات رو میاین با بابک زنجانی مقایسه می کنید و میگید از اون بزرگتره! بله شکی در بد بودن این سواستفاده و اختلاس نیست و دست این دزدان رو باید قطع کرد
  ولی نیست سیاسی شما مفسدین هم برای ما رو شده!
  بزرگترین اختلاس تاریخ ایران زمان خاتمی در بانک صادرات رخ داد که رئیسش سیف بود!
  بزرگترین اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیانه که بعد با پول بدبخت معلما یکی از اون دزدها میاد شهرزاد میسازه و شما براش به به و چه چه می کنید!
  بزرگترین دزدیها و حقوق های نجومی به دست برادر رئیس جمهور و برادر معاون اولش و اطرافیان رخ داده!
  بزرگترین دزدی ایران دلار ۴۲۰۰ جهانگیریه که هنوز زیرش در حال زاییدن هستیم!

 • اریا اسفند ۲۱, ۱۳۹۷

  مملکت بی صاحب .همینه

 • انصاف اسفند ۲۲, ۱۳۹۷

  مطالب بوی مشرق نیوز می ده؟!!!

 • مبارز اسفند ۲۲, ۱۳۹۷

  هر چی دزد و خائن و وطن فروش در میاد از لیست اطلاح طلبان هست

 • majid اسفند ۲۲, ۱۳۹۷

  اینم از اصولگراها. کلا هر کی اختلاس کرده اصولگرا بوده تا الان