سیستم MVP؛ سامانه دیده وری جدید تانک و خودروهای زرهی با استفاده از دوربین‌های HD

این سیستم سنسوری با استفاده از 4 دوربین با کیفیت اچ دی دیدی 360 درجه از فضای بیرون در اختیار خدمه تانک قرار می دهد

سیستم MVP؛ سامانه دیده وری جدید تانک و خودروهای زرهی با استفاده از دوربین‌های HD

یک سیستم دیده وری جدید برای خدمه تانک توسط کمپانی BAE systems طراحی شده که می تواند یکی از بدترین و بزرگ ترین مشکلات و نقاط ضعف خودروهی زرهی را حل کند: قدرت دیدبانی و دیده وری ضعیف. سیستم سنسوری حفاظت خودرویی چند منظوره (Multifunction Vehicle Protection (MVP)) باعث تجهیز شدن لایه بیرونی تانک با دوربین های بسیار با کیفیت می شود که به خدمه تانک قدرت دیدنی اطرافشان در تمام زوایا را می دهد. بدین ترتیب تانک ها می توانند بهتر و با سرعت بیشتری نسبت به گذشته تهدیدهای اطرافشان را شناسایی و نسبت به آن ها واکنش درخوری نشان دهند که در کل کارآمدی این خودروهای زرهی و کاستن از خستگی و درماندگی خدمه را در پی خواهد داشت.

سیستم سنسوری حفاظت خودرویی چند منظوره در تانک

قدرت دید تانک ها از اولین روزهای اختراع تانک در اوایل قرن بیستم همواره مسئله و چالش بزرگی بوده است. سربازان درون تانک همواره باید قدرت راندن تانک و شلیک کردن به دشمن را با کمتری دید ممکن می داشتند اما هر چه فضاهای دیده بانی این تانک ها بیشتر بود، تانک و خدمه آن در معرض خطر بیشتری قرار می گرفتند. پنجره بزرگتر یا دیگر روزنه ها و دریچه هایی که برای داشتن دید بیشتر روی تانک تعبیه می شدند امکان نفوذ پرتابه های کوچک و بزرگ دشمن مانند موشک های ضد تانک، گلوله های با کالیبر پایین و حتی ترکش خمپاره به درون تانک را بیشتر می کرد. از این رو اکثر تانک ها مجبور بودند برای دیدن فضای بیرونی تانک از روزنه های افقی کوچک محافظت شده استفاده کنند که کمتری دید نسبت به محیط اطراف را به خدمه تانک می داد.

سیستم سنسوری حفاظت خودرویی چند منظوره در تانک

سیستم سنسوری MVP  که توسط BAE Systems طراحی شده یک سیستم متشکل از ۴ دوربین اچ دی با کیفیت است که روی بدنه تانک یا خودروهای زرهی نصب می شوند. هر دوربین دارای رزولوشن ۱۹۲۰ x 1200 بوده و از فضای دید ۱۲۰ درجه ای افقی و ۷۵ درجه ای عمودی سود می برد. همچنین هر دوربین با طیف مادون قرمز موج بلند که به سیستم تصویربرداری گرمایی یا سیستم دید در شب غیرفعال نیز شناخته می شود مجهز شده که به خدمه امکان می دهد در شب یا آب و هوای بد و در حضور گرد و خاک، مه و دود نیز دید نسبتاً شفافی داشته باشند. در گذشته موقعیت های متفاوت فیزیکی به این معنا بود که هر یک از خدمه تصویر نسبتاً متفاوتی از دنیای اطرافش دارد.

سیستم سنسوری حفاظت خودرویی چند منظوره در تانک

سیستم سنسوری MVP این دید را با یک زاویه دید با کیفیت اچ دی ۳۶۰ درجه ای برای هر یک از خدمه کامل می کند. این سیستم دیده وری جدید، برای مثال، راننده تانک می تواند توجه خدمه را به شیئی در بیرون از تانک و با دیدی مشترک جلب نماید. همچنین این سیستم می تواند آن بخش از خدمه که معمولاً با دیده وری و جستجوی تهدیدها سروکار ندارند، مانند خدمه فعال در فرآیند فشنگ گذاری، را نیز در فرآیند دیده وری دخیل کرده تا به بازخورد تصویری بدست آمده از سنسورهای MVP دسترسی داشته باشند. سنسور MVP  قرار است بخشی از تجهیزات خود-حفاظتی BAE برای خودروهای زرهی باشد. این سیستم می تواند تهدیدات را کشف و ردیابی کرده و در ادامه روش هایی را برای مقابله با آن در دسترس قرار دهد.

بیشتر بخوانید: موشک ضد تانک جدید روسی با قدرت نفوذ در بیش از ۱ متر زره و حربه آمریکا برای مقابله با آن

سیستم سنسوری حفاظت خودرویی چند منظوره در تانک

این گزینه ها شامل روش های دفاعی «سخت» مانند سیستم «مشت آهنین» (Iron Fist) است که یک سیستم حفاظتی فعال اسرائیلی است که می تواند راکت ها و نارنجک های پرتاب شده به سمت خودروهای زرهی را منهدم ساخته و روی سیستم دیده وری نصب شده است. از گزینه های «نرم» مقابله ای ممکن شده در صورت استفاده از MVP می توان به سیستم RAVEN ساخت کمپانی BAE اشاره کرد که یک سیستم لیزری مادون قرمز قابل نشانه گیری برای منحرف کردن موشک های با قابلیت هدایت لیزری است و باعث می شود این موشک ها به هدف تعیین شده خود برخورد نکنند. سیستم RAVEN نیز قرار است امسال روی خودروهای زرهی Bradley نصب و تست شود.

سیستم سنسوری حفاظت خودرویی چند منظوره در تانک
سیستم دفاعی Iron Fist

رویکرد کمپانی BAE نسبت به سیستم های دفاعی خودروهای زرهی در واقع شبیه همان رویکردی است که این کمپانی در مورد سیستم های دفاع از هواپیماها به کار می گیرد. سیستم سنسوری MVP شبیه سیستم هشدار موشکی معمول (Common Missile Warning System) این کمپانی است که شبکه ای از دوربین های الکترو-اپتیکال نصب شده روی هواپیماهای جنگی ایالات متحده و ناتو است. دروبین های CMWS موشک های نزدیک شونده به هواپیما را شناسایی و سپس سعی می کنند که جستجوگرهای آن ها را با استفاده از لیزر مادون قرمز پیشرفته خود منحرف یا «کور» نمایند. همچنین این سیستم می تواند با استفاده از یک سیستم پرتاب منور و نسخه سیستم «مشت آهنین» در هواپیماها که اکنون در حال توسعه و آزمایش است، به این تهدیدات پاسخ درخور دهد.

سیستم سنسوری حفاظت خودرویی چند منظوره در تانک

در طول جنگ بین اسرائیل و اعراب، دکترین زرهی اسرائیلی ها نیازمند این بود که فرماندهان تانک ها در برجک های خود قرار گرفته و به قیمت داشتن بالاترین آگاهی و دید نسبت به محیط اطراف، خود را در معرض دید و تیررس دشمن قرار داده که با تلفات بسیار زیاد در میان آن ها همراه بود. در آن روی سکه، خدمه تانک های روسی در اوایل جنگ جهانی دوم به خاطر داشتن دید بسیار بد و کم نسبت به فضای بیرونی همواره در درون خودروهای زرهی خود گرفتار بودند که همین موضوع باعث شده بود آن ها نتوانند با همتایان آلمانی مقابله کنند. یک دید با کیفیت اچ دی نسبت به محیط بیرون که روی بدنه تانک نصب شده و در امان است یک ارتقای بزرگ و موثر برای تانک ها و دیگر خودروهای زرهی است که می تواند بزرگ ترین ضعف آن ها را پس از بیش از ۱۰۰ سال پوشش دهد.

بیشتر بخوانید: ۵ تانک شگفت انگیزی که مسیر جنگ جهانی اول را به کلی تغییر دادند

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود