۹ واقعیت در مورد پریود که باید فراموششان کنید

۹ واقعیت در مورد پریود که باید فراموششان کنید

زنان به طور متوسط ۴۵۰ دوره قاعدگی را در طول عمر خود پشت‌سر می‌گذارند و هر بار حدود ۶۰ میلی‌لیتر خون از دست می‌دهند.

البته این تمام ماجرا نیست. زنان مجموعا حدود ۶ هزار دلار محصولات بهداشتی در دوران پریود خود مصرف می‌کنند. اما این مسایل موضوع صحبت ما نیست. قرار است در این مطلب به باورهای غلطی در مورد سیکل قاعدگی زنان بپردازیم که بیشتر زنان در سراسر جهان به آنها اعتقاد دارند.

امیدواریم این گفتار به شما کمک کند تا پریودهای ماهانه خود را با آرامش و سلامت بیشتری پشت سر بگذارید.  با روزیاتو همراه باشید.

باور غلط شماره ۹: در دوران پریود نباید حمام کنید

10 واقعیت در مورد پریود که باید فراموششان کنید

برخی از خانم‌ها لذت دوش آبگرم را در دوران قاعدگی بر خود حرام می‌کنند. برخی نیز تصور می‌کنند اگر دوش بگیرند دچار عفونت‌های زنانه خواهند شد. اما باید این را بدانید که خون دوران پریود از زخم و جراحت بیرون نمی‌آید، بلکه از بخش داخلی رحم است و آب هرگز نمی‌تواند به آن ارگان داخلی بدن برسد. بنابراین بدون ترس از تشدید خونریزی و ابتلا به عفونت هر روز حمام کنید و خیالتان راحت باشد.

حمام آب گرم در دوران قاعدگی خاصیت آرام‌بخش دارد، زیرا آب گرم سبب بهبود عملکرد رگ‌های خونی، ریلکس شدن ماهیچه‌های بدن و کاهش گرفتگی عضلات می‌شود.

باور غلط شماره ۸: اجازه شنا در استخر یا دریا را ندارید

10 واقعیت در مورد پریود که باید فراموششان کنید

بسیاری از زنان تصور می‌کنند شنا کردن در دوران قاعدگی برای سلامت بدن آنها مضر است. اما این طرز فکر درست نیست. اولین دلیل این است که تامپون یا کاپ‌های قاعدگی اجازه ورود آب به داخل رحم را نمی‌دهند. دوم اینکه شنا کردن نیز همانند دیگر ورزش‌ها سبب کاهش دردهای دوران پریود می‌شوند.

در مورد ابتلا به عفونت‌های زنانه در استخرها نمی‌توان نظر قطعی داشت. اما بر اساس آمار موجود، هر فردی ممکن است در استخر در معرض ابتلا به بیماری‌های پوستی، التهاب چشم و بیماری‌های مربوط به معده و روده قرار داشته باشد. برای کاهش خارش و دیگر مشکلات پوستی توصیه می‌کنیم پس از خارج شدن از استخر حتما دوش بگیرید و بدن خود را با آب و صابون تمیز بشویید.

باور غلط شماره ۷: زنانی که با هم زندگی می‌کنند، تاریخ قاعدگی‌شان همزمان می‌شود

10 واقعیت در مورد پریود که باید فراموششان کنید

مارتا مک‌کلینتوک نخستین فردی بود که در سال ۱۹۷۱ میلادی این فرضیه را در مقاله علمی خود با عنوان Nature مطرح کرد. او ثابت کرده بود زمان قاعدگی دوستان و خویشاوندان پس از مدتی زندگی کردن در کنار هم به طور ۱۰۰ درصد منطبق بر هم خواهد بود. دلیل او برای اثبات این ادعا، فرومون‌های شیمیایی مترشحه از بدن زنان بود.

فرومون‌ها مواد شیمیایی هستند که قادرند گیرندگان پیام را خارج از بدنِ تولید کننده پیام، تحریک کنند و بر رفتار آنها تأثیر بگذارند. یعنی در واقع، فرومون‌ها موادی هستند که از یک فرد ترشح شده و در فرد یا افراد دیگری از همان گونه پاسخ‌های رفتاری ایجاد می‌کند.

اما مطالعات علمی پس از آن درستی این یافته را رد کردند و اعلام داشتند که تناوب یک عمل، سبب همزمانی پریود زنان در یک خانه نمی‌شود. دانشمندان در تحقیقات جدید مدعی بودند که عوامل متعددی در این امر دخیل هستند و نتایج متفاوتی را رقم می‌زنند. به همین خاطر، ادعای اینکه زنانی که با هم زندگی می‌کنند، تاریخ قاعدگی‌شان همزمان می‌شود درست نیست.

باور غلط شماره ۶: بهتر است در دوران پریود موها را رنگ نکنیم

10 واقعیت در مورد پریود که باید فراموششان کنید

برخی زنان بر این باور هستند که به دلیل تغییرات هورمونی، موها رنگ نمی‌گیرند یا مثلا می‌گویند دکلره رنگ باز نمی‌کند. همین طرز فکر عمومی دانشمندان را بر آن داشت تا در این زمینه تحقیق کنند. نتیجه بررسی‌های آنها نشان داد با اینکه موها در دوران قاعدگی زنان آسیب‌پذیر و شکننده می‌شوند اما تغییرات هورمونی در این سیکل در تولید چربی مو تاثیری ندارد. به این معنی که شما هر زمانی که دوست دارید موهایتان را رنگ کنید. فقط برای شفاف، براق و سالم ماندن موها به آنها رسیدگی و از سرم‌ها و ماسک‌های آبرسان بهره بگیرید.

باور غلط شماره ۵: در دوران پریودی بهتر است اپیلاسیون یا تتو نکنید

10 واقعیت در مورد پریود که باید فراموششان کنید

اپیلاسیون، تتو کردن یا بوتاکس زدن هیچ تضادی با سیکل قاعدگی ندارد. با اینکه برخی تصور می‌کنند که در این دوران نباید هیچ کدام از این کارها را انجام داد، اما ما این اطمینان را می‌دهیم که هیچ مشکلی ندارد و لازم نیست وقت تتو یا اپیلاسیون خود را عقب بیندازید. فقط یادتان باشد این کارها در دوران قاعدگی درد بیشتری به همراه خواهند داشت.

باور غلط شماره ۴: باید درد پریودی را تحمل کنید و قرص نخورید و لازم نیست نزد پزشک بروید

تقریبا بیشتر زنان در دوران قاعدگی دردهای شکم و کمر و گرفتگی عضلات را تجربه می‌کنند. بر اساس آمار رسمی، بین  ۴۵ تا ۹۳ درصد زنان «قاعدگی دردناک» (درد غیرمعمول در قسمت شکم) دارند. بین ۳ تا ۳۳ درصد دردهای شدید دارند همچون افزایش دمای بدن، حالت تهوع، سرگیجه و دیگر نشانه‌هایی که بین یک تا سه روز زنان را آزار می‌دهند.

«قاعدگی دردناک» چرخه عادی زندگی را بر هم می‌زند. به همین خاطر بهتر است زنانی که این درد را تجربه می‌کنند حتما به پزشک زنان مراجعه کنند تا درمان موثر آن را بیابند. دوره درمان این مشکل حدود سه دوره پریودی و بین ۲ تا ۴ ماه ادامه خواهد داشت. با اینکه پس از درمان، دردهای قاعدگی همچنان وجود خواهند داشت اما از شدت آنها کاسته خواهد شد.

باور غلط شماره ۳: در دوران قاعدگی باردار نخواهید شد

10 واقعیت در مورد پریود که باید فراموششان کنید

این یکی از رایج‌ترین باورهای غلط در مورد سیکل قاعدگی است. قدرت باروری در دوران پریود قوی نیست، اما بین ۱۲ تا ۱۶ روز قبل از سیکل بعدی در قوی‌ترین حالت خود قرار دارد. اما این را فراموش نکنید که سیکل‌های برخی زنان ۲۱ روزه است نه ۲۸ روزه. همچنین این را هم بدانید که اسپرم مرد بین ۵ تا ۷ روز می‌تواند در رحم زن زنده بماند.

با این تفاسیر، داشتن رابطه زناشویی کنترل نشده می‌تواند به تخمک‌گذاری و بارداری منتهی شود.

باور غلط شماره ۲: چرخه قاعدگی به وضعیت ماه بستگی دارد

10 واقعیت در مورد پریود که باید فراموششان کنید

این باور غلط به دوران باستان بر می‌گردد و یافته‌های جدید ثابت می‌کنند که بین وضعیت ماه در آسمان و سیکل قاعدگی زنان  هیچ ارتباطی وجود ندارد.

هر ماه حدود  ۲۹.۵ روز است. این در حالیست که سیکل قاعدگی بین ۲۱ تا ۳۵ روز ادامه دارد. طول مدت قاعدگی ممکن است در طول زندگی زنان تغییر کند. اگر دوران پریود ۲۹ تا ۳۰ روز باشد، احتمال اینکه با وضعیت ماه یکی شود، وجود دارد. اما این تطابق زمانی فقط یک تصادف است و همیشگی و پایدار نیست.

باور غلط شماره یک: استفاده از قرص‌های ضدبارداری و عقب و جلو کردن زمان پریود خطرناک است

10 واقعیت در مورد پریود که باید فراموششان کنید

خیلی از زنان حداقل یک بار در زندگی، دوران پریودشان را عقب و جلو کرده‌اند، برای مسافرت یا هر دلیل دیگری. اما برخی از مصرف قرص و عقب افتادن قاعدگی هراس دارند و تصور می‌کنند این کار سلامتی‌شان را به خطر می‌اندازد. باید بدانید که دانشمندان ثابت کرده‌اند که این کار هیچ اثر منفی روی بدن ندارد. حتی گاهی مفید هم هست: مثلا وقتی شما دچار قاعدگی دردناک هستید با مصرف قرص می‌توانید این رنج کشیدن را به تعویق بیندازید. البته این کار نباید به روال عادی زندگیتان تبدیل شود.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • نیلا اردیبهشت ۱۲, ۱۴۰۱

    ممنون بابت اطلاع رسانی ولی برای حمام رو مطمعن نیستم چون پزشکم هم میگفتن بهتره آب وارد بدن نشه و از هر کی میپرسم همین رو میگه 💛