۲ نظر

ارزشیابی مدارک تحصیلی ده ها هزار دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور توسط اداره کل امور دانش‌اموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان صورت می گیرد. ارزشیابی و معادل‌سازی مدارک کارشناسی تا دکتری و پسا دکتری دانش‌آموختگان دانشگاه‌های خارج از کشور، برای افرادی که خواهان استفاده از امتیازات مادی و معنوی مدرک خارجی خود در ایران هستند، الزامی است.

برای این کار بایستی در سامانه جامع امور دانشجویان، عضو شده و به منظور ایجاد پروفایل، کد کاربری و رمز عبور از سامانه  دریافت کنند.

پس از دریافت کد کاربری (کد ملی) و رمز عبور، شما بایستی با یک موبایل و email معتبر، فرآیندی که در این گفتار گفته شده را دنبال کنید. کلیه دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های داخل و خارج، دانش اموختگان و اعضای هیات علمی دانشگاه های داخل بسته به شرایط می توانند از خدمات متناسب استفاده کنند. اطلاعات مدرک تحصیلی و ریز نمرات دوره ای که در خارج گذرانده اید را در سامانه وارد کرده و فرآیندها را دنبال کنید.

این مسیر، وقت زیادی از شما نمی‌گیرد. اما اگر خواهان استفاده از مزایای مدارک تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور هستید، ارزشیابی مدارک تحصیلی شما توسط این سامانه، الزامی خواهد بود و سالانه هزاران دانشجو به این سامانه مراجعه می‌کنند.

گزارش امروز ما، شما را به صورت مصور، در جریان فرآیندهای دریافت کد کاربری و ارسال مدارک تحصیلی قرار می دهد.

با ما همراه باشید.

اطلاعات مهم

 • اگر دانش‌آموخته خارج از کشور هستید، به منظور استفاده از خدمات مادی و معنوی مدرک خود، باید ریزنمرات و مدرک شما به تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت برسد.
 • مدارک تحصیلی دانش‌آموختگانی بررسی می‌شود که در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت تحصیل کرده باشند.
 • فهرست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت علوم از مهر ۱۳۹۷ را در این URL ببینید.
 • اگر در دانشگاه‌های پزشکی خارج از کشور تحصیل کرده اید، برای تایید مدارک تحصیلی در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، بایستی به مرکز سنجش وزارت بهداشت مراجعه کنید.

 • اگر خواهان ثبت شرکت مهندسی در داخل هستید و یا قصد دارید به عضویت سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان محل سکونت درآمده و پروانه فعالیت مهندسی (مکانیک-برق-غمران) بگیرید و حق امضا داشته باشید، بایستی حتما، مدرک تحصیلی مهندسی شما، تاییدیه وزارت علوم را داشته باشد.
 • اگر قصد دارید تا از سازمان برنامه بودجه کشور، برای شرکت خود، رتبه (grade)‌ گرفته و در مناقصات میلیاردی بخش دولتی یا خصوصی در حوزه های برق، مکانیک، عمران، مشاوره، راه و ترابری، فناوری اطلاعات و غیره شرکت کنید، مدرک مهندسی شما بایستی توسط سامانه ارزشیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بررسی و معادل سازی شود.

 • اگر شما در دانشگاه‌هایی که مورد تایید وزارت علوم ایران نیست، تحصیل کنید، مدرک تحصیلی شما توسط سامانه ارزشیابی تحصیلی، ارزشیابی نخواهد شد.
 • اگر در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه های خارج از کشور تحصیل کرده اید و اکنون، خواهان ارزشیابی مدرک تحصیلی جهت دریافت ارز دانشجویی جهت مقطع کارشناسی ارشد هستید، مدرک کارشناسی شما بایستی در سامانه مزبور، ارزشیابی شود.

دانشجویان دانشگاه‌های فرانسوی و عربی

اگر دانش آموخته کشورهای فرانسوی زبان مثل کانادا، سوئیس و فرانسه هستید یا در دانشگاه های عرب زبان مثل مصر، امارات، عربستان، عمان و امثالهم تحصیل کرده اید، به منظور ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگی خود بایستی از بیست و هفتم بهمن ماه نود و هفت، نسبت به تشکیل پرونده الکترونیکی از طریق پرتال سجاد اقدام کنید. به منظور دریافت ارز دانشجویی به قیمت سامانه نیما در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ هم باید به این پرتال مراجعه کنید.

متقاضیان محترم بایستی جهت انجام ثبت نام اولیه، به این لینک مراجعه کنند و پس از انجام ثبت نام، به منظور تشکیل پرونده الکترونیکی در اداره کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جهت ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی، به قسمت خدمات این سامانه مراجعه کنند.

اگر با سوالی روبرو شدید، کافی است به این سایت رفته و سوالات خود را مطرح  کنید تا پاسخ لازم توسط کارشناسان در ساعات اداری سال ۹۸ در اختیارتان قرار بگیرد. خانم کیدری و آقای محمدی، به ترتیب، کارشناسان کشورهای فرانسوی زبان و عرب زبان هستند.

آشنایی جامع و مصور با سامانه تشکیل پرونده الکترونیکی

همان طور که گفتیم، برای ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور، بایستی در سامانه تشکیل پرونده الکترونیکی ثبت نام کرده و کد کاربری و رمز عبور بگیرید تا بتوانید مدارک را آپلود کنید. به این لینک  بروید. نکته ای که باید توجه کنید آن است که روال ثبت نام، مربوط به دانشجویان و دانش آموختگان ایرانی دانشگاه های خارج از کشور است و دانشجویان غیر ایرانی، باید از طریق  بخش انگلیسی اقدام کنند.  شما دانشجوی افغان یا عراقی، باید به این لینک رجوع کنید.

ارزیابی مدارک دانشجویان

ساماه تشکیل پرونده الکترونیکی برای ارزیابی مدارک

ثبت نام در سامانه، نیازمند داشتن پست الکترونیک معتبر و شماره  موبایل معتبر است. شما بایستی، کدهای  ثبت نامی که برایتان ارسال می شود را وارد کنید. پس، EMAIL و موبایل معتبر داشته باشید. شما بایستی با شماره همراه و پست الکترونیک، در سامانه ثبت نام  کنید.  اطلاع رسانی های بعدی از طریق EMAIL و شماره موبایل انجام خواهد شد.

سامانه ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان رشته های پزشکی

اگر در رشته های  پزشکی مثل داروسازی، دندان پزشکی و پزشکی  عمومی و  پیرا پزشکی تحصیل کرده اید، باید به سامانه MOHED مراجعه کنید. مقتضی است دانشجویان متقاضی انتقال از خارج کشور و دانش آموختگان خارج متقاضی ارزشیابی مدارک تحصیلی، دانشجویان متقاضی تسهیلات ارزی، نسبت به ثبت نام و ارائه مستندات از طریق سامانه تاک http://tak.mfa.ir (سامانه تایید اسناد کنسولی) و هماهنگی با سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران درکشور محل تحصیل خود اقدام نمایند و کد رهگیری برای هر مدرک را اخذ نمایند.

تصویر گواهی اشتغال به تحصیل/مدارک تحصیلی تایید شده و دارای کد رهگیری را از طریق سامانه تاک (سامانه تایید اسناد کنسولی) و گزینه بررسی صحت مدرک قابل دریافت است، برای دریافت اینجا را کلیک نمایید. پس از دریافت تاییدیه دارای کد رهگیری، آنرا در سامانه مورد نظر بارگذاری کنید، در غیر این صورت امکان ارائه خدمات میسر نخواهد بود.

امیدواریم مجموعه اطلاعاتی که در این گفتار روزیاتو ارائه شده، راهنمای خوبی برای ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش اموختگان خارج از کشور باشد.

تصویر مدرک دکترا شهید چمران

حتما بخوانید:  جزییات پذیرش تحصیلی ارشد و دکتری نروژ ۲۰۲۰

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • موسوی خرداد ۲۸, ۱۳۹۸

  باید لیسانس داشته باشیم؟
  منی که تو یه دانشگاه علمی کاربردی تو برلین دارم یه دوره دو ساله ی اتوماسیون و تو این زمینه تکنسین میشم میتونم مدارکامو ارزشیابی کنم؟ سربازی چی؟ اگه نرفته باشیم تاثیر داره؟