نمایشگاه هنری کشورهای اروپایی در خانه هنرمندان تهران

آشنایی با هنرمندان سوئد، فنلاند، نروژ و دانمارک در پایتخت

نمایشگاه هنری کشورهای اروپایی در خانه هنرمندان تهران

هفته نوردیک در تهران، فرصتی برای آشنایی با فرهنگ و هنر مردمان سرزمین های سرد اسکاندیناوی شمال اروپا در پایتخت است تا با یکی از محبوب ترین مقصدهای تحصیلی و پناهندگی ایرانیان در نیم قرن اخیر آشنا شویم. روابط ایران با اسکاندیناوی همواره روابط با ثباتی بوده و در ۲ دهه اخیر شمار مسافران تحصیلی و مهاجرتی ایران به این کشورها افزایش یافته است.

اگر چه بیش از ۷۰ درصد تقاضای پناهندگی ایرانیان در سوئد (پایتخت اسکاندیناوی) در سال های اخیر رد شده است، اما هم چنان برخی از هموطنان در آرزوی بدست آوردن پاسپورت اسکاندیناوی، خود را با مشقت فراوان به این منطقه می رسانند. فرهنگ و هنر و سبک زندگی در اسکاندیناوی، کاملا متفاوت با سایر نقاط اروپا است.

نظم و برنامه ریزی و تعهد، ۳ اصل مهم در کسب و کار و زندگی مردمان این خطه قاره سبز است. کشورهاهیی که به جز نروژ، نفت ندارند اما اقتصاد دانش بنیان آن ها با مزه خلاقیت، آنان را به کشورهای پیشرو در صادرات علم و فناوری تبدیل کرده است. هفته نوردیک از جمعه در تهران اغاز به کار کرد. نویسندگان و هنرمندان این کشورها در تهران جمع شدند تا شما را با بخشی از ظرفیت های فرهنگی این کشورها آشنا کنند.

اگر قصد ارتباط مستقیم و رو در رو با سفرا و مسئولان کنسول این کشورها دارید، اکنون وقت خوبی برای تماشای هفته فرهنگی نوردیک در خانه هنرمندان تهران است. جایی که نویسندگان و هنرمندان این کشورها جمع شدند تا شما، نگاه خود را به اسکاندیناوی، سرزمین یخ و سرما، تغییر دهید.

حتما بخوانید: پاسخ به سوالات متداول درباره کاریابی ایرانیان در سوئد

مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی کشورهای نوردیک با حضور سفرای کشورهای دانمارک، نروژ، فنلاند و سوئد جمعه ۳۱ تیر ساعت ۱۹:۳۰ در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

نمایشگاه هفته فرهنگی نوردیک با عنوان «رد پای شمال، روزهای شمالی در تهران» جمعه ۳۱ خرداد در خانه هنرمندان ایران افتتاح گردید. در بخش نمایشگاهی دانمارک، مبلمان طراحی شده توسط آرشیتکت‌های معروف جهانی هم‌چون آرنه یاکوبسن و پل هنینگسن به نمایش گذاشته می‌شود.

تصویر کتاب هایی از آثار ادبیات نوردیک که به فارسی ترجمه شده است

در بخش نمایشگاهی فنلاند، نمایشگاه پوستر اریک بروون به نمایش گذاشته می‌شود. در این نمایشگاه ۵۰ اثر از اریک بروون به روی دیوار می‌روند.

در بخش نمایشگاهی نروژ، مجموعه عکس‌هایی از «مسیرهای خوش‌منظره» نروژ به نمایش در می‌آید. در این نمایشگاه ۵۷ اثر به نمایش گذاشته می شود.

هفته نوردیک
آسا لیند، نویسنده سوئدی در مراسم افتتاحیه «هفته فرهنگی نوردیک»: آنچه از کتاب‌های کودک ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی دیده‌ام حاوی تصاویر نفس‌گیر، زنده و قدرتمند و داستان‌سرائی به بهترین شکل بود. مشتاقانه به‌دنبال گفتگو در مورد کتاب‌های کودکان و اهمیتِ تبادل داستان‌هایمان با یکدیگر هستم | جمعه ۳۱ خرداد، سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران.

سه‌شنبه ۴ تیر دو فیلم از کشور دانمارک به نمایش درمی‌آید. فیلم «دختر جادوگر» به کارگردانی کنت کاینس (فیلمی مناسب برای نوجوانان) ساعت ۱۸ و فیلم مستند «موفقیت بزرگ» به کارگردانی کسپراسقپ اسکولا که به موضوع زندگی اینگلس آرشیتکت مشهور دانمارکی اختصاص دارد، ساعت ۲۰ در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آیند.

در بخش فنلاند، فیلم مستند «گنج آهن» ساخته دهقان محمدی دوشنبه ۳ تیر ساعت ۲۰ به نمایش درمی‌آید. این مستند به زندگی و کار الیا هیلتونن مجسمه‌ساز برجسته فنلاندی اختصاص دارد.

مجسمه تاریخی نخل طلایی ساخته الیا هیلتونن چهار دهه پیش در سال ۱۹۷۵ در پارک ملت نصب شده است.

در بخش نروژ، دو فیلم کوتاه با موضوع کودکان به نمایش در می‌آید. «آد یک تخم مرغ است» به کارگردانی کریستین اولست و «متوسط‌ترین ماهی دنیا» به کارگردانی کاتینکا تانبرگ به نمایش درمی‌آیند.

در بخش سوئد، کارگاه مطالعه و نقاشی کودکان یکشنبه ۲ تیر ساعت ۱۶ تا ۱۸ در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

یکشنبه ۲ تیر ساعت ۱۹:۳۰ نیز «آسا لیند» نویسنده سوئدی با موضوع «ادای احترام به ادبیات کودکان» سخنرانی خواهد کرد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود