یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای جهان در غرب دریای خزر کشف شد

یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای جهان در غرب دریای خزر کشف شد

دانشمندان بقایای یک بنای عجیب را در غرب دریای خزر کشف کردند که احتمال می‌دهند یکی از کهن‌ترین کلیساهای جهان باشد.

به گزارش یورونیوز، این بنا که به وسیله فناوری پیشرفته پرتونگاری در زیر زمین کشف شده در شهر قدیمی دربند روسیه در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان و بر کرانه دریای خزر واقع شده است.

باستان‌شناسان که این بنا را پیش از این می‌شناختند، در ابتدا متوجه کاربری دقیق آن نشده بودند، اما امروز دریافته‌اند که با یک عبادتگاه مسیحی سر و کار دارند. البته آنها همچنان دو فرضیه دیگر را نیز درباره کاربری این ساختمان مد نظر دارند: یکی آب‌انبار و دیگری آتشکده زرتشتیان.

این بنا که در حدود سال ۳۰۰ میلادی ساخته شده در شمال غربی بنای دیگری به نام «‌نارین‌قلعه» مربوط به سده‌های میانه، در حالی کشف شد که تقریبا به کلی زیر خاک مدفون شده بود.

ساختمان مرموز کشف شده نزد یونسکو، تشکیلات فرهنگی سازمان ملل متحد ثبت جهانی شده و به همین دلیل دست زدن به آن برای کارشناسان کار آسان نیست. آنها بیم آن دارند که بخشی از بنا حین پژوهش تخریب شود و بنابراین نتوانسته‌اند راز دقیق آن را دریابند.

پژوهشگران آکادمی علوم روسیه، مؤسسه فیزیک هسته‌ای، دانشگاه لومونوسوف مسکو و دانشگاه دولتی داغستان با استفاده از فناوری پرتونگاری با ذرات میون توانسته‌اند به روش غیرتهاجمی با این اثر تاریخی مدفون بیشتر اشنا شوند.

نتایج تحقیقات باستان‌شناسان نشان می‌دهد که ساختمان شکل صلیبی دارد و بنابراین بسیار محتمل است که یک کلیسا بوده باشد. ارتفاع این بنا حدود ۱۱ متر، طول آن ۱۵.۵ و عرض آن ۱۳.۵ متر است.

ابعاد واقعی و دقیق این بنای تاریخی هنوز مشخص نشده است و دانشمندان مشغول جستجوی بخش‌های دیگری از آن هستند که ممکن است تاکنون کشف نشده باشد.

منبع: یورونیوز
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود