از «اپیلاسیون دختر بچه‌ها» تا «هزینه‌های نجومی آرایشگاه سگ و گربه» تهران

روایت هایی عجیب از زیرپوست این شهر

از «اپیلاسیون دختر بچه‌ها» تا «هزینه‌های نجومی آرایشگاه سگ و گربه» تهران

اپیلاسیون دختر بچه های زیر ۱۰ سال که این روزها به همراه مادرانشان به اجبار واردن سالن های زیبایی می شوند، یکی از موضوعات جنجالی روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی بود.

اینکه چرا حذف موهای زائد از بدن یک دختر بچه ۸ ساله، بایستی بدن نحیف او را زیر موم های اپیلاسیون ببرد و در معرض مواد شیمیایی مختلف قرار دهد، سوالی است که باید به پرسش چرایی آرایش نجومی سگ و گربه در ایران امروز، اضافه کرد.

اپیلاسیون دختر بچه ها، مصداقی از کودک آزاری است. کودک آزاری، فقط ختنه دختران نیست که جامعه روی آن خیلی حساس است. اپیلاسیون هم نوعی کودک آزاری به شمار می رود اما از نوع مدرن.

نادیده گرفتن حقوق کودکان و حیوانات در عصر جدید با ذکر آسمان و ریسمان های عجیب و غریب، سبک زندگی برخی از هموطنان شده است به خصوص لاکچری گردها و تازه به دوران رسیده ها.

خاله توروخدا یواش!!

سراغ هر آرایشگاهی را بگیرید، از مشتریان کودک خود می‌گویند و به نظر می‌آید اپیلاسیون دختربچه‌ ها کم‌کم به موضوعی رایج در ایران تبدیل می‌شود. تماس خبرنگار «شهروند» با آرایشگاه‌های مختلف هم این موضوع را ثابت می‌کند و کمتر آرایشگاهی پیدا می‌شود که متصدی یا مسئول آن به هر دلیلی با اپیلاسیون کودکان مخالفت کند.

مدیر آرایشگاهی در خیابان کریم‌خان تهران دراین‌باره گفته بود که «اپیلاسیون دختربچه‌ ها به تازگی مد شده و مادرها دختربچه‌هایشان را برای اپیلاسیون می‌آورند. بعضی از بچه‌ها از این کار استقبال می‌کنند، اما بعضی از آنها کمی ترس دارند و خجالت می‌کشند.»

آرایشگرها یا والدین ، راهی برای درد کمتر هم پیدا کرده‌اند: «یکی از راهکارها این است که قبل از اپیلاسیون از کرم‌های بی‌حسی استفاده می‌کنند یا برای این‌که خجالت نکشند یک نفر کنارشان می‌ایستد تا حواسشان پرت شود. بیشتر این دختربچه‌ها برای اپیلاسیون دست و پا و کمر مراجعه می‌کنند، اغلب مادرشان روی این مسأله حساسیت دارند، اما بیشتر بچه‌ها خودشان بعد از اپیلاسیون خوششان می‌آید.»

مسئول اپیلاسیون آرایشگاهی در نیاوران هم می‌گوید که محدودیتی برای مراجعه‌کنندگان ندارد، اما کمتر دیده می‌شود که افراد زیر ۱۲ سال مراجعه کنند: «کار ما این است و سعی می‌کنیم نیاز هر مراجعه‌کننده‌ای را به بهترین شیوه ممکن رفع کنیم، اما معمولا بالای ۱۲‌سال مراجعه می‌کنند.»

یکی از مدیران آرایشگاه های زنانه تهران گفته بود که همکارانش تلاش می‌کنند کودکان درد کمتری تحمل کنند. «بچه‌های ما همه کاربلد و مهربان‌اند. اگر بچه ‍۱٣-۱٢ ساله هم مراجعه کند، سعی می‌کنیم با وسایل او را سرگرم کنیم یا از کرم‌هایی استفاده کنیم که دردی تحمل نکند. کرم‌های بی‌حسی هم داریم.»

آرایشگری هم درباره تعداد مراجعه‌کنندگانش می‌گوید: «۶-۵موردی داریم و معمولا مامان‌ها می‌آورند و می‌گویند نمی‌خواهیم شبیه ما بشوند و به همین دلیل خودمان آنها را قانع می‌کنیم که بیایند آرایشگاه. ممکن است بچه‌ها گریه‌شان بگیرد، ولی مامان‌ها اصرار دارند که برای آینده‌شان خوب است. بعضی وقت‌ها هم بچه‌ها مثلا وسط کار می‌گویند خاله تورو خدا یواش. بعضی بچه‌ها هم هی اصرار می‌کنند که حداقل آرام‌تر که درد کمتری تحمل کنیم.»

فرهنگ مرد سالاری

«فرشید یزدانی» کارشناس ‏حوزه رفاه و سیاست‌گذاری اجتماعی و فعال حقوق کودکان درباره ‏آزار تازه مدشده اپیلاسیون کودکان از نگاه بازاری حاکم بر جامعه می‌گوید که به حوزه کودک ‏هم مانند دیگر حوزه‌ها وارد شده است: «این نگاه و این سبک و در حالت کلی فرهنگ آرایشگری از ‏فرهنگ مردسالاری جامعه ما و نمایشی که در زنان وجود دارد، ایجاد می‌شود.

اپیلاسیون کودک ‏‏۱٢-۱٠ ساله محصول نگاه بازاری است که نگاهی کالایی به زن دارد و این نگاه از طرف مادر به ‏دختر هم اعمال می‌شود. بازار آرایشگری که در ایران خیلی رواج دارد از نگاه بازاری و کالایی به زن ‏و همچنین فرهنگ نمایشگری در ایران نشأت می‌گیرد که از کودکان هم در این بین به‌عنوان کالا ‏استفاده می‌شود و قطعا کودکان در آینده از این مورد بیشتر رنج خواهند برد تا مشکلی که ممکن ‏است از اپیلاسیون‌نکردن ایجاد شود.

آرایش های گران سگ و گربه!

جدا از بحث کودک آزاری، حیوان آزاری هم به سبک زندگی بعضی ها اضافه شده است. جدا از بحث نگهداری حیوانات که با فرهنگ ما همخوانی ندارد شاهد هزینه‌های سرسام آور برای این حیوانات هستیم، هزینه‌های لاکچری برای خرید لباس، غذا، آرایشگاه، درمان و … که بسیار تعجب آور است.

از فروش لباس‌های گران قیمت مجلسی گرفته تا هزینه کوتاه کردن ناخن برای سگ در ابعاد مختلف که شنیدن آن‌ها ابتدا باعث خنده و بعد تاسف به حال افرادی که این هزینه‌ها را برای حیوانات می‌کنند.

زمانی که صحبت از رفتن به سفر‌های معنوی می‌شود همین افراد شعار می‌دهند که به جای این سفر‌ها پول آن را به افراد نیازمند دهند، اما خودشان از پرداخت این هزینه‌های اضافی برای سگ یا گربه خود به جای کمک به نیازمندان نمی‌گذرند.

بسیارند افرادی که از سگ خود به قیمت بالا، نگهداری می کنند و از اینکه به سگ خود بسیار وابسته هستند خوشحالند و بیشتر از سه روز بعضا نمی‌توانند از سگ خود دور بمانند! ان ها حتی زمانی که به اجبار سگشان را فقط چند روز به آشنایان می‌سپارند به آن‌ها می‌گویند برایشان فیلم و عکس ارسال کنند تا دلتنگی شان رفع شود.

آرایشگاهی که سگ خود را می‌برند تقریبا ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان هزینه دارد و غذای سگش مرغ است و غذا‌های دیگر دوست ندارد حتما هم باید پخته شده باشد چرا که خام نمی‌تواند بخورد.. . .  حتما این جملات را شنیده اید!

با تماس به یکی از آرایشگاه‌ها در تهران از قیمت کوتاه کردن مو سگ و گربه سئوال کردم که از ۱۲۰ هزار تومان تا ۲۸۰ هزار تومان به ما قیمت گفتند که این قیمت به گفته کسانی که از سگ نگهداری می‌کنند قیمت مناسبی بود.

به  نظر شما علت کودک آزاری و حیوان آزاری بعضی ها چیست؟

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • رسول محمدی تبار مرداد ۱۶, ۱۳۹۸

  پولش رو داره، دوست داره واسه سگش خرج کنه
  شما چرا جوش میزنید؟
  شماها که نمیتنید به مردم خط بدید
  با این کارها فقط شدت انجام این رفتارهارو در جامعه بیشتر میکنید و باعث حسادت بیشتر خودتون میشید (علنا هیچ کمکی نمیکنه و شرایط رو برای خود شما که نافی این موضوعات هستید، سخت تر میکنه)

  • علی زمانی مرداد ۱۶, ۱۳۹۸

   واسه سگش خرج کنه و دخترش هم اپیلاسیون بکنه و پولش هم آتیش بزنه 🙂 به ما ربطی نداره. صحبت این گفتار اینه که در عصر جدید، شاهد خودخواهی های جدید هستیم. راستی شرایط هم برای ما اصلا سخت نیست.

   • علی مرداد ۱۷, ۱۳۹۸

    خب یهویی بگین سوار شتر بشیم دیگه
    ۲۰۱۹ میلادی هستیم اگه اشتباه نکنم

    • علی زمانی مرداد ۱۷, ۱۳۹۸

     خودخواهی با شترسواری فرق داره علی آقا . در عصر جدید با خودخواهی های مدرن مواجه هستیم. مصداقهاش هم نام بردیم.