مرگ کاوه؛ عجیب‌ترین پلنگ جهان قربانی آلودگی محیط زیست شد

خوردن چرم و پارچه یا آنتی‌بیوتیک؟

مرگ کاوه؛ عجیب‌ترین پلنگ جهان قربانی آلودگی محیط زیست شد

امیر مقدم جعفری استادیار دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص علت مرگ «کاوه» گفته است: «پس از تلف شدن این پلنگ اقدام به کالبدشکافی جانور کردیم که مشخص شد در معده و ورودی روده این حیوان آلاینده‌های زیست محیطی که توسط انسان پراکنده شده از قبیل لباس کهنه، پلاستیک و امثال آن وجود دارد.»

مقدم جعفری افزود: «رهاسازی زباله و آلوده‌کردن محیط زیست توسط انسانها موجب خسارات جبران‌ناپذیر و تلف‌شدن گونه‌های ارزشمند همچون این پلنگ می‌شود.»

دیده‌بان محیط‌زیست و حیات‌وحش ایران: «دلیل اعلام شده به عنوان عامل مرگ پلنگ درگز آنقدر بی‌پایه و اساس است که نمی‌دانیم بخندیم یا به حال تنوع زیستی کشور گریه کنیم.»

کاوه عجیب‌ترین پلنگ جهان

در حالی‌ که علت مرگ پلنگ ۸ ساله در کلاته‌ چنار مسدود شدن دستگاه گوارشی با زباله اعلام شده، دیده‌بان محیط‌زیست و حیات وحش ایران، عامل اصلی را «زنده‌گیری» و عدم دانش کافی کارشناسان محیط زیست مشهد در درمان این پلنگ می‌داند.
کاوه پلنگ نر ۴ سال ناپدید شده بود

یک پلنگ نر که حدود یک هفته پیش در حاشیه روستای ارباب در کلاته‌چنار در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان پس از حمله به سگ‌های روستا زنده‌ گرفته شده بود، بر اثر شدت جراحات وارده و مسدود شدن دستگاه گوارشی‌ جان سپرد.

این پلنگ نر که «کاوه» نامگذاری شده بود، سال ۹۴ توسط گروه موسسه آینده‌ای برای پلنگ‌ها در پارک ملی تندوره زنده‌ گرفته و مجهز به گردنبند ماهواره‌ای شد تا زیر نظر و تحت محافظت قرار گیرد.

اما این پلنگ از سال ۹۵ تا یک هفته پیش، پس از باز شدن گردنبند ماهواره‌ای، در محدوده مرز ایران و ترکمنستان، ناپدید شد و سازمان محیط‌ زیست اطلاعی از وضعیتش نداشت. تا اینکه حدود یک هفته قبل پس از حمله به سگ‌های روستایی در حاشیه پارک ملی تندوره پیدا شد.

کاوه، پلنگ نر که پس از پیدا شدن، به شدت لاغر و نحیف به نظر می‌رسید، از ناحیه دست مجروح بود. گفته می‌شود علت ورود او به روستا و شکار سگ‌ها هم به دلیل همین ضعف و ناتوانی بوده است.

این پلنگ توسط نیروهای محیط زیست به مشهد منتقل شد و در نهایت ۴ روز پیش طبق آنچه خوردن تکه‌ای چرم اعلام شد، دچار انسداد دستگاه گوارشی شد و در نهایت جان سپرد.

کاوه عجیب‌ترین پلنگ جهان

امیر مقدم جعفری استادیار دانشگاه فردوسی مشهد شنبه ۱۹ امردادماه در خصوص علت مرگ «کاوه» گفته است: «پس از تلف شدن این پلنگ اقدام به کالبدشکافی جانور کردیم که مشخص شد در معده و ورودی روده این حیوان آلاینده‌های زیست محیطی که توسط انسان پراکنده شده از قبیل لباس کهنه، پلاستیک و امثال آن وجود دارد.»

مقدم جعفری افزود: «رهاسازی زباله و آلوده‌کردن محیط زیست توسط انسان‌ها موجب خسارات جبران‌ناپذیر و تلف‌شدن گونه‌های ارزشمند همچون این پلنگ می‌شود.»

وی اظهار داشت: «زمانی که گونه‌هایی مانند پلنگ به دلیل کهولت سن یا ضعیف بودن بدنشان قلمرو خود را از دست می‌دهند برای دوره‌ای به عنوان ریکاوری در خارج از قلمرو خود سعی در سیر کردن شکم خود می‌کنند و ممکن است به دلیل صدماتی که دیده‌اند امکان شکار خوب نداشته باشند و پلنگ تندوره نیز از همین جانوران بود که بنا به دلایلی اقدام به خوردن آلاینده‌های رها شده توسط انسان کرده است.» وی گفت: «این پلنگ دچار ضعف شدید و از دست دادن وزن به مقدار زیاد شده بود.»

با این حال، دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش با انتقاد از کارشناسان محیط‌زیست مشهد و تیم درمانی پلنگ، نوشته که آنها «حتی علم و توانایی تشخیص علت مرگ پلنگ را ندارند چه برسد به درمان پلنگ!»

دیده‌بان محیط‌زیست و حیات وحش ایران، ادعای مرگ این پلنگ بر اثر خوردن زباله انسانی را «ادعایی مضحکانه» [مضحک] خوانده و نوشته است: «دلیل اعلام شده به عنوان عامل مرگ پلنگ درگز آنقدر بی‌پایه و اساس است که نمی‌دانیم بخندیم یا به حال تنوع زیستی کشور گریه کنیم.»

آنگونه که کانال تلگرام این حامیان حیات‌وحش نوشته، تیم درمانی پلنگ ضعیف و مجروح را در حالی که غذا نمی‌خورده و بدنش را عفونت گرفته بوده، هر روز برای دریافت آنتی بیوتیک و شستشوی زخم بیهوش می‌کردند و حتی به او سرم هم نمی‌زدند.

دیده‌بان محیط‌زیست و حیات وحش ایران نوشته «پلنگی که سگ شکار کرده بود شاید می‌توانست به تنهایی شرایط زنده مانده و بهبودی خود را فراهم کند و شاید هم نمی‌توانست اما جای تاسف است که باید بگوییم این پلنگ اگر زنده‌گیری نمی‌شد قطعا بیش از این زنده می‌ماند.»

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • علی مرداد ۲۱, ۱۳۹۸

    زمان دانشجویی با چندتا از این دانشجوهای مملکت بارها رفتیم کوه. بیست بار بیشتر رفتیم کوه جنگل کویر هرجا که فکرشو کنی. هیچکی اشغالهاشو با خودش نیاورد. انداختن نیم متر دورتر. اون موقع حتی خودم دور انداختم ولی الان خجالت میکشم. احساس بدی دارم چرا قبلا اونطوری میرفتیم کوه.
    برا ما همینکه محدوده نیم متریمون کثیف نباشه کافیه.
    از تمیزی محیط زیست خارجیها تعریف میکنیم اما نمیگیم خدا محیط زیستو برا اونا تمیز نکرده. خودشون تمیز کردن. خودشون تمیز نگه میدارن. تو خارجی که خیلی خوشگله پلاستیکای مخصوص با خودشون میبرن وقتی تو طبیعت عنشون گرفت تو طبیعت ول نشه. تو پلاستیک کارشونو میکنن و میبرن میندازن سطل اشغالی یا جای مخصوص.
    حالا هی سینه بزن ببینیم به کجا میرسیم اخرش