بعد از ظهری خونین در «بیشه کلا» محمود آباد و واکنش نیروی هوایی ارتش

ارتش: ناگزیر به دفاع بودیم و گلوله ها، تصادفی برخورد کرد

بعد از ظهری خونین در «بیشه کلا» محمود آباد و واکنش نیروی هوایی ارتش

برای اولین بار در سال های اخیر، گروهی از مردم با کارکنان نیروی هوایی ارتش، درگیر شدند. اتفاقی غیر قابل باور اما متاسفانه تلخ و خونین که بعد از ظهری مصیبت بار را در بیشه کلا محمود آباد رقم زد. جنجالی که به زد و خورد و سنگ پرانی و تیر اندازی و در نهایت خونریزی منجر شد.

۲ کارگر کشته و چند نفر مجروح شدند. ارتش با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که نیروهای حفاظت از منطقه، به دلیل وجود تجهیزات حساس نظامی، مجبور به دفاع شدند و به خاطر زمین های غیر مسطح منطقه، گلوله های شلیک شده هوایی، تصادفی به افراد حاضر در منطقه برخورد کرد و منجر به کشه شدن دو هموطن گردید.

نماینده بابلسر در مجلس شورای اسلامی این اقدام نیروی هوایی را خودسرانه دانست و خواستار برخورد سریع قوه قضاییه شد. ۸ نفر از عاملان این حادثه دستگیر شدند و تحقیقات پلیسی ادامه دارد. ارتش با صدور اطلاعیه ای، با خانواده کشته شدگان، اظهار همدردی کرد.

عصر روز شنبه بود که یک درگیری در بخش سرخرود شهرستان محمودآباد رخ داد. این درگیری در حالی رخ داد که ضابطان قضائی در حال اجرای حکم دادگاه مبنی بر واگذاری بخشی از اراضی پایگاه هوایی بیشه‌کلا واقع در این منطقه بودند. ماجرا از این قرار بود که بین مردم و اردوگاه نیروی هوایی بیشه‌کلا یک اختلاف اراضی وجود داشت و این اختلاف به یک درگیری ختم شد.

فیلم این درگیری که در آن عده‌ای از مردم ایستاده‌اند و ناگهان مورد حمله کارکنان پایگاه قرار می‌گیرند، حالا در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و سروصدای زیادی به پا کرده است. مسئولان همه پیگیر این ماجرا شدند.

پس از بررسی های مقدماتی، چند تن از کارکنان پایگاه دستگیر و به سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران منتقل و قاضی کشیک پس از انجام تحقیقات اولیه برای بررسی بیشتر، متهمان را با قرار مناسب بازداشت کرده است که به محض حصول نتیجه، اخبار تکمیلی متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.

واکنش نیروی هوایی ارتش

فرودگاه پادگان بیشه‌کلا نیروی هوایی به عنوان تنها مرکز آموزشی انجام عملیات نجات خدمه به‌ منظور آموزش خلبانان و کروی پروازی این نیرو در اراضی واقع در شهرستان محمودآباد استان مازندران استقرار یافته و به‌ دلیل موقعیت خاص سوق‌الجیشی در طرح‌های عملیاتی برای مقابله با تحرکات احتمالی بیگانگان، مردم یاری و کمک به مردم در حوادث غیرمترقبه و ناگوار به‌عنوان پایگاه مقدم پیش‌بینی شده است.

باند فرودگاهی نیروی هوایی در پادگان بیشه‌کلا یکی از باندهای موجود در استان مازندران با مأموریت آموزش نجات خدمه در موقعیت‌های جغرافیایی جنگل و دریا و پشتیبانی محسوب می‌شود که وجود ساخت و سازهای غیر معمول در حریم این باند موجب اختلال در روند مأموریت‌های مهم از جمله؛ مأموریت های امدادی و مردم‌یاری در حوادث و سوانح طبیعی و غیر مترقبه این فرودگاه راهبردی شده است.

بر اساس ابلاغیه ریاست حقوقی و امور مجلس نیروهای مسلح به شماره ۲۹۱/۱۱۵۰/۳۶۱۴ در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ و متعاقباً نامه فرمانده نیروی هوایی ارتش به  شماره ۴۸-۱/۱۵/۴۸۴۰ در تاریخ ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ به مراجع مرتبط در سرخ‌رود استان مازندران، صراحتاً تصریح شده است «هرگونه خلع ید و رهاسازی اراضی و اماکن تحت اختیار نیروهای مسلح مستلزم رعایت تشریفات خاص قانونی و کسب مجوز  از سلسله مراتب سازمانی نیروهای مسلح است».

همچنین دراین ابلاغیه‌ها تأکید شده، «با توجه به موقعیت حساس کنونی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و ضرورت تقویت بنیه دفاعی کشور و اهمیت و حساسیت مأموریت‌های خطیر نیروهای مسلح در راستای حفظ و حراست از کشور، ضمن توقف عملیات اجرایی پرونده مطروحه از هرگونه دستور خلع ید از پلاک‌های مورد نظر بدون رعایت موارد یاد شده جلوگیری به‌عمل آید».

در پی این هجوم و در مرحله نخست، مسئولان و کارکنان پادگان در تلاش بودند تا در آرامش و با مذاکره مسالمت آمیز مهاجمان را آرام کنند، لیکن بدنبال تشدید التهاب‌ها و پس از تعرض به منطقه نظامی، تعدادی اقدام به درگیری‌های نزدیک با عناصر تأمین حفاظت فیزیکی نموده  و کارکنان و سربازان برای ممانعت از ادامه این تعرض به پادگان با وجود تجهیزات حساس هوایی و جلوگیری از خلع سلاح و احتمال تسخیر پادگان، پس از مجروحیت ناشی از ضرب و شتم، اقدام به شلیک هوایی هشدار کردند که با توجه به وجود زمین‌های غیر همسطح، متأسفانه بر حسب اتفاق دو تن از افراد حاضر در صحنه درگیری بر اثر اصابت گلوله فوت کردند.

ارتش و قوه قضاییه، پیگیری این حادثه تاسف بار در بیشه کلا محمود آباد هستند. این که چرا برای بازپس گیری منطقه ای نظامی، با ستاد کل نیروهای مسلح از طریق نیروی انتظامی و قوه قضاییه و دولت، هماهنگی قبلی نشده بود، خود پرسش بزرگی است که باید در سطح علت برخورد گلوله های تصادفی به مغز تجمع کنندگان واقعه، بررسی شود. به هر حال، از فداکاری های تاریخی ارتش قهرمان، هر چه بگوییم کم گفتیم.

حتما ببینید: حماسه تاریخی حمله ارتش به پایگاه H3 رژیم بعث عراق

۲ نظر

ورود

 • علی مرداد ۲۳, ۱۳۹۸

  ارتش اگه نتونه از پایگاهش دفاع کنه که دیگه بدرد نمیخوره
  نه که از کشته شدن اون افراد خوشحال باشم ولی به نظرم تقصیر خودشون بود نمیشه که با نظامی درگیر شد
  همش میخوان نیرو های نظامی رو بد جلوه بدن و صلابتشون زیر سوال بره….

 • صالح مرداد ۲۴, ۱۳۹۸

  آدم بی گناه و بی سلاح کشتن که صلابت نداره؛ اوج رذیلته
  نظامی یا غیر نظامی باید تابع قانون باشن نه اینکه چون اسلحه دارن هر کاری خواستن بکنن
  و …