سازمان انتقال خون درخواست کرد: هموطنان با گروه‌های خونی منفی، A و AB مثبت خون اهدا کنند

سازمان انتقال خون درخواست کرد: هموطنان با گروه‌های خونی منفی، A و AB مثبت خون اهدا کنند

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به فرخوان اهدای خون در هفته گذشته که به دنبال کاهش ذخایر خون در رسانه ها انجام شد، گفت: تا پایان این هفته نیاز به اهدای بیشتر خون از سوی هموطنان به خصوص هموطنان با گروه های خونی منفی، A و AB مثبت داریم.

سید مرتضی طباطبایی گفت: در حال حاضر با توجه به فراخوانی که برای اهدای خون انجام شد، ذخیره خون در استان تهران مطلوب است، اما به دلیل اینکه ذخایر خون در بیمارستان ها و مراکز درمانی کم شده است باید این ذخایر ترمیم شود؛ بنابراین نیاز است که مردم نوعدوست تهران مانند همیشه انتقال خون را یاری کنند و تا پایان این هفته بیشتر از هر زمان دیگری برای اهدای خون به بیماران و نیازمندان به خون و فرآورده های خونی استقبال و اقدام کنند تا با استمرار این موضوع شرایط در هفته آینده بهتر خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر در تهران پنج برابر مصرف روزانه خون و فرآورده های خونی ذخیره داریم، اما در نظر داریم که این ذخیره را به سطح هفت تا هشت روز برسانیم تا پاسخگوی نیاز بیمارستان ها باشیم.

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: در حال حاضر علاوه بر خون هایی که در تهران اهدا می شود، از طریق شبکه خون رسانی کشور حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ واحدخون از استان های دیگر به تهران ارسال می شود که در حال حاضر به دلیل سرما و آلودگی هوا که میزان اهدای خون از سوی هموطنان کمتر شده است، ارسال خون هم از استان های دیگر کمتر شده است، بنابراین نیاز است که مردم در تهران بیش از هر زمان دیگر اقدام به اهدای خون کنند.

وی ادامه داد: روزانه در تهران هزار و ۵۰۰ نفر برای اهدای خون به مراکز اهدای خون مراجعه می کنند که هزار و ۲۰۰ نفر از آنها موفق به اهدای خون می شوند و در حال حاضر هم همین تعداد از شهروندان تهرانی برای اهدای خون مراجعه می کنند، اما به دلیل کاهش خون ارسالی از دیگر استان ها به تهران با کمبود مواجه شده ایم و فراخوان اهدای خون دادیم تا بتوانیم نیاز بیمارستان ها را پاسخ دهیم.

طباطبایی تاکید کرد: چنانچه فرهنگ اهدای خون در بین مردم بیشتر نهادینه شود و هر فرد در تقویم سالانه خود سه تا چهار نوبت اهدای خون را برای خود در نظر بگیرد و اگر چنین شود بیشتر اهداکنندگان خون اهداکنندگان مستمر خواهند شد و همیشه ذخیره خون هم در حد انتظار تامین می شود.

وی تاکید کرد: مرکز اهدای خون وصال شیرازی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب، مراکز اهدای خون ستاری، تهران پارس و شهرری شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸ تا ۱۹ و جمعه ها از ساعت ۹ تا ۱۶، مرکز اهدای خون پیروزی شنبه تا پنجشنبه از ۸ تا ۱۹ و سایر مراکز شنبه تا پنج شنبه از ۸ تا ۱۵ فعال و آماده استقبال از اهداکنندگان خون به منظور کمک به بیماران نیازمند به خون و فرآورده های خون هستند و همچنین پنج تیم سیار نیز در سطح تهران در ادارات و دستگاه های اقدام به خونگیری می کنند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران از اهداکنندگان خون خواست که هنگام اهدای خون حتما کارت ملی را به همراه داشته باشند و با توجه به شیوع آنفلوآنزا در این روزها از سلامت کامل برخوردار باشند و چنانچه مبتلا به آنفلوآنزا شده اند، توجه داشته باشند بعد از گذشت یک ماه از بیماری و بهبودی کامل برای اهدای خون اقدام کنند.

منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود