در خانه های مجردی محدوده میدان امام حسین چه خبر است؟

در خانه های مجردی محدوده میدان امام حسین چه خبر است؟

خانه های مجردی مختلط کوچک و غیر مختلط ارزان در تهران و نقاط مختلف کشور، سال به سال در حال افزایش است. این یک واقعیت غیر قابل انکار است. همانند ازدواج سفید و مهاجرت داخلی و خارجی که خیلی جدی گرفته نمی شود، این قضیه نیز همچون بسیاری اتفاقات دیگر، زیاد جدی گرفته نمی شود.

جامعه ایران در حال پیر شدن است و ۲۰ سال دیگر شاهد وضعیت عجیبی در ایران خواهیم بود.

یکی از اثرات مهاجرت داخلی و فضای اقتصادی بد، حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ و افزایش خانه های مجردی کوچک است که پاتوق انواع و اقسام فساد است و آسیب های اجتماعی فراوانی را سبب می شود.

طلاق ها زیاد شده است، مردم کم تحمل تر از سابق شده اند، مشکلات اقتصادی فضای مبهمی را فرا روی زندگی ایرانیان قرار داده و به همه این ها باید به لشکر ۲۰ میلیونی بیکاران و مجردان زیر ۴۰ سال کشور نیز اضافه کرد.

۵ برنامه توسعه ۵ ساله ایران، دستاوردهای شگرفی برای رونق اقتصاد داشته اما با کف انتظارات ملت، فاصله ژرفی دارد.

خانه های مجردی، به نظر می رسد که یک واقعیت انکار ناپذیر در تهران و سایر مراکز استان ها است و شبکه های اجتماعی نیز مثل خرید و فروش مشروبات الکلی و مواد مخدر، دسترسی به آن را تسهیل و تسریع کرده است.

اگر مشکل را از شبکه های اجتماعی بدانیم، در واقع تلاش کردیم تا صورت مساله را پاک کنیم. ما ایرانیان عزیز، سلاطین پاک کردن صورت مساله هستیم! اما مساله هم‌چنان بر سر جای خود باقی است.

پاتوق معتادان و مجرمان

خانه های مجردی تهران در مناطق ۲۲ گانه شهری، پراکنده است و فقط مخصوص به خانی آباد یا نیاوران و پونک نیست. اخیرا خانه های مجردی محدوده میدان امام حسین تهران، در کانون توجه رسانه ها قرار گرفته است. چرا که طبق گفته های پلیس، شماری از آن ها پاتوق معتادان و مجرمان شده است.

گویا بیش از ۹۰ خانه مجردی در محلات اطراف میدان امام حسین تهران در قالب طرح انضباط اجتماعی در دستور کار پلیس پایتخت قرار گرفته و بسیاری پلمپ و شمار زیادی هم دستگیر شدند. یکی از دستگیرشدگان اعتراف کرده که در مدت کوتاهی توانسته از ۳۷۰ نفر کلاهبرداری کند.

در طرح شناسایی خانه های مجردی اطراف میدان امام حسین تهران، خانه هایی که اتاق هایش به چندین واحد تقسیم شده و هر واحد به چندین نفر اجاره داده شده است، شناسایی شد و به صاحبان منازل ۱۰ روز فرصت داده شد تا خانه تخلیه شود.

خانه های مجردی اطراف میدان امام حسین تهران، در ازای شبی ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان به معتادان و مجرمان اجاره داده می شد به گونه ای در یک خانه، ۲۰ تا ۳۰ اتاق مجزا ایجاد شده بود و در هر اتاق بین ۵ تا ۱۰ نفر ساکن بودند.

مال خری، مصرف مواد مخدر، قاچاق، قمار و غیره، رخ داده است. ۲۰۰۰ نفر در خانه های مجردی محدوده میدان امام حسین تهران ساکن بودند که در بین آن ها ۷۰۰ معتاد متجاهر شناسایی شده است و به کمپ های ترک اعتیاد و بازپروری اعزام شدند. قرار است طرح برخورد با خانه های مجردی اطراف میدان امام حسین تهران در سایر مناطق شهری پایتخت نیز دنبال شود.

اجاره دادن خانه نیازمند مجوز است. اما به نظر می رسد با توجه به رشد قارچ گونه سایت های اجاره روزانه، ساعتی، هفتگی و ماهانه خانه در تهران و مراکز استان ها از معمولی تا لاکچری، این قضیه خانه مجردی، ضابطه خاصی ندارد و خیلی ها از این راه، درآمد سرشاری دارند. در آگهی اجاره برخی از خانه های مجردی در بالا شهر پایتخت، خانه های دوبلکس و استخر دار که اجازه ورود حیوان خانگی هم داده می‌شود، مشتریان زیادی دارد.

همان طور که در تصاویر مشاهده می کنید، در یک اتاق، تخت های چند طبقه قرار گرفته و فضایی برای استقرار ۴ تا ۱۰ نفر در یک اتاق فراهم شده است.

خانه مجردی
اقدام پلیس به پلمپ یکی از خانه های مجردی غیر مجاز در محدوده میدان امام حسین تهران
هشدار کلانتری ۱۰۴ عباس آباد تهران به مالک یکی از خانه های مجردی تهران
پشت بام یکی از خانه های مجردی در تهران
اتاقی که محل اسکان ۱۰ نفر است
سبک زندگی عجیب در یکی از خانه های مجردی تهران
محصولات قاچاق کشف شده در یکی از خانه های مجردی تهران
خانه های مجردی
فضای یکی از خانه های ۲ طبقه مجردی تهران

به نظر برخی از جامعه شناسان، خانه های مجردی را نباید نهی کرد. نوعی از سبک زندگی است و اگر از فضای خانه های مجردی محدوده امام حسین تهران، ذهن را آزاد کنیم، می توان این فرضیه را دنبال کرد که جوانان علاقمند به استقلال هستند.

مخصوصا که در ایران، استقلال جوانان از بعد اقتصادی و اجتماعی، بر خلاف غرب، خیلی دیر رخ می دهد. به نظر می رسد که باید رفتار جامعه و خانواده نسبت به جوانان تغییر یابد. در خوابگاه و خانواده باید نسبت به جوانان رفتاری داشته باشیم که احساس آرامش بیشتری داشته باشد. به هر حال، هر دم از این باغ، بری می رسد . . .

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

 • jamalooo دی ۲۴, ۱۳۹۸

  گودرز اینو به شقایق بورس ربط ندادی چرا ؟ پاشو برو یکم هنر کندل و تابلو خوانی یادشون بده از این وضع دربیان

 • unknow دی ۲۷, ۱۳۹۸

  سلام

  ببینید چطوری ذهنیت خراب در مورد زندگی مجردی درست می کنن اونم توی این شرایط
  اینکه طرف دزده یا قاچاقچی ربطی به مجرد بودنش نداره و بجای اینکه معرفی بشن به پلیس صاحب خانه های مجردی بهشون خانه اجاره میدن
  ذهنیت خراب راجب کسی که مجردی زندگی می کنه حالا چه پسر و یا دختر درست نکنید و با دید اینکه کسی مجرد هست و داره مجردی زندگی می کنه سر این مسئله تهمت بهش نزنین که معمولا اولین تهمتی که به افراد مجرد میزنن رابطه های نامشروع یا حرام هست و گزینه های بعدی معتادیُ دزدی و مشابه اینجور چیزاست
  هرکس صاحب اختیار خودش هست یکی خوشش میاد متأهلی زندگی کنه و یکی نه و نباید اجباری درش باشه
  از دیدگاه قرآن متأهلی یا مجردی زندگی کردن جزء واجبات نیست و کاملا اختیاری هست فقط گفته شده کسی که ازدواج نکنه احتمال اینکه به گناه بیوفته خیلی زیاده که منظور برطرف نشدن نیازهای انسان که در این کار گذاشته شده مثله نیاز جنسی یا مثله نیاز عاطقی یا نیاز روحی که البته به این معنا نیست که چون طرف ازدواج کرده پس کلا دیگه از گناه دور شده و هرکاری انجام بده گناه نیست فقط گفته شده احتمالش بیشتره و کسی که کاملا به خودش مسلط هست و اونقدر فهیم هست که به گناه آلوده نشه چرا باید بهش تهمت زده بشه بخاطر مجرد موندنش و بشدت از نظر امتیازی توی جامعه محروم بشه و بهش سخت گرفته بشه مثلا توی کار باید سخت تر کار کنه و ۵۰ درصد حقوقش کمتر باشه یا هیچوقت نتونه خانه بخره و همیشه مجبور باشه اجاره ای زندگی کنه که متأسفانه یه زمانی توی ایران اینجوری بود حالارو دیگه خبر ندارم چون دنبال اینجور خبرها نیستم
  ایران که ادعاشم میشه حکومتش اسلامی هست قرآنی عمل نمی کنه ولی بعضی از کشورهای خارجی قرآنی عمل می کنن
  مثلا طرف چه مجرد باشه چه متأهل توی هر کاری بره ۲ تا به یک اندازه حقوق میگیرن فقط اونی که متأهل هست مثلا ۹ درصد مالیت از حقوقش کم میشه واونی که مجرد هست ۱۵ درصد و اون کسی که متأهل هست بچه بیاره بجای ۹ درصد مثلا ۶ درصد مالیات از حقوقش کم میشه بعلاوه یه سری مزایا که فقط مخصوص بچه داده میشن یعنی با این حساب میدن که فقط باید برای بچه خرج بشه این دقیقا قرآنی عمل کردن هست