روزهای کرونایی «خرید گل»: از افت قیمت تا رکود در فروش گل

روزهای کرونایی «خرید گل»: از افت قیمت تا رکود در فروش گل

کرونا سبب شده تا خرید و فروش گل در شهرهای مختلف کشور به شدت کاهش یابد. طبق اطلاع مسئولان، قیمت گل در آخرین ماه سال که معمولا همیشه با افزایش تقاضا و افزایش قیمت همراه بودیم، بیش از ۵۰ درصد افت را نشان می دهد و علت اصلی آن نیز، کاهش ۷۰ درصدی تقاضا برای خرید گل در روزهای کرونایی اقتصاد ایران است.

متاسفانه ایران در صادرات گل جهان که اقتصاد پر سودی را شامل می شود، حضور فعال ندارد. نبود بستر نرم افزار، یکی از دلایل عمده ضعف ایران در صادرات گل و گیاه است که شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها باید برای برون رفت از این چالش، تلاش کنند. صادرات گل و گیاه جهان در سال، بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار است.

اوضاع کاسبی گل فروشان در شهرهای مختلف کشور مثل آژانس داران و بسیاری از اصناف، خوب نیست و به نظر می رسد اگر این وضع در چند ماه آینده ادامه یابد، بخش قابل توجهی از فعالان اقتصادی کشور، مشمول بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی خواهند شد که روزگار سخت بی پولی را می گذراند.

گل و گیاه
کاهش ۷۰ درصدی فروش گل و گیاه در اسفند ۹۸

بیکار شدن گل فروشان، سبب غیرفعال شدن چرخه تولید گل ها در استان های کشور شده و بخشی از بدنه فعال کشاورزی ایران را از گردونه اقتصاد حداقل در بهار ۹۹، خارج می کند. دولت باید در ستاد ملی مبارزه با پیامدهای اقتصادی تراژدی کرونا، فکری به حال گل فروشان وفعالان صنعت کشاورزی کشور بکند.

در روزگار مشکلات صادرات و واردات، کرونا، تاثیرات ژرفی بر اقتصاد نحیف ایران ۹۸ داشته و باید برای برون رفت از چالش های هر چند گذرا، اقدامات عاجلی در دستور کار دولت قرار بگیرد.

با توجه به تعطیل شدن مجلس شورای اسلامی تا حداقل هفته سوم فروردین ماه ۹۹، انتظار می رود که دولت برای کاهش فشار وارد شده به فعالان صنعتی و اقتصادی کشور از بهمن ۹۸ تا خرداد ۹۹، فکر اساسی بکند و صرفا تمدید وام و معافیت های مقطعی مالیاتی، کار ساز نیست.

طبق اعلام رئیس اتحادیه گل و گیاه، فروش گل در ماه اسفند به نسبت بهمن ماه ۹۸، بیش از ۵۰ درصد افت را نشان می دهد و این در حالی است که درخواست برای خرید گل، حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است.

تولید سبزه و سایر گل هایی که در ایام نوروز باستانی، مخاطبان و مشتریان زیادی دارد، هزینه زیاد داشته و این هزینه که توسط واحدهای صنفی در اسفند ماه ۹۸ انجام شده، اکثرا به دلیل عدم فروش محصولات، بازگشتی نخواهد داشت و به ضرر واحدهای تولیدی در پایان سال، اضافه می شود.

طبق اعلام اتحادیه گل و گیاه، اگر مردم، سفارش گل و گیاه بدهند و سپس لغو کنند، واحدهای صنفی موظف هستند کل پول دریافتی را مسترد کنند. حتی در روز پدر و پایان سال ۹۸ نیز هیچ شور و نشاطی در مراکز تولید و فروش گل در شهرها دیده نمی شود و به نظر می رسد، همان طور که کار سبزه فروش های سفره هفت سین، امسال کساد است، کار گل فروش ها هم بسیار کساد باشد.

به چه کار آیدت ز گل طبقی . . . 

در روزگار کرونایی اقتصاد ایران، کسب و کارهای آنلاین که محصولات و خدماتی را به صورت اینترنتی در اختیار مشتریان در سراسر کشور قرار می دهند، رونق داشته و در بعضی موارد، با شوک فروش مواجه شدند.

گل فروشی آنلاین می تواند در روزگاری که مردم، علاقه ای به تردد در شهر ندارند، با ارائه الزامات بهداشتی، در این حوزه فروش گل فعالیت خوبی داشته باشند.

اگر چه در ایران، خرید اینترنتی گل و گیاه، یک فرهنگ عمومی نیست و می توان برای گسترش آن، تلاش های استارت آپی را در دستور کار قرار داد. گل، اگر چه به قول شاعر: «همین چند روز و شش باشد«، اما در روزگار غم و اندوه و استرس، شادی آفرین و انرژی مثبت است.

گل را در سبک زندگی خود جدی بگیریم. برای ارتباط بدون خشونت (NVC)، گل، در ایجاد روابط دوستانه و محبت آمیز، نقش موثری ایفا می کند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود