رنگ مو با تکنیک‌های متفاوت: آمبره، بالیاژ، سامبره، بیبی لایت و هایلایت

رنگ مو با تکنیک‌های متفاوت: آمبره، بالیاژ، سامبره، بیبی لایت و هایلایت

رنگ مو دنیای وسیعی پر از اصطلاحات عجیب و غریب فرنگی دارد. اما هیچ چیزی مثل داشتن رنگ مویی که با بوسه آفتاب تاثیر یک روز داغ کنار ساحل را منعکس کند زیبا نیست. تجسم کنید که خرمن گیسوان شما با رشته‌هایی از رنگ‌ روشن یا موهایی که کلا هایلایت‌ بلوند دارد در یک ظهر تابستانی و زیر نور خورشید برق بزند؛ درست مثل دختری که در حال موج‌سواری است و ظاهری اغواکننده و جذاب دارد.

تکنیک‌های آمبره، سامبره، بالیاژ و بیبی لایت و هایلایت همه به شما کمک می‌کند رشته‌های طلایی در لا به لای موهایتان داشته باشید و جلوه زیباتر و درخشان‌تری از خود به نمایش بگذارید. اما کدام تکنیک برای شما مناسب است؟

در این مطلب روزیاتو، هر آنچه باید در مورد این تکنیک‌های لایت مو بدانید را به شما خواهیم گفتم.

هایلایت

قبل از این که شما تصمیم بگیرید که بین آمبره، سامبره، بالیاژ، و بیبی لایت کدام تکنیک برای شما بهتر است، مهم است بداند تفاوت بین هر کدام از تکنیک‌ها نسبت به هایلایت‌های متداول و قدیمی چیست.

روش کلاسیک لایت زدن موها که همان هایلایت است از ریشه مو شروع می‌شود و با تقسیم‌بندی‌های منظم و با الگوی خاص در نهایت یک هایلایت منظم و ثابت روی موهای خود خواهید داشت. اگر می‌خواهید در مجموع موی شما روشن و کاملا بلوند باشد، از آرایشگر خود کمک بگیرید تا بتوانید تصمیم بگیرید تمام سرتان باید با فویل هایلایت شود یا نصف سرتان. این انتخاب با خود شماست که چقدر می‌خواهید موهای روشنی داشته باشید و تکه‌های هایلات روی موهای شما چقدر باشد.

عموما یک رنگ موی دائمی مانند برند وِلا (Wella) و شماره +Koleston Perfect ME  یا یک رنگ Illumina Color روی موهای شما به عنوان هایلایت گذاشته می‌شود و حتی می‌توان سایه‌های چند رنگ روی مو ایجاد کرد. اما مهم این است که بدانید با هایلایت کردن مو ظاهر مرتب با رنگ‌هایی روشنی که از ریشه شروع شده‌اند به شما داده می‌شود و هر ۶ تا ۱۰ هفته هم باید دوباره ترمیم شوند و مجددا ریشه‌ها رنگ شوند.

بیبی لایت

اگر بخواهید ظاهری داشته باشید که انگار از تعطیلات در یک تابستان داغ و آفتابی برگشته‌اید، به شما توصیه می‌کنیم با بیبی لایت یک لایت طبیعی‌تر و فراتر از ظریف داشته باشید. بیبی لایت یک هایلایت میکرو و بسیار ظریف است که چشم غیر مسلح یا کسی که آشنا به فن آرایشگری نیست تقریبا برایش غیر قابل تشخیص است که بفهمد شما روی موهای خود رشته‌های لایت دارید. شیوه انجام بیبی لایت شبیه هایلایت است و از ریشه تا نوک مو و همه جای مو انجام می‌شود.

پس با این توصیف‌ها، فکر می‌کنید تفاوت عمده بین بیبی لایت و هایلایت چیست؟ برای آنهایی که با این تکنیک‌ها آشنایی ندارند باید بگوییم که در بیبی لایت رشته‌های لایت مو نزدیک به هم هستند و هر بار دسته باریک‌تری از مو در فویل گرفته شده و می‌پیچد. بیبی لایت وقت‌گیر است اما اثر نهایی روی مو ارزشش وقت گذاشتن را دارد. وقتی که موهایتان دوباره رشد می‌کند با بیبی لایت ملایم‌تر و لطیف‌تر است و این تکنیک برای تمام رنگ موها انجام می‌شود؛ چه موهایتان بلوند باشد، تن قرمز داشته یا حتی موهای مشکی یا خرمایی داشته باشید.

بالیاژ

بالیاژ یک واژه فرانسوی به معنای جارو کردن است که خیلی هم مناسب و زیباست. این تکنیک در واقع نوعی هایلایت است که می‌توان بدون استفاده از فویل نیز انجام شود. تکنیک بالیاژ لایت مو از طریق رنگ کردن آزادانه هایلایت‌ها انجام می‌شود تا یک بلوند ملایم‌ و درخشان ایجاد شود. یک دکلره حرفه‌ای مثلا وِلا با انتخاب تصادفی قسمت‌های مو، بدون فویل هم می‌تواند یک بالیاژ یکدست و کامل روی موهای شما نمایش دهد.

وقتی وارد سالن آرایشگاه می‌شوید و در خواست بالیاژ دارید، آرایشگر یا رنگ‌کار بهترین سایه‌ای که مناسب با پایه موی شماست را انتخاب می‌کند و اغلب رنگ قهوه‌ای را با سایه عسلی گرم ترکیب کرده تا رشته‌های طلایی روشنی برای ایجاد سایه و تن بلوندتر به موهای شما بیافزاید. نتیجه چه می‌شود؟ موهای شما در نهایت نیاز به مراقبت و رنگ کردن کمتری خواهد داشت؛ به طوری که ریشه موهای شما تیره‌تر و ساقه و انتهای موهایتان روشن‌تر خواهد بود. درست انگار شما موهای خود را دم اسبی بسته‌اید و نور خورشید نوک موهای شما را روشن‌تر جلوه می‌دهد. خیلی هم شیک و جذاب!

تکنیک بالیاژ برای اشخاصی که سفیدی مو دارند مناسب است، به دلیل اینکه ریشه تیره‌ترین رنگ است و می‌توان تکه‌هایی نازک را تا نزدیکی ریشه نیز روشن (دکلره) کرد.

بهتر از همه این است که با بالیاژ کردن هر مویی با هر میزان بلندی یا کوتاهی سازگار است؛ چه موهایتان تا کمرتان باشید یا تا نوک چانه فرقی نمی‌کند. بالیاژ برای هر مویی مناسب است.

آمبره

بسیاری از خانم‌ها تکنیک آمبره و بالیاژ را اشتباه می‌گیرند زیرا تقریبا هر دوی آنها کاملا رنگ شده هستند. چیزی که باعث تمایز آنها از هم می‌شود کنتراست آنهاست. آمبره نوعی رنگ مو است که رنگ ریشه موها تیره‌­تر و به تدریج در انتهای مو روشن تر می­‌شود اما بالیاژ فن رنگ ­کردن جهت ایجاد سایه ملایم بر مو است که می‌تواند به صورت آزادانه و با دست به کار برده شود.

در آمبره یک پودر دکلره از ساقه مو تا نوک مو زده می‌شود. سپس موها به سمت بالا پوش داده می‌شود تا ظاهری طبیعی‌تر نسبت به پایه طبیعی موی شما ایجاد شود. در مرحله بعد، نوک موها رنگ می‌شود. رنگ‌کار یک رنگ موی موقت یا واریاسیون به موی شما می‌زند تا هر گونه زردی یا قرمزی موی شما گرفته شود و سپس یک رنگ براق به نوک روشن‌تر موهای شما می‌زند. در تکنیک آمبره مو روشنی‌ها و خط‌های دکلره خیلی منظم‌تر از سامبره مو است.

اگر می‌خواهید یک رنگ موی بلوند فصلی انتخاب کنید، دودی صورتی یا هلویی یا دودی با نوک آبی عالی است.

سامبره

سامبره نسخه ملایم‌تر آمبره است که کنتراست سایه‌ها در آن کمتر است. به جای رنگ کردن نوک موها و دو تا سه درجه روشن‌تر شدن، رنگ‌کار شما رشته‌هایی از موی شما را جدا کرده و یک درجه سایه روشن‌تر می‌زند.

در این روش، همچون روش آمبره رنگ تیره از ریشه‌ها شروع می‌شود. هر چه به ساقه می‌رسیم، رنگ مو روشن‌تر می‌شود. با این تفاوت که این تغییر روشنایی ملایم‌تر صورت می‌پذیرد. در ضمن، در تکنیک سامبره مو قسمت‌های دلخواه مو انتخاب می‌شود.

این مدل لایت یا رنگ مو مخصوص آنهایی است که خیلی حوصله آرایشگاه رفتن و رنگ کردن مداوم مو را ندارند زیرا تمام آن یکپارچه بلند می‌شود و دیگر لازم نیست نگران رنگ تیره ریشه موهایتان باشد. در نهایت این که با رشد ریشه هنوز هم موهای شما شیک و جذاب است.

کلام آخر

اگر از دکره کردن مو وحشت دارید، می‌توانید از تکنیک‌های آمبره و سامبره استفاده کنید که از ترکیب ۳ رنگ یا بیشتر هستند. زیبایی آمبره و سامبره به همخوانی رنگ‌های بستگی دارد که با همدیگر ترکیب می‌شوند. اما می‌توانید همزمان چند رنگ سرد و گرم را با هم ترکیب کنید. اگر پرمشغله هستید و زیاد برای رفتن به آرایشگاه و رسیدن به سر و وضع و رنگ موهایتان وقت ندارید تکنیک‌های آمبره و سامبره برای شما بهتر هستند.

تفاوت کلی:

  • آمبره: فقط پایین مو با دکلره روشن می‌شود .
  • بالیاژ: پایین مو با دکلره روشن شده و تارهایی به صورت هایلایت در لابه لای موها تا نزدیک ریشه روشن می‌شود.
  • سامبره: پایین مو با رنگ روشن یا تناژ داده می‌شود.

منبع: wella
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود