با چند معمای جالب و سرگرم کننده قدرت استدلال خود را بسنجید

با چند معمای جالب و سرگرم کننده قدرت استدلال خود را بسنجید

تحقیقات نشان داده ریسک ابتلا به آلزایمر در افرادی که به طور مرتب فعالیت های ذهنی دارند به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند. این بدان معنی است که کسانی که مرتباً شطرنج بازی یا معما حل می کنند تا سنین بسیار بالا از آلزایمر یا زوال عقل مصون خواهند بود.

با چند معمای جالب و سرگرم کننده قدرت استدلال خود را بسنجید. جواب معماها در انتهای مطلب آمده است.

معمای شماره ۱

معما با جواب

در گذشته های دور، در سرزمینی پادشاهی زندگی می کرد که نه به کسی اجازه می داد امپراتوری اش را ترک کند و نه اجازه ی ورود اجنبی ها را می داد. تنها یک پل وجود داشت که قلمرو پادشاهی او را به دنیای بیرون متصل می کرد. طبق دستور پادشاه، هر کسی که تلاش می کرد از قلمرو او خارج شود باید کشته می شد. هر کسی هم که وارد قلمرو اش می شد را باید بازمی گرداندند.

نگهبان پل برای انجام استراحت، ۵ دقیقه ای در اتاقک نگهبانی می نشیند و سپس به سر پستش برمی گردد. عبور از پل ۸ دقیقه طول می کشد.

فقط یک زن توانسته بود فرار کند. چطور این اتفاق افتاده بود؟

معمای شماره ۲

پلیس جسد مردی را به همراه یک اسلحه و یک ضبط صوت در دستانش پیدا می کند. وقتی پلیس دکمه ی پخش ضبط را می زند، یک صدا پخش می شود که می گوید «دیگر دلیلی برای ادامه ی زندگی ندارم» و به دنبال آن صدای شلیک گلوله شنیده می شود. پلیس بعد از شنیدن این صداها متوجه می شود که مرد به قتل رسیده.

پلیس از کجا به این مسأله پی برد؟

معمای شماره ۳

جان در خانه تنها بود که صدای افتادن چیزی در اتاق همسرش به گوشش رسید. وقتی جان وارد اتاق شد دید که مجسمه ی مورد علاقه ی همسرش شکسته. همان موقع کسی از اتاق به بیرون فرار کرد.

جان سعی کرد غریبه را بگیرد. اما وقتی به خیابان رسید شیشه های عینکش به خاطر سرد بودن هوا بخار کردند و او نتوانست جایی را ببیند. در نتیجه غریبه توانست از دستش فرار کند.

جان ماجرا را برای پلیس تعریف کرد اما تمایلی نداشت در موردش تحقیق شود. مأمور پلیس از جان خواست دست از دروغ گفتن بردارد و اقرار کند که خودش مجسمه را شکسته بود.

آیا داستان جان واقعاً ساختگی بود؟

معمای شماره ۴

یک پل ۲۰ کیلومتری وجود دارد که تحمل وزن بیشتر از ۲ هزار کیلوگرم را ندارد. یک ماشین با دقیقاً ۲ هزار کیلوگرم وزن به آرامی شروع به عبور از پل می کند و وقتی به نیمه ی پل می رسد، یک پرنده با وزن ۲۰۰ گرم روی سقف آن می نشیند.

آیا پل فرو خواهد ریخت؟

معمای شماره ۵

نتیجه ی نهایی مسابقه چه بود؟

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

جواب معمای شماره ۱

وقتی نگهبان در اتاقک نگهبانی بود، زن شروع به عبور از پل کرد. او ۵ دقیقه پیش رفته بود و سپس چرخیده بود و به سمت قلمرو پادشاهی برگشته بود. وقتی به قلمرو رسیده بود از او مجوز ورود خواسته بودند و از آنجایی که او چیزی نداشت، به او اجازه ی ورود به سرزمین پادشاه را نداده بودند. به این ترتیب زن خود را یک خارجی جا زده بود و توانسته بود فرار کند.

جواب معمای شماره ۲

اگر مرد خودکشی کرده بود پس چه کسی نوار را عقب زده بود تا صدا از اول پخش شود؟

جواب معمای شماره ۳

بله صحبت های جان دروغ بود. او در حین تعقیب غریبه به خیابان دویده بود. اما وقتی کسی از هوای گرم اتاق وارد هوای سرد بیرون شود ، شیشه های عینکش بخار نمی کند. جان فقط ترسیده بود که اعتراف کند خودش مجسمه ی موردعلاقه ی همسرش را شکسته بود.

جواب معمای شماره ۴

خیر. از آنجایی که ماشین حرکت آهسته ای داشت وقتی به نیمه ی پل رسیده بود یعنی ۱۰ کیلومتر را طی کرده بود. پس به طور قطع بخشی از بنزین خود را یعنی حداقل به اندازه ی ۲۰۰ گرم، از دست داده بود. بنابراین وزن پرنده هیچ تأثیری بر وزن کلی نخواهد داشت.

جواب معمای شماره ۵

با بررسی واکنش های طرفداران می توان فهمید که نفرات اول، پنجم، ششم و هفتم (از چپ به راست) طرفدار تیم اول و نفرات دوم، سوم، چهارم و هشتم طرفداران تیم دوم هستند. با توجه به واکنش طرفدارها می توان متوجه شد که کدام گل متعلق به کدام تیم بوده. بنابراین برنده ی مسابقه، تیم اول و نتیجه ی مسابقه ۵ بر ۳ بوده.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • A مهر ۲۵, ۱۴۰۰

    برنامه امتیازدهی خوب نیست، معلوم نیست از چپ به راسته یا از راست به چپ، من نفهمیدم امتیازی کا دادم پنج بود یا یک!