هانتا ویروس چیست ؛ کشف بیماری جدید در چین

هانتا ویروس چیست ؛ کشف بیماری جدید در چین

طبق گزارش ها مردی در چین به خاطر آلودگی به هانتا ویروس جان باخته است. این مرد که از استان یوننان در جنوب غربی چین با اتوبوس به سمت استان شاندونگ در شرق این کشور می رفته در میانه راه به خاطر وخامت حالش جان خود را از دست داده است.

حالا ۳۲ همسفر این مرد که سوار آن اتوبوس بوده اند نیز تحت آزمایش قرار گرفته اند تا آلودگی احتمالی شان به آن مشخص شود. طبق گزارش نشریه چینی گلوبال تایمز این بیماری به ندرت از انسان به انسان منتقل می شود و نتایج آزمایش این ۳۲ نفر نیز هنوز مشخص نشده است.

هانتا ویروس چیست ؟

براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعضای خانواده پاتوژن های هانتا ویروس عموما از طریق جوندگان شیوع پیدا می کنند. و آلودگی از طریق هرکدام از انواع هانتا ویروس می تواند بیماری خاصی را در افراد به وجود بیاورد.

هر کدام از انواع هانتا ویروس هم در بدن گونه خاصی از جوندگان میزبانی می شود. این ویروس زمانی که ذرات آن از ادرار، مدفوع و بزاق جونده در هوا پراکنده می شود از طریق هوایی منتقل می گردد. در برخی موارد نادر اگر انسان توسط یک جانور آلوده به هانتا ویروس گاز گرفته شود ممکن است به این بیماری مبتلا گردد.

همچنین احتمال آلودگی به هانتا ویروس در مواردی که فرد بعد از حمل سطوح آلوده به ادرار، مدفوع یا ذرات بزاق جانور ناقل دست خود را به دهان یا بینی خود بزند می تواند به هانتا ویروس آلوده شود.

در ایالات متحده آمریکا اشکال رایج هانتا ویروس که به نام چهان جدید شناخته می شوند می توانند باعث بروز سندروم ریوی یا HPS شوند و نوع دیگری از این ویروس که به نام جهان قدیمی شناخته میشود و بیشتر در اروپا و آسیا رایج است باعث بروز سندروم کلیوی یا HFRS می گردد.

مردم غالبا در محیط های روستایی نظیر جنگل ها، مراتع و زمین های کشاورزی که مملو از جونده است به این بیماری دچار می شوند.

علائم هانتا ویروس نیز عبارتند از خستگی، تب، دردهای عضلانی به خصوص ران ها، کمر و باسن و گاهی اوقات شانه ها. احساس سردی، سردرد، استفراغ و شکم درد از دیگر علائم این بیماری هستند. بعد از ۴ تا ۱۰ روز از فاز اول آلودگی به هانتا ویروس، فرد با علائمی نظیر تنگی نفس و سرفه روبرو می شود و ریه هایش از مایع پر می شوند. یکی از افرادی که قبلا به این بیماری مبتلا شده و بهبود یافته آن را با فشار حول قفسه سینه و بالش روی صورت توصیف کرده است. از میان افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند ۳۸ درصدشان جان خود را از دست می دهند.

منبع: newsweek
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود