تغییر اندام تناسلی مردان در طول زندگی ؛ از بزرگ شدن تا کوچک شدن

تغییر اندام تناسلی مردان در طول زندگی ؛ از بزرگ شدن تا کوچک شدن

تغییر اندام تناسلی مردان از زمانی که متولد می‌شوند تا زمانی که پا به بلوغ می‌گذارند، جوان یا پیر می‌شوند، یکی از موضوعاتی است که همیشه آنها را درگیر می‌کند.

درست مثل هر چیز دیگری که در طبیعت وجود دارد، آلت تناسلی آقایان هم دچار یک سری تغییر و تحول در طول عمرشان می‌شود. در هر کدام از مراحل، تغییرات بیشر با میزان تستوسترون کنترل می‌شود.

بلوغ در دوره‌ای بین ۹ تا ۱۵ سالگی رخ می‌دهد. در این دوره، غده هیپوفیز هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که به بدن می‌گوید شروع به تولید تستوسترون کند. در این زمان، بلوغ آغاز می‌شود و تغییراتی را در نوجوانان ایجاد می‌کند. بیضه‌ها، کیسه بیضه، آلت تناسلی و موهای آلت تناسلی شروع به رشد می‌کنند. میزان تستوسترون در اواخر نواجوانی تا اوایل ۲۰ سالگی به اوج خود می‌رسد.

میزان تستوسترون در بدن مردان جوان در اواخر ۲۰ سالگی تا ۴۰ سالگی به تدریج کمتر می‌شود اما تغییرات همچنان در حالت کمینه اتفاق می‌افتد.

بعد از ۴۰ سالگی، میزان کلی هورمون‌ها فقط به مقدار اندکی می‌شود. اما بدن شما به آرامی شروع به تولید پروتئین بیشتری به نام گلوبولین اتصال دهنده هورمون جنسی با SHBG می‌کند این هورمون به تستوسترون خون شما می‌چسبد و میزان موجود در بدن شما را که استفاده می‌شود کاهش می‌دهد.

این مطلب را هم بخوانید: با مصرف این مواد غذایی میل جنسی خود را افزایش دهید

وقتی میزان تستوسترون کم می‌شود، آقایان شاهد تغییرات دیگری در بدن خود می‌شوند:

موهای آلت تناسلی

مانند موهای دیگر قسمت‌های بدن، موهای آلت تناسلی هم نازک و خاکستری رنگ می‌شوند.

اندازه آلت تناسلی

ممکن است متوجه شوید که آلت تناسلی شما دیگر به اندازه‌ قبل بزرگ نیست. اندازه حقیقی آلت تناسلی احتمالا اصلا تغییری نمی‌کند اما اگر چربی بیشتری در استخوان شرمگاهی خود که بالای آلت تناسلی است داشته باشید، این منطقه دچار شل شدگی می‌شود و فقط به نظرتان می‌رسد آلت تناسلی شما کوچکتر شده است.

شکل آلت تناسلی

در تعداد اندکی از آقایان، شکل آلت تناسلی ممکن است تغییر کرده و با افزایش سن انحنا پیدا کند. این حالت می‌تواند بر طول آلت تناسلی، قطر آن و عملکردش تاثیر بگذارد. عارضه بیماری پِیرونی (Peyronie’s) هم که بر اثر حادثه رخ می‌دهد معمولا می‌تواند در اثر خم شدن شافت هنگام رابطه جنسی رخ دهد. زمانی که آلت جنسی التیام می‌یابد بافت زخم در غلاف سفید بیضه شکل می‌گیرد؛ یعنی غلاف سختی که دور بافت نرم است و با خون پر می‌شود تا نعوظ آلت تناسلی را ایجاد کند. قسمتی که دچار زخم شده است، منجر به نعوظ منحنی می‌شود. این حالت انحنا پیدا کردن آلت تناسلی یا با جراحی درست می‌شود یا با مصرف داروهای خاص.

این مطلب را هم بخوانید: پاسخ به سؤال‌هایی در مورد ارضای جنسی یا ارگاسم که خجالت می‌کشید بپرسید!

بیضه‌ها

بیضه‌ها اندام‌های کوچکی در کیسه بیضه هستند که بیشتر برای تولید اسپرم حضور دارند. وقتی میزان تستوسترون کم می‌شود، تولید اسپرم کم شده و بیضه‌ها کوچک می‌شوند.

اگر تحت هورمون درمانی جایگزین قرار بگیرید، غده هیپوفیز دست از ارسال سیگنال برای بیضه‌های شما به منظور تولید تستوسترون برمی‌دارد و بیضه‌ها کوچک‌تر خواهند شد.

کیسه بیضه

وظیفه کیسه بیضه این است که دمای بیضه‌های آقایان را مدیریت کند. کیسه بیضه با عضلات نرمی پوشیده شده که منقبض و آزاد می‌شوند تا بیضه‌های شما دمایی نزدیک دمای بدن داشته باشد و گرم بمانند یا بگذارند دمای اضافی خود را کم کند و خنک بماند. وقتی سن شما بیشتر می‌شود و رو به سالمندی می‌روید، دیگر این عضلات به خوبی قبل کار نمی‌کنند و کیسه بیضه در وضعیت شل‌ شده‌تر باقی می‌ماند. زمانی که این حالت را با کاهش طبیعی کشسانی پوست ترکیب کنید، خواهید دید این حالت شل شدگی بیشتر می‌شود.

اگر سن شما بیشتر از ۴۰ سال باشد، یک هیدروسل یا ورم بیضه منجر به شل شدن کیسه بیضه می‌شود. این حالت زمانی رخ می‌دهد که مایعات اطراف یک یا هر دو بیضه تجمع پیدا کند. شاید بدن شما بیش از اندازه مایعات تولید می‌کند یا ممکن است مایعات بدن شما به خوبی تخلیه نشود. این عارضه معمولا دردناک نیست. اگر متوجه ورم شدید یا احساس ناراحتی کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

عملکرد آلت تناسلی

اعصاب آلت تناسلی با افزایش سن و پا گذاشتن به دوره سالمندی حساسیت کمتری خواهد داشت. این امر منجر به بروز مشکلاتی در تحریک جنسی و داشتن ارگاسم می‌شود. همان طور که میزان تستوسترون کم می‌شود، عدم نعوظ یا ناتوانی جنسی بیشتر محتمل می‌شود. ممکن است آلت جنسی سفت بودن قبل را از دست بدهد اما الزاما به این معنی نیست که مرد توانایی رابطه جنسی را از دست بدهد.

این مطلب را هم بخوانید: علت عدم نعوظ یا ناتوانی جنسی در آقایان چیست؟ با این بیماری و علائمش آشنا شوید

شاید رایج‌ترین دلیل و مقصر اصلی ناتوانایی آقایان در رابطه جنسی را عدم توانایی نگه داشتن خون در آلت تناسلی بتوان دانست. وقتی این عارضه رخ می‌دهد، آقایان ممکن است بتواند نعوظ را تجربه کنند اما نمی‌توانند آن را حفظ کنند. خون در آلت تناسلی جریان دارد اما عضلاتی که مسن یا پیر شده‌اند و بافت نعوظی شما را احاطه کرده‌اند قادر به نگه داشتن آن نیستند. نتیجه: عدم سفت شدگی آلت تناسلی.

تغییر در اندام جنسی آقایان و جذابیت و کشش جنسی بخش طبیعی افزایش سن و پیری است. اگر متوجه تغییراتی مربوط به افزایش سن شدید که بر زندگی و روابط زناشویی شما تاثیر می‌گذاشت به پزشک مراجعه کنید. حتما درمان مؤثری برای شما وجود خواهد داشت.

منبع: webmd
۷ نظر

ورود

 • بینام اردیبهشت ۴, ۱۳۹۹

  لطف کنید مطالب را اینقدر شفاف بیان نکنید. تعدادی از مخاطبین شما بچه هایی هستند که دانستن این مسائل براشون خیلی زوده. ممنون

  • O9Erd اردیبهشت ۵, ۱۳۹۹

   بنظر شما یک بچه در خلوت خودش اینارو بطور شفاف بفهمه بهتره یا اینکه توی مدرسه از همسناش اطلاعات غلط بگیره؟ نه که خانواده ها هم با بچه ها رکن و همه چیزو بهشون صراحتاً میگن…

   • بیام اردیبهشت ۵, ۱۳۹۹

    پس یعنی شما اگر یه دختر ۸ ساله داشته باشی مشکلی نداری اگر اینو بخونه نه؟

    • احمد فروردین ۱۷, ۱۴۰۰

     آخه مرد حسابی دختر ۸ ساله جاش تو اینترنته که بخواد این مطلب یا مطلبه دیگه ایو بخونه . یه مطلب علمی و بسیار مفید نوشته شده بدون هیچ حرف مورد داری اونوقت شما اومدی نگران عواقب خوندن این مطلب شدی . اون بچه ای که بخواد اینو بخونه مطمین باش صدتا مطلب مورددار واقعیو قبلش بررسی و موشکافی کرده.. به جای گیر دادن به این نوشته برو یاد بگیر که بچه ۸ ساله نباید وقتشو تو اینترنتو فضای مجازی بگزرونه

  • hi اردیبهشت ۵, ۱۳۹۹

   عزیز من اینارو باید در دبستان به بچه ها آموزش بدن که گیر بچه باز ها نیفتن. نه این گوش چشم بسته باشن طرف ازدواج میکنه نمیدونه رابطه چیه

  • علی اردیبهشت ۸, ۱۳۹۹

   من هم با نظر شما موافقم

  • مسعود فروردین ۱۸, ۱۴۰۰

   خفه شو بابا همین امثال شما باعث می‌شید عقب مونده باشیم جمع کو برو تو غارت
   مطلب علمیه بعد تو میای چرت میگی
   غارنشین