جنایات داعش ؛ گودالی در دل کوه های رقه با هزاران جسد + فیلمی از گودال الهوته

جنایات داعش ؛ گودالی در دل کوه های رقه با هزاران جسد + فیلمی از گودال الهوته

جنایات داعش در اوج حکمرانی اش بر شمال سوریه وارد فاز جدیدی شده بود؛ شواهدی به دست آمده که نشان می دهد اعضای این گروه اجساد قربانیان خود را به داخل چاهی به نام گودال الهوته در خارج از رقه پرتاب می کردند. رقه همان شهری است که پیشتر از آن با نام پایتخت مرکز خلافت اسلامی داعش یاد می شد. اما خبر عجیب آنکه با وجود آزادسازی این منطقه در سال ۲۰۱۷ هنوز بازرسی های لازم از گودال الهوته انجام نشده و اجساد جدیدی به داخل آن پرتاب شده اند.

طبق برآوردهای صورت گرفته هزاران جسد درون گودال الهوته پرتاب شده اند که عمقی برابر با ۵۰ متر دارد. این گودال در ۸۵ کیلومتری شهر رقه قرار دارد و اخیرا تیمی از ناظران حقوق بشر با کمک یک پهپاد به آنجا مراجعه کردند تا نمای بهتری از اجساد درون گودال پیدا کنند.

سارا کیالی از محققان دیدبان حقوق بشر در سوریه در این باره می گوید:

گودال الهوته زمانی از جاذبه های گردشگری طبیعی در رقه بود. برای اینکه بفهمیم چه بر سر هزاران گروگان گروه داعش آمده و قاتلان آنها را به پای میز محاکمه بکشانیم باید اتفاقاتی که درون این گودال  و دیگر گورهای دسته جمعی سوریه رخ داده را علنی کنیم.

حالا دیدبان حقوق بشر از ارتش ملی سوریه که این منطقه را در کنترل خود دارد درخواست کرده تا حفاظت لازم را از این گودال و شواهد و مدارک موجود در آن به عمل بیاورد و نواحی مجاور به آن را نیز از انواع مین و بمب های عمل نکرده پاکسازی نمایند تا بررسی های کافی و لازم روی این گودال و اجساد درون آن انجام شود.

گفتنی است تصاویر هوایی ضبط شده از داخل این گودال نشان می دهد که عمق آن بسیار زیاد است و داخل آن از آب پر شده. همین تصاویر از راه دور اما اجساد شناور شش قربانی را روی سطح آب درون گودال نشان می دهند. اما نکته قابل توجه این است که اجساد هنوز متلاشی نشده اند و این یعنی حتی بعد از فروپاشی مقر داعش در رقه در سال ۲۰۱۷ ظاهرا باز هم از این گودال برای نابود کردن اجساد استفاده شده است. هنوز هویت و علت مرگ این اجساد مشخص نشده اما وجود آنها در این گودال باعث افزایش ترس و وحشت مردم منطقه شده است.

گودال الهوته

مردم محلی گفته اند که گروه های مخالف دولت سوریه اجساد سربازان دولتی را درون این گودال می اندازند که البته هیچ شواهدی مستدلی در اثبات این گفته ها به دست نیامده است.

از سال ۲۰۱۵ و همزمان با آزاد سازی منطقه شنگال (محل سکونت یزیدی ها) از دست داعش، ۷۰ گور دسته جمعی در این ناحیه کشف شده است که البته اجساد موجود در برخی ازآنها با باران های شدید این ناحیه از بین رفته اند.

 

شاید به خواندن این مطالب علاقمند باشید:

مدیر حرمسرای داعش که موقعیت ابوبکر البغدادی را لو داد

داستان دردناک دختر ۱۰ ساله ایزدی که به دست داعش افتاد

منبع: rudaw
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود