زن قهرمان افغان بعد از سلاخی مادران در بیمارستان کابل به ۲۰ نوزاد بی مادر شیر داد

زن قهرمان افغان بعد از سلاخی مادران در بیمارستان کابل به ۲۰ نوزاد بی مادر شیر داد

در هفته ای که گذشت چند تروریست به بخش زایمان بیمارستانی در افغانستان یورش بردند و مادران و نوزادانی که تازه متولد شده بودند را به رگبار بستند. همان شب تیراندازی در بخش زایمان ، زن قهرمانی که در تصویر بالا میبینید به بیمارستان شتافت تا به همه ۲۰ کودکی که تازه یتیم شده بودند شیر بدهد.

فیروزه یونس عمر به صورت داوطلبانه در شب تیراندازی در بخش زایمان بیمارستان پزشکان بدون مرز کابل رفت تا به نوزادانی کمک کند که لحظاتی بعد از تجربه زندگی، مرگ را به چشمان خود دیدند. در این حمله وحشیانه ۲۴ مادر و نوزاد جان خود را از دست دادند.

فیروزه خودش یک نوزاد ۱۴ ماهه دارد اما بعد از انتشار خبر این حمله حاضر شد در بیمارستان حاضر شود و به نوزادان بی مادر شیر بدهد. او که در وزارت اقتصاد افغانستان کار می کند در این باره گفت:

همه ما از مجرمانی که انسانیت را در افغانستان هدف گرفته اند آسیب دیده ایم. من یکی از آنها هستم.

تیراندازی بخش زایمان

در جریان حمله مسلحانه روز سه شنبه به بیمارستان پزشکان بدون مرز در کابل سه مرد که لباس افسران پلیس را به تن کرده بودند به بخش زایمان بیمارستان هجوم بردند. آنها پیش از آنکه به روی زائوها، کادر درمانی و نوزادان آتش بگشایند تعدادی نارنجک را در داخل بخش زایمان منفجر کردند.

خدیجه که یکی از بازماندگان حادثه تیراندازی در بخش زایمان است گفت:

تنها چند ساعت از زایمانم گذشته بود که این مردان به بیمارستان هجوم آوردند و مجبور شدم ساعت ها منتظر بمانم تا بتوانم فرزندم را برای اولین بار در آغوش بگیرم.

او گفت بخش مراقبت های ویژه پر از دود و گلوله بود اما خوشبختانه هم خودش و هم پسرش از این حادثه جان سالم به در بردند و در تمام مدت حمله او که تازه زایمان کرده بود زیر یکی از میزها پنهان شده بود.

تیراندازی در بخش زایمان

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است اما اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان طالبان را مسئول آن اعلام کرده و از ارتش خواسته که عملیات های خود برای مقابله با این گروه تروریستی را شدت بدهند.

با این حال ایالات متحده آمریکا اعلام کرده این حمله از سوی نیروهای داعش انجام شده است نه طالبان. مهاجمان این حمله بعد از یک عملیات مرگبار با نیروهای امنیتی افغانستان کشته شدند.

گفتنی است بعد از این حمله دست کم ۲۰ نوزاد تازه متولد شده بی مادر شدند و در ادامه به بیمارستان آتاتورک در کابل منتقل شدند. جانت گل آزکارزادا رئیس بیمارستان در این باره گفت:

۲۰ نوزاد به بیمارستان آتاتورک منتقل شدند که یکی از آنها برای درمان استخوانی به بیمارستان اطفال منتقل شد.

اما بعد از انتشار خبر فداکاری فیروزه بسیاری از کاربران توییتر با هشتگ فیروزه یونس مراتب تشکر و قدردانی خود را از او به عمل آوردند و بسیاری از مادران کابلی که نوزاد شیرخواره داشتند با پیروی از این رفتار انسان دوستانه فیروزه برای کمک اعلام آمادگی کردند.

منبع: mirror
مطالب مرتبط
۳ نظر

ورود

 • matin اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۹

  بیشک

 • ali اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۹

  اینجا یه کامنت نوشته بودم منتشر نکردین. حتما باید چاپلوسی تروریستا رو کنم تا گذاشته بشه؟
  برین با ساندیساتون خوش باشین

 • Nila فروردین ۳۰, ۱۴۰۳

  ۲۰ تا؟
  مگه گاوداریه؟