۴ کتاب رشد فردی که همه باید بخوانند

۴ کتاب رشد فردی که همه باید بخوانند

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

یکی از بهترین کارهایی که افراد از جمله کارآفرینان و صاحبان کسب و کار برای رشد و توسعه فردی خود می‌توانند انجام دهند این است که کتاب‌های حوزه موفقیت و توسعه فردی را بخوانند. این کتاب‌ها می‌توانند مسیر درست را به افراد نشان دهند و هر کدام در یک بخش خاص به افراد جهت بدهد. در ادامه این مقاله تصمیم داریم چهار کتاب در زمینه رشد و توسعه فردی معرفی کنیم. هر کدام از این کتاب‌ها این توانایی را دارد که فرد را در یک زمینه خاص توانمند کند. در صورتی که تصمیم دارید در زمینه رشد فردی مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

۱- کتاب جادوی فکر بزرگ

کتاب جادوی فکر بزرگ به قلم دکتر دیوید شوارتز یکی از بهترین کتاب‌هایی است که در زمینه رشد و توسعه فردی به علاقمندان پیشنهاد می‌شود. تا به حال بیش از شش میلیون نسخه چاپی از این کتاب در سراسر جهان به فروش رسیده است و همچنان یکی از کتاب‌های پرفروش در زمینه موفقیت و رشد فردی قلمداد می‌شود. اگر به آثار نویسندگان و سخنرانان حوزه موفقیت نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که آن‌ها هم به صورت مرتب از این کتاب یاد می‌کنند. این کتاب به معنای واقعی کلمه یک جادو قلمداد می‌شود.

دکتر دیوید شوارتز در این کتاب به این مسئله اشاره می‌کند که چه تفکرات اشتباه و نادرستی در مورد موفقیت وجود دارد و چگونه باید با این تفکرات مبارزه کرد و با آن‌ها برخورد کرد. همان‌طور که اسم این کتاب نشان می‌دهد، خواننده و مخاطب قرار است یاد بگیرد که چگونه بزرگ فکر کند.

سوالی که برای مخاطب پیش می‌آید این است که بزرگ فکر کردن چیست؟ دکتر شوارتز بر این باور است: « بزرگ فکر کردن به معنی محدود کردن امکانات شما نیست بلکه نشان می‌دهد شما چقدر در دستیابی به اهداف بزرگ و کسب موفقیت توانا هستید. » در واقع کتاب جادوی فکر بزرگ به شما نشان می‌دهد که چقدر توانایی دارید و می‌توانید به چه راحتی به موفقیت دست پیدا کنید.

این کتاب می‌خواهد به شما بگوید که باید بتوانید در مقابل کلمات و تفکرات محدودکننده بایستید. خواننده پس از خواندن ایت کتاب متوجه می‌شود که چگونه باید با افکار منفی مقابله کند و خودش را از دست این تفکرات نجات دهد تا بتواند در نهایت موفقیت را تجربه کند.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد این کتاب کسب کنید، پیشنهاد می‌شود مقاله خلاصه کتاب جادوی فکر بزرگ را در همیار آکادمی مطالعه کنید.

۲-کتاب تئوری انتخاب

کتاب تئوری انتخاب توسط ویلیام گلسر نوشته شده است و یکی از بهترین کتاب‌هایی است که در زمینه موفقیت و رشد فردی وجود دارد. نویسنده این کتاب، یک روان‌پزشک موفق است که سعی دارد در این کتاب به ژن‌های شگفت انگیزی اشاره کند که در وجود انسان قرار دارد. در صورتی که قصد دارید یک آشنایی اجمالی با این کتاب پیدا کنید با ما همراه باشید.

اصلاً تئوری انتخاب یعنی چه؟

ویلیام گلسر بر این باور است که ژن‌های انسان به طور کلی پنج نیاز عمده و اصلی دارد:

  1. عشق و تعلق خاطر
  2. قدرت داشتن و قدرتمند بودن
  3. آزادی
  4. تفریح کردن و لذت بردن
  5. زنده ماندن و بقا

طبق تئوری انتخاب همه رفتارهای انسان هدفمند است و بر اساس یک انگیزه درونی انجام می‌شود و انگیزه بیرونی دخالت چندانی در تشویق و تنبیه ندارد. در واقع بر اساس نظر نویسنده این کتاب، وقتی فردی به چیزی که با تمام وجودش دوست دارد دست پیدا می‌کند، تمام پنج نیاز فوق ارضا می‌شود و این موفقیت بر سایر کارهای انسان هم اثرگذار است.

تئوری انتخاب می‌خواهد روی خودمان کار کنیم

کتاب تئوری انتخاب از خواننده و مخاطب خودش می‌خواهد که کنترل‌های بیرونی را رها کند و تمرکز خودش را روی کنترل‌ها و انگیزه‌های درونی بگذارد. نویسنده این کتاب بر این باور است که ما می‌توانیم هر چه می‌خواهیم را انتخاب کنیم و کنترل زندگی خودمان را به دست بگیریم.

بسیاری از مشکلات انسان‌ها از آن‌جا سرچشمه می‌گیرید که تصور می‌کنند کنترل زندگی خودشان را در دست ندارند و افراد دیگری هستند که زندگی او را هدایت می‌کنند. این در حالی است که کتاب تئوری انتخاب از افراد می‌خواهد که عمیق‌تر فکر کنند و با کار کردن روی رشد و توسعه فردی خودشان، خودشان زندگی خود را کنترل و سرنوشت خود را رقم بزنند.

ویلیام گلسر می‌خواهد مخاطب را واقع‌گرا کند

روان‌پزشک نویسنده این کتاب با اطلاع از مسائل و روحیات انسانی تصمیم دارد که در این کتاب مخاطب خود را واقع‌بین و واقع‌گرا کند. او می‌خواهد به خواننده بگوید که باید درک خود را از واقعیت تغییر دهد.

مسئله‌ای که وجود دارد این است که ممکن است بسیاری از انسان‌ها در دنیای واقعی زندگی کنند ولی درکی که از واقعیت دارند با یکدیگر متفاوت است و مطالعات نشان می‌دهد که افراد بر اساس درکی که از واقعیت دارند رفتار می‌کنند. نویسنده به مخاطب آموزش می‌دهد که چگونه نگرش خود را نسبت به واقعیت تغییر دهد.

چند اصل از تئوری انتخاب

  • تنها کسی که رفتارش را کنترل می‌کنیم خودمان هستیم.
  • اتفاقی که در گذشته رخ داده است با آنچه امروز انجام می‌دهید ارتباط دارد اما فقط می‌توانیم نیازهای خود را برآورده کنیم تا در آینده نیز از آن‌ها رضایت داشته باشیم.
  • مشکل رابطه همیشه بخشی از زندگی ماست.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد کتاب تئوری انتخاب کسب کنید، کافی مقاله کتاب تئوری انتخاب را در همیار آکادمی مطالعه کنید. در این مقاله تمامی چیزهایی که در مورد این کتاب نیاز دارید بیان شده است.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثری بسیار موثر است که توسط رولف دوبلی نوشته شده و توسط عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی و علی شهروز ترجمه شده است. این کتاب هم یکی از بهترین کتاب‌هایی است که در زمینه رشد و توسعه فردی نوشته شده است و خواندن آن به تمامی علاقمندان به حوزه موفقیت پیشنهاد می‌شود.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن هم تصمیم دارد به نوع خاص خود به شما بگوید که انسان ممکن است دچار خطاهای شناختی شود و با عادت‌های فکری ناخودآگاهی که دارد دست به تصمیم‌گیری‌های اشتباه و نادرست بزند. رولف دوبلی در این کتاب تمایل دارد که ما را از این اشتباهات آگاه کند و به ما بگوید که این عادت‌های فکری چگونه می‌تواند کاخ موفقیت ما را خراب و ویران کند. اصلاً شفاف اندیشیدن از دیدگاه نویسنده این کتاب یک هنر است؛ زیرا باعث می‌شود که از بسیاری از اشتباهات و خطاهای خودمان جلوگیری کنیم.

اشتباهات و خطاهای اندیشه انسان از نگاه نویسنده کتاب هنر شفاف اندیشیدن

در کتاب هنر شفاف اندیشیدن به چند خطای مهم برمی‌خوریم که از نگاه نویسنده بین انسان‌ها متداول است و می‌تواند روی بسیاری از تصمیم‌گیری‌های ما تأثیر بگذارد. در ادامه به دو مورد از این خطاها اشاره شده است:

  1. شما فکر می‌کنید می‌توانید چیزهایی را تغییر دهید که هیچ کنترلی بر روی آن‌ها ندارید
  2. برای تعیین ارزش چیزی از مقایسه کردن به جای در نظر گرفتن جوانب مثبت و منفی استفاده می‌کنید

برخی تصور می‌کنند که می‌توانند همه چیز را در زندگی خودشان تغییر دهند. این در حالی است چنین تفکری کاملاً اشتباه است. برخی آن‌چه را که می‌توانند تغییر بدهند تغییر نمی‌دهند ولی سراغ چیزهایی می‌روند که کنترل آن‌ها در دست خودشان نیست. رولف دوبلی در این کتاب از مخاطب خود درخواست می‌کند که از توهم کنترل داشتن بر همه چیز دست بردارد و تمرکز خود را تنها روی مسائلی بگذارد که می‌تواند آن‌ها را تغییر دهد.

از سوی دیگر نویسنده کتاب هنر شفاف اندیشیدن بر این باور است که برای تعیین ارزش هر چیز باید جوانب مثبت و منفی هر کدام را در نظر گرفت و دست از مقایسه برداشت. ما همیشه چیزی را ارزشمند می‌دانیم که از نظر خودمان بهتر است و کاری به جوانب مثبت و منفی آن نداریم. مثلاً گاهی یک فروشگاه می‌گوید برای فلان تخفیف فقط امروز وقت دارید. این انتخاب محدود باعث می‌شود که ما دست به انتخاب بزنیم و هیچ کاری با درست یا اشتباه بودن انتخاب یا ارزش واقعی آن محصول نداشته باشیم.

در مقاله خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن در همیار آکادمی تلاش کرده‌ایم خلاصه جامعی از این کتاب ارائه دهیم. با خواندن این کتاب می‌توانیم درک بهتری از موفقیت و رشد فردی پیدا کنیم.

کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها

این کتاب یکی از ارزشمندترین آثار رابین شارما است. در این کتاب نویسنده به مخاطب خود می‌گوید با بیدار شدن در ساعت پنج صبح هر روز و به کار بستن یک سری از تعالیم می‌تواند یک امپراتوری برای خودش بسازد و زندگی خود را از جهات مختلف متحول کند.

نویسنده بر این باور است که فقط مطالعه این کتاب کافی نیست بلکه با عمل کردن به نکات این کتاب است که متوجه جادوی بیدار شدن در صبح زود خواهید شد. در صورتی که افراد در ساعت ۵ صبح هر روز بیدار شوند و یک ساعت را روی توانایی‌های فردی خودشان کار کنند، موفقیت را خیلی زود به چشم خواهند دید.

در این کتاب نه تنها با راز و رمزهای ساعت پنج صبح آشنا می‌‎شوید بلکه یاد می‌گیرید که اگر می‌خواهید در این ساعت از خواب برخیزید باید چه راهکارهایی را به کار ببندید. در این کتاب مطالب بسیار خوبی در مورد سوء مصرف شبکه‌های اجتماعی، تأثیر ویرانگر آن‌ها بر زندگی، خواب، خوراک و ورزش ارائه می‌شود.

بدون نظر

ورود