آتش سوزی بوستان ولایت؛ حریق از جنگل های زاگرس به تهران رسید

آتش سوزی بوستان ولایت؛ حریق از جنگل های زاگرس به تهران رسید

آتش سوزی بوستان ولایت تازه ترین نمونه از آتش سوزی هایی است که به جان ایران افتاد. دیشب حوالی ساعت ۲۱ به آتش نشانی خبر داده می شود که بوستان ولایت واقع در جنوب کشور دچار آتش سوزی شده و دود غلیظی محیط اطراف را فرار گرفته است. بدنبال این خبر دو تیم از آتش نشانان به محل اعزام شده و متوجه می شوند که قسمت متروکه و حاشیه ای بوستان ولایت به خاطر علف های هرز بسیاری که داشته دچار حریق شده است.

آتش سوزی بوستان ولایت

سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، اعلام کرد که آتش نشانان دقایقی پس از رسیدن به محل موفق به خاموش کردن حریق شده و آسیبی به کسی نیز نرسیده است. در ادامه علی توکلی، شهردار منطقه ۱۱ تهران اعلام کرد که این آتش سوزی عمدی بوده و ۴ نفر در آن نقش داشته اند که یک نفر از آن ها دستگیر شده است، هر چند تاکنون هیچ خبری در مورد انگیزه عاملان این آتش سوزی مخابره نشده است. وی همچنین افزود که نگرانی بابت آتش سوزی بوستان ولایت نبوده و به خاطر غیرمسکونی بودن محل حریق، نگرانی در زمینه سرایت آتش به مناطق مسکونی و آسیب دیدن ساکنان منطقه وجود ندارد. وی در این باره چنین گفت: «آتش در فضای باز بوده است و در محدوده مسکونی رخ نداده است. ۲۰۰ هکتار فضای باز است و فضای سبز آتش نگرفته و این آتش سوزی در محدوده زمین های بلااستفاده بوده است».

آتش سوزی بوستان ولایت

اما آتش سوزی بوستان ولایت تنها یکی از آتش سوزی هایی است که با نزدیک شدن به فصل گرما خبرساز شده است. در روزهای اخیر و با آغاز فصل تابستان و البته برخی بی احتیاطی های همدان، از گوشه و کنار ایران آتش بر می خیزد. آتش سوزی های گسترده چند روز اخیر در مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویر احمد، کرمان و بسیاری نقاط دیگر بار دیگر تابستان را به کام طرفداران محیط زیست تلخ کرده است. جنگل های زاگرس از شمال تا میانه کشور در نقاط مختلف دچار آتش سوزی شده اند به طوری که چنین آتش سوزی هایی در این ماه از سال که هنوز به طور رسمی وارد فصل گرما نشده ایم حتی سازمان جنگلداری را نیز غافلگیر کرده است.

آتش سوزی بوستان ولایت

برخی از نبود هلیکوپتر و هواپیمای آب پاش می گویند و برخی دیگر از موانع مالی و اداری در کمک گرفتن از نیروهای مسلح. در مورد منطقه خائیز در چهارمحال و بختیاری که منطقه ای صعب العبور و کوهستانی است کار به جایی رسیده که هفته گذشته تصاویری از استفاده از الاغ برای انتقال تجهیزات آتش نشانان منتشر شد. تازه ترین خبر اینکه محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه دستور پرداخت ۱۵ میلیارد تومان برای تامین تجهیزات اطفای حریق به جنگلبانی موافقت کرده است.

آتش سوزی بوستان ولایت

در گچساران و بوشهر نیز خبرهای مشابهی از آتش سوزی های گسترده به گوش می رسد که خوشبختانه برخی از آن ها کنترل شده اند. توصیه ما به هموطنان این است که در فصل گرما، در فضای باز و مناطق جنگلی و مرتعی از روشن کردن آتش خودداری کنند تا شاهد سوختن سرمایه های ملی در آتش نباشیم.

بیشتر بخوانید: شعله، دود و شیون؛ مروری بر ۱۰ مورد از بزرگ ترین آتش سوزی های تاریخ

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود