اگر بعد از ورزش از دهان شویه استفاده کنید چه اتفاقی در بدنتان رخ می دهد؟

اگر بعد از ورزش از دهان شویه استفاده کنید چه اتفاقی در بدنتان رخ می دهد؟

در تبلیغات تلویزیونی معمولا می بینیم که آدم ها از دهانشویه های آنتی باکتریال استفاده می کنند و بلافاصله تمامی باکتری های مضر درون دهانشان از بین می رود و بهداشت دهانشان به بالاترین سطح ممکن می رسد. اما می دانید وقتی دهان شویه را درون دهان خود می گردانید چه اتفاقی رخ می دهد؟ این مایع بهداشتی چه اثری روی بدنتان و دیگر میکروارگانیسم هایی می گذارد که برای سلامتی تان خوب هستند؟

طبق پژوهشی که سال قبل انجام شد اثرات استفاده از دهانشویه به مراتب فراتر از حفظ بهداشت دهان است و ما نیز در این مطلب قصد داریم از پیامدهای کاربرد این مواد بگوییم.

در آزمایشی که توسط جمعی از محققان انگلیسی و اسپانیایی انجام شد محققان دریافتند که استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال بعد از ورزش میتواند یکی از مزایای اصلی ورزش را کاهش دهد و آن چیزی نیست جز کاهش فشار خون.

این مطلب را بخوانید: علت تلخی دهان چیست؟

در واقع زمانی که ورزش می کنیم رگ های خونی در پاسخ به تولید نیتریک اکسید باز می شوند و در نتیجه قطر رگ خونی بیشتر می شود. در نتیجه این فرایند که وازودیلاتور خوانده می شود مقدار خون بیشتری به عضلات می رسد و فشار خون کاهش پیدا می کند چون در یک بازه زمانی مقدار مشخص از خون از منفذ بزرگ تری عبور می کند.

دهانشویه های آنتی باکتریال

برای مدتی طولانی محققان باور داشتند که این اتفاق صرفا در زمان ورزش رخ می دهد اما در سال های اخیر شواهد نشان داده که جریان خون بدن ورزشکاران حتی بعد از تمرینات بدنی نیز بالا می ماند که این مساله به خاطر تعامل باکتری ها با ترکیبی به نام نیترات است که در نتیجه تجزیه نیترات اکسید تولید می شود.

Raul Bescos از متخصصان فیزیولوژی دانشگاه Plymouth در این باره گفت:

طی تحقیقاتی که در یک دهه گذشته انجام گرفت مشخص شد غدد بزاقی میتوانند نیترات را جذب کرده و آن را به همراه بزاق در فضای دهان ترشح کنند.

برخی انواع باکتری های موجود در دهان هم میتوانند با مصرف نیترات به نیتریت تبدیل شوند؛ مولکولی بسیار مهم که میتواند تولید نیتریک اکسید در بدن را افزایش دهد.

پس از تولید نیتریت و بلعیده شدن آن از طریق بزاق این ماده جذب خون می شود و به جریان خون راه پیدا می کند. در ادامه نیتریت مجددا به نیتریک اکسید تبدیل می شود که رگ های خونی را باز می کند و فشار خون را پایین می آورد.

اما براساس یک پژوهش تازه به نظر می رسد که این مکانیزم بیولوژیکی ممکن است به خاطر استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال مختل شود.

در این پژوهش ۲۳ فرد بزرگسال سالم برای مدت ۳۰ دقیقه روی تردمیل دویدند. بعد از ورزش از آنها خواسته شد که دهان خود را یا با دهانشویه های آنتی باکتریال بشویند یا یک ماده بی اثر با اسانس نعنا (پلاسبوی نعنایی) را مصرف کنند.

فرایند شستشوی دهان این افراد نیز بلافاصله پس از اتمام ورزش و همچنین در تناوب های ۳۰، ۶۰ و ۹۰ دقیقه ای بعد از آن انجام شد.

همچنین در طول ورزش، بلافاصله پس از اتمام آن و در طول دوران استراحت داوطلبان فشار خون آنها سنجیده شد.

نتایج نشان داد که حدودا یک ساعت بعد از اتمام فرایند استفاده از تردمیل، میانگین فشار خون سیستولیک افرادی که پلاسبو استفاده کرده بودند کاهش چشمگیری پیدا کرد در حالی که این کاهش در گروهی که دهانشویه های آنتی باکتریال را مصرف کرده بودند به مراتب اندک بود. این نتایج نشان داد که استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال میتواند کاهش فشار خون سیستولیک را تا ۶۰ درصد پایین بیاورد.

و در پایان اینکه دو ساعت پس از ورزش با تردمیل، گروهی که از دهانشویه های آنتی باکتریال استفاده کرده بودند هیچ نشانه ای دال بر افت فشار خون به خاطر ورزش را نشان ندادند در حالی که گروه مصرف کننده پلاسبو همچنان افت قابل توجه فشار خون را تجربه می کرد.

منبع: sciencealert
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • احمد خرداد ۲۵, ۱۳۹۹

    ممنون بابت مطالب مفیدی که می‌گذارید.