همه چیز در مورد جوکر ۲ ؛ از تاریخ انتشار احتمالی تا سناریو و بازیگران

همه چیز در مورد جوکر ۲ ؛ از تاریخ انتشار احتمالی تا سناریو و بازیگران

تاد فیلیپس نویسنده و کارگردان فیلم جوکر (Joker)، با بازی خواکین فینیکس در نقش اصلی، در اواخر سال ۲۰۱۹ به عنوان یکی از غیرمنتظره ترین درخشش های یک دهه اخیر سینمای هالیوود ظاهر شد. فیلم جوکر که با تفاوت های بسیاری نسبت به دیگر فیلم های دنیای سینمای دی سی ساخته شد، داستان یک کمدین ناموفق و شکسته خورده به نام آرتور فلک را روایت می کند، یک مرد تنها با عدم ثبات شخصیتی که شرایط زندگی و رفتارهای دیگران او را به بدنام ترین جنایتکار و قاتل شهر گاتهام تبدیل می کند. فهرست افتخارات فیلم Joker بسیار طولانی است اما برخی از آن ها به شرح زیر هستند: بهترین فروش هفتگی تاریخ سینما در ماه اکتبر، اولین فیلم با درجه بندی R که از رکورد فروش یک میلیارد دلاری در باکس آفیس جهانی عبور کرد و همچنین سودآورترین فیلم کمیک بوکی تاریخ.

جوکر 2

نکته جالب اینکه فیلم تاد فیلیپس و خواکین فینیکس تمامی این رکوردها را تنها در ۶ هفته اول اکران شکست. این فیلم در بخش های متعددی از جمله بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد نقش اول اشاره کرد. فیلیپ ادعا کرده بود که فیلم جوکر را به عنوان یک داستان منفرد و بدون راهی برای دنباله نوشته است اما هالیوود ریپورتر می گوید که او و اسکات سیلور طوری داستان این فیلم را نوشته اند تا بتوانند بار دیگر فینیکس را در نقش جوکر به کار بگیرند. بدین ترتیب در ادامه این مطلب می خواهیم به بررسی تمامی اخبار و گمانه زنی های مربوط به ساخت جوکر ۲ بازیگران، داستان و تاریخ انتشار احتمالی آن بپردازیم.

جوکر 2

علیرغم تمامی شایعات در مورد دنباله داشتن یا نداشتن فیلم جوکر، ایندی وایر در نوامبر ۲۰۱۹ از زبان کارگردان این فیلم فاش کرد که اگر چه در مورد دنباله قسمت اول این فیلم صحبت هایی شده اما هنوز هیچ چیز قطعی نیست و هنوز صحبتی با خواکین فینیکس برای بازگشت به این نقش صورت نگرفته است. تاد فیلیپس در این باره چنین گفته بود: «واقعیت در مورد دنباله این است که در حالی که من و خواکین درباره آن صحبت کرده ایم و در طول تور تبلیغاتی با مدیران اجرایی استودیو برادران وارنر به سراسر جهان نیز این موضوع مطرح شد… البته که سر میز شام هستیم و آن ها می گویند، خب آیا در مورد … فکر کرده ای؟ اما در مورد قراردادها باید بگویم که هیچ قراردادی برای ما حتی برای نوشتن یک دنباله وجود نداشته، ما هرگز برای بازی در دنباله با خواکین تماس نگرفته ایم. آیا این اتفاق خواهد افتاد؟ دوباره می گویم که مقاله هالیوود ریپورتر در بهترین حالت یک پیش بینی بود».

جوکر 2

بدین ترتیب می توان گفت که تاکنون نه تاد فیلیپس و نه خواکین فینیکس در مورد جوکر ۲ صحبتی نداشته اند، نه در تایید ساخت و نه در رد آن. اما صحبت هایی از فیلیپس در مصاحبه با ددلاین در اواخر سال ۲۰۱۹ می تواند آتشی بر هیزم گمانه زنی ها در مورد ساخت قسمت دوم این فیلم باشد: «وقتی فیلمی یک میلیارد می فروشد و ساخت آن ۶۰ میلیون هزینه می برد، البته ایده دنباله شکل می گیرد. اما من و خواکین واقعاً در این مورد تصمیمی نگرفته ایم. هر احتمالی وجود دارد. منظورم این است صادقانه بگویم من خوشحال می شوم با او کار کنم یا هر چیزی. از این رو چه کسی می داند؟».

جوکر 2

حتی اگر همین فردا ساخت جوکر ۲ تایید شود نیز نمی توان در مورد بازیگران آن صحبت کرد اما می توان با اطمینان گفت که امکان ندارد در صورت دریافت چراغ سبز ساخت قسمت دوم، خواکین فینیکس برای بازی دوباره در نقش فلک بازنگردد یا بازیگر دیگری این نقش را بر عهده گیرد. فیلیپس نیز مکرراً اعلام کرده در صورتی که فینیکس برای نقش آرتور فلک باز نگردد به ایده ساخت جوکر ۲ نیز فکر هم نخواهد کرد زیرا او و سیلور این نقش را از ابتدا برای فینیکس نوشته بودند.

با این وجود حتی اگر اتفاقی غیرممکن رخ داده و فینیکس برای تکرار نقشش بازنگردد تنها کسی که می توان نام او را از فهرست جانشینان این بازیگر متد اکتینگ خط زد رابرت پتینسون است. این بازیگر بااستعداد و خوش آتیه در فیلم جدید مت ریوز ( The Batman) نقش بتمن را بازی خواهد کرد اما فیلیپس قویاً اعلام کرد که بروس وینِ پتینسون و آرتور فلکِ فینیکس در یک دنیای کاملاً متفاوت قرار دارند. وقتی در فستیوال فیلم تورنتو از فیلیپس در مورد احتمال حضور پتینسون در دنباله جوکر سوال شد، وی این موضوع را کاملاً رد کرد.

جوکر 2

در مورد داستان احتمالی جوکر ۲ نیز در حال حاضر همه چیز گمانه زنی خواهد بود. اولین گمانه زنی این است که همانطور که فیلیپس تاکید کرده داستان جوکر جدید هیچ ارتباطی با شخصیت بتمن نخواهد داشت و در هیچ شکل و قالبی در این فیلم حضور نمی یابد. تاد فیلیپس به وضوح اعلام کرده که در صورت ساخت دنباله فیلمش، داستان آن تنها در مورد ادامه ماجراها و زندگی آرتور فلک خواهد بود. همچنین انتظار نمی رود که جوکر ۲ به دیگر شخصیت های شرور و منفی شهر گاتهام بپردازد.

با تمام این تفاسیر واضح است که هنوز نمی توان تاریخ انتشاری برای جوکر ۲ در نظر گرفت. علاوه بر این می توان با اطمینان گفت که فیلپیس و سیلور، در صورت تایید ساخت دنباله، برای نوشتن فیلمنامه عجله ای نداشته و برای این کار وقت خواهند گذاشت تا بهترین و راضی کننده داستان را بنویسند. در واقع می توان گفت که نوشتن فیلمنامه طولانی ترین و سخت ترین بخش در مسیر رساندن یک فیلم از روی کاغذ به پرده سینماهاست.

جوکر 2

با توجه به موفقیت تجاری و هنری جوکر ، تمام کسانی که در ساخت این فیلم نقش داشته اند تمام سعی خواهند کرد جوکر ۲ یک دنباله باارزش و در حد نام و اعتبار فیلم اصلی باشد. فیلم اصلی در حدود ۱۲ هفته فیلمبرداری شد و به دلیل اینکه در ساخت این فیلم نیازی به استفاده از جلوه های ویژه کامپیوتری نبود- برخلاف دیگر فیلم های کمیک بوکی موجود- مراحل آماده سازی پس از فیلمبرداری Joker بسیار سریع پیش رفت. در بهترین سناریو ممکن می توان گفت که اکتبر ۲۰۲۱ زودترین زمانی است که می توان برای اکران جوکر ۲ انتظار داشت.

بیشتر بخوانید: علت مرگ هیث لجر چه بود؟ خودکشی، تصادف یا اوردوز؟

منبع: looper
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • md Hassan خرداد ۱۳, ۱۳۹۹

    جوکر فیلم خوبی بود اما احساس می کنم بیش از حد مورد توجه قرار گرفت.

    • علی خرداد ۱۴, ۱۳۹۹

      همش به خاطر نقش آفرینی جادودانه هیث لجر فقید هست