آیا خبر تعلیق فدراسیون فوتبال ایران صحت دارد؟

آیا خبر تعلیق فدراسیون فوتبال ایران صحت دارد؟

از ساعات اولیه امروز خبرهایی مبنی بر تعلیق فدراسیون فوتبال ایران در برخی رسانه های ورزشی منتشر شد که بسیاری را بیش از پیش نگران وضعیت نابسامان فدراسیون فوتبال کشور ساخت. با وجود اینکه خبر تعلیق فدراسیون فوتبال ایران توسط فیفا هنوز به طور رسمی اعلام نشده اما برخی خبرگزاری ها و روزنامه های داخلی مانند مهر و ایران ورزشی بخش هایی از نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران را منتشر کرده و ادعا کرده اند که فیفا از اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران و اصلاحات انجام شده در آن رضایت نداشته و ظاهراً در ۸۰ مورد به آن ایراد گرفته و حتی تهدید به تعلیق فدراسیون فوتبال ایران کرده است.

تعلیق فدراسیون فوتبال ایران

بر اساس ادعای این رسانه ها، فیفا تهدید کرده در صورتی که این اشکالات رفع نشود تصمیمی جدید و تنبیهی برای این فدراسیون گرفته خواهد شد. ظاهراً بزرگ ترین ایراد گرفته شده به اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال، نداشتن استقلال و اعمال نفوذ وزیر ورزش در امور این فدراسیون و در طول حضور در جلسات هیئت رئیسه فدراسیون است. همچنین ادعا شده که فیفا تا روز جمعه جاری به فدراسیون فوتبال ایران فرصت داده تا اصلاحات نهایی را برای این سازمان ارسال نماید و در غیر این صورت تعلیق فدراسیون فوتبال ایران حتمی خواهد بود.

در صورتی که این تعلیق قطعی شود هرگونه فعالیت تیم ها، بازیکنان، مدیران، باشگاه ها و تیم های ملی فوتبال ایران در تمامی رده ها ممنوع بوده و هیچ گونه فعالیت حرفه ای برای باشگاه ها و تیم های ملی امکانپذیر نخواهد بود. در این صورت فیفا کمیته انتقالی تشکیل داده و تمامی اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال ایران را از کار برکنار خواهد کرد.

تعلیق فدراسیون فوتبال ایران

با این وجود، مهدی محمد نبی ، دبیرکل فدراسیون ، خبر تعلیق فدراسیون فوتبال ایران را تکذیب کرده و فدراسیون نیز با بیانیه ای این خبرها را شایعه دانسته و تاکید کرده است: «این گونه اخبار غیرمستند و غیراخلاق حرفه‌ای کمکی به روند قانونی اصلاح اساسنامه خصوصا در همکاری فیفا و فدراسیون فوتبال آسیا نخواهد کرد».

تعلیق فدراسیون فوتبال ایران

در بیانیه فدراسیون فوتبال که تعلیق فدراسیون فوتبال ایران را قویاً تکذیب می کند چنین آمده است:

«همانطور که طی روزهای گذشته اطلاع رسانی لازم به صورت شفاف پیرامون مکاتبات فدراسیون فوتبال ایران با فدراسیون جهانی و تبادل پیش‌نویس اساسنامه صورت گرفته اعلام می‌شود، فرایند اصلاح و تنظیم پیش‌نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال منطبق با جدول زمان بندی که پیش از این به تایید فیفا رسیده همچنان در حال پیگیری است و این فدراسیون به تعهدات ملی و بین المللی خود پایبند است.

فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران پس از جمع آوری نظرات اعضای محترم مجمع در پایان مهلت تعیین شده منطبق با جدول زمان بندی، متن پیش‌نویس اساسنامه جدید را به فیفا ارسال کرده و در انتظار دریافت پاسخ و نقطه نظرات فدراسیون جهانی بود که طبق برنامه روز جمعه گذشته پاسخ مربوطه شامل بر موارد اصلاحی دریافت شد. مجموعه موارد اصلاحی بر خلاف شایعه کذب منتشر شده بسیار محدود بوده و برخی اصطلاحات مورد نظر فیفا نیز با همکاری و هماهنگی کمیته محترم تدوین مقررات فدراسیون در حال اعمال و اجراست.

فدراسیون جهانی طبق روال و ضوابط همیشگی موعد زمانی ارسال پاسخ و متن اصلاح شده اساسنامه از سوی فدراسیون ایران را تعیین و اعلام کرده که این روندی متداول و عادی در مبادله اسناد مشابه تلقی می‌شود. از همین روی فدراسیون فوتبال ایران طبق روال خود باز هم در موعد مقرر نسبت به ارسال متن پیش‌نویس اصلاح شده اقدام خواهد کرد.

نکته تاسف برانگیز برداشت‌های نادرست، غیر واقعی و بعضا هدفمند علیه منافع فوتبال ملی ایران در این موضوع است. انتشار شایعات غیرواقعی خصوصا اشاره به واژه “تعلیق” که به هیچ عنوان منطبق با واقعیت نیست در چنین موضوع و شرایطی مطرح نبوده و در هیچ کدام از مکاتبات فدراسیون جهانی فوتبال با فدراسیون ایران به آن اشاره ای نشده و تنها موجب ایجاد نگرانی بی مورد در جامعه و خصوصا بین علاقمندان به فوتبال می‌شود.

از رسانه های محترم درخواست می شود در این مسیر حساس و فرایند سرنوشت ساز اصلاح اساسنامه که نقشه راه آینده فوتبال ایران را ترسیم خواهد کرد مثل همیشه همراه و حامی منافع ملی فوتبال کشور باشند چرا که بدون تردید دامن زدن به شایعه تعلیق برخلاف منافع ملی است».

بیشتر بخوانید: ۱۰ رسوایی دنیای فوتبال که جهانیان را شوکه کرد؛ از مصرف مواد مخدر تا خیانت به برادر

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

  • Headhunterz خرداد ۱۳, ۱۳۹۹

    امیدوارم این خبر هرچه زودتر تایید بشه و فوتبال ایران برا همیشه تعلق بشه