بدون نظر

حراجی ساتبیز (Sotheby’s) یکی از معتبر ترین حراجی های جهان است که آثار هنری معاصر و قدیمی در آن عرضه و چوب می خورد. آثار باستانی، سالهاست که در نقاط مختلف جهان به صورت غیر قانونی خرید و فروش می شود. اخیرا در حراجی ساتبیز لندن، کاسه و کوزه ایرانی چکش خورد. این در حالی بود که یک نسخه عتیقه و زرکوب حافظ و قران تذهیب شده نیز در کنار کاسه برنجی نقره کوب و کوزه برنزی نیز چکش خورد و به فروش رسید.

این حراجی که به دلیل نگرانی‌ها از شیوع کرونا تنها به صورت تلفنی و یا اینترنتی انجام شد، در مجموع با فروش کلی ۳ میلیون و ۶۵۶ هزار پوند به کار خود پایان داد. تا نشان دهد که در عصر کرونا، عاشقان حراجی و کلکسیونرهای آثار هنری، دست از خرید و فروش محصولات و قیمت گذاری، بر نمی دارند. احتمالا حراجی تهران که زمستان ۹۹ در هتل پارسیان برگزار می شود، در صورت تداوم روند کرونا، اجرای خود را برای نخستین بار، به صورت اینترنتی و انلاین کند.

حراجی هنرهای جهان اسلام و هند (Arts of the Islamic World & India) از حراج‌خانه ساتبیز در دهم  ژوئن (۲۱ خرداد ۹۹) در لندن برگزار شد و در آن ۳۱۸ اثر تاریخی نفیس از هنر و ادبیات تمدن‌های اسلامی و سرزمین هند به فروش گذاشته شد. این حراجی که به دلیل نگرانی‌ها از شیوع کرونا تنها به صورت تلفنی و یا اینترنتی انجام شد، در مجموع با فروش کلی ۳ میلیون و ۶۵۶ هزار پوند به کار خود پایان داد.

از مجموع ۳۱۸ اثری که در این مزایده به فروش گذاشته شدند، ۶۳ مورد به تمدن ایران زمین تعلق داشتند. از این ۶۳ تابلو، قالی، قالیچه، کتاب و یادداشت خطی که بیشتر از دوره صفویان بودند، ۲۶ مورد با مبلغ کلی ۷۰۰ هزار و ۸۷۵ پوند به فروش رسید که با توجه به فروش نه چندان بالای این حراجی رقم خوبی است.

حراجی ساتبیز لندن

نسخه طلاکوب دیوان حافظ

یک نسخه طلاکوب از دیوان حافظ به خط محمود پیربداغی به مبلغ ۳۷۵ هزار پوند (تقریبا ۸ میلیارد تومان) چکش خورد و پس از یک صندوقچه متعلق به قرن دوازدهم یا سیزدهم میلادی از اسپانیا که به قیمت ۵۱۹ هزار پوند به فروش رفت، در فهرست گرانترین آثار به فروش رفته در این حراجی در جایگاه دوم قرار گرفت.

حراجی ساتبیز

از عتیقه های چکش خورده در حراجی ساتبیز لندن در تابستان ۲۰۲۰ میلادی

از دیگر عتیقه‌جات گرانقیمت ایرانی، یک کاسه برنجی نقره‌کوب متعلق به قرن چهاردهم میلادی بود که به قیمت ۱۸۷ هزار و ۵۰۰ پوند (بیش از ۴ میلیارد تومان) چکش خورد.

یک قرآن تذهیب شده از سلسله آق‌قویونلوها متعلق به اواخر قرن پانزدهم نیز به مبلغ ۸۱ هزار و ۲۵۰ پوند به فروش رسید.

در سرویس گالری گردی روزیاتو در سال های اخیر همواره به مخاطبان گرامی توصیه کردیم که از فرصت تماشای آثار هنری هنرمندان جوان و پیشکسوت استفاده کنید تا آثار هنری را با قیمت های خیلی خوبی خریداری کرده و به منظور سرمایه گذاری بلند مدت، استفاده کنید. اقتصاد هنر در قرن بیست و یکم، بیش از قرن قبل، جدی گرفته خواهد شد. گردش مالی حراج تهران که به فروش آثار معاصر اختصاص دارد، سالانه بیش از ۳۰ میلیارد تومان است.

سایت حراجی ساتبیز لندن

برای مشاهده اخبار و تصاویر محصولات به فروش رفته در حراجی ساتبیز لندن، به سایت حراجی ساتبیز در این لینک مراجعه کنید. شرایط ارسال آثار و شرکت در حراجی ساتبیز لندن در سایت ارائه شده است. از هنر معاصر تا هنر مدرن و امپرسیونیسم و عتیقه در حراجی ساتبیز لندن عرضه و چکش می خورد.

تصاویر صفحه اینستاگرام حراجی ساتبیز لندن

اینستاگرام حراجی ساتبیز لندن شما را با خریداران آثار هنری و منتقدان هنری و هم چنین کلکسیونر ها آشنا می کند که بیش از ۱ میلیون دنبال کننده دارد و قریب به ۷۰۰۰ اثر هنری در آن بارگذاری شده است.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 1 / 5. تعداد رای: 1

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود