آیا باید عنکبوت های خانه را کشت؟ یک حشره شناس به شما می گوید نه!

آیا باید عنکبوت های خانه را کشت؟ یک حشره شناس به شما می گوید نه!

اگر سؤال شما این است که « چگونه از شر عنکبوت خلاص شویم ؟» با دلایل علمی به شما می گوییم که کشتن عنکبوت ها را فراموش کنید.

عنکبوت ها بخش طبیعی و سالم در اکوسیستم خانه ما و شما هستند. مطمئن هستیم که کار ما برای متقاعد کردن شما در صرف نظر از کشتن عنکبوت خیلی سخت است اما بگذارید به شما توضیح دهیم که چرا بار دیگری که در خانه عنکبوت دیدید، نباید او را بکشید. با ما در روزیاتو همراه باشید تا پاسخ این سؤال را پیدا کنید.

عنکبوت ها ؛ حشراتی زشت و ترسناک اما مفید

خب، اول خودتان کمی فکر کنید ببینید چرا؟ درست است. چون همان طور که گفتیم بخش مهمی از اکوسیستم طبیعی و فضای داخل خانه و محل زندگی ما هستند و به خودی خود ارگانیسم ها یا موجودات زنده بی آزاری به شمار می روند.

خیلی از مردم فکر می کنند که باید فضای داخل خانه را از هر موجودی که جایش در دنیای طبیعت است پاک کنند اما خیلی از عنکبوت ها هستند که می توانند در داخل خانه و بدون وارد کردن هیچ آسیبی به ما زندگی کنند. بعضی از عنکبوت ها به طور اتفاقی در خانه ما به دام می افتند و راه فرار ندارند و برخی دیگر، در یک دوره کوتاه مدت، سر و کله شان پیدا می شود و مدتی بعد هم بدون این که شما متوجه شوید غیبشان می زند.

به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم بخوانید: تصاویری که نظر شما را نسبت به عنکبوت ها به طور کل عوض خواهند کرد

گونه های مختلف عنکبوت ها و فواید آنها

خوب است بدانید عنکبوت ها در گونه های مختلفی هستند و برخی از انواع آنها از زندگی کردن در محیط های سر پوشیده مثل خانه ما نهایت لذت را می برند، با شادی در کنار خانواده خود زندگی می کنند و عنکبوت های بیشتری را متولد می کنند.

این تنندگان معمولا مرموز و دور از چشم ما هستند و تقریبا تمام انواعی که ما با آنها در داخل خانه و به رو می شویم موجوداتی مهربان، آرام و بی خطر هستند. حتی می توانند به شما خدمات خوبی هم ارائه دهند؛ مثلا آفت ها را بخورند یا برخی انواع عنکبوت های دیگر را نوش جان کنند.

به  شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم بخوانید: با ۱۰ گونه از سمی ترین و خطرناک ترین عنکبوت های جهان آشنا شوید

عنکبوت اینجا ، عنکبوت آنجا ، عنکبوت همه جااا

آماری که از خانه های ساخته شده در ایالت کارولینای شمالی در امریکا گرفته شد نشان داد عنکبوت ها در زیر سقف همه خانه ها، که بیشترشان به صورت شیروانی هستند، زندگی می کنند. رایج ترین گونه از این عنکبوت های خانگی عنکبوت پاشانه ای و عنکبوت تارتن یا بابالنگ دراز بودند.

عنکبوت پاشانه ای

هر دو گونه از این عنکبوت ها تار می تنند و برای شکار طعمه به انتظار می مانند. عنکبوت های بابالنگ دراز گاهی اوقات تارهایشان را به حال خود می گذارند و ترک می کنند تا عنکبوت های دیگر را در خانه شکار کنند. آنها از طعمه خود تقلید می کنند تا در آخر فامیل خود را به عنوان شام شب میل کنند.

عنکبوت بابالنگ دراز

با این که عنکبوت ها شکارچیان عمومی هستند اما هر چیزی که گیرشان بیاید و بتوانند شکار کنند را می خورند. این حشرات به طور مرتب می توانند آفات مزاحم و حشراتی مانند پشه را که حامل بیماری هستند از بین ببرند. حتی برخی از عنکبوت های جهنده در خانه های آفریقا هستند که ترجیح می دهند پشه هایی که پر از خون هستند را بخورند. بنابراین، کشتن عنکبوت فقط به این معنی نیست که شما جان یک حشره تننده را گرفته اید بلکه می تواند به این معنی باشد که شما یک شکارچی قابل را از خانه خود بیرون انداخته اید.

به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم بخوانید: آیا می دانستید عنکبوت ها سالانه میلیون ها تن بیشتر از انسان ها گوشت می خورند؟!

ترس از عنکبوت

ترس از عنکبوت ها یک ترس طبیعی و به جا است زیرا این حشرات پاهای زیادی دارند و تقریبا همه آنها زهرآلود یا سمی هستند. اما لازم است بدانید بیشتر عنکبوت ها سمی بسیار ضعیف دارند و حتی اگر دندان های نیش آنها بتواند پوست انسان را بشکافد ، باز هم نمی تواند برای انسان مشکلی ایجاد کند.

بی آزار بودن این حشرات تا حدی است که حشره شناسان خودشان را به عنوان طعمه سر راه عنکبوت ها قرار می دهند تا با گونه های مختلف آنها آشنا شوند. حتی برخی از محققانی که در مورد عنکبوت ها مطالعه می کنند توانسته اند از طریق کار با این موجودات حیرت انگیز و مشاهده آنها از نزدیک بر ترس خود غلبه کنند. اگر آنها توانسته اند ترس خود را کنار بگذارند، حتما شما هم می توانید.

به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم بخوانید: چه عواملی باعث می‌شود مردم از عنکبوت‌ها بترسند؟

عنکبوت ها قصد حمله کردن به شما را ندارند و ترجیح می دهند تا جایی که می توانند از ما آدم ها دور باشند. اصلا ما برای آنها خطرناک تر هستیم تا آنها برای ما.

نیش زدن و گزش عنکبوت بسیار نادر است. با این حال چند گونه عنکبوت وجود دارند که از نظر پزشکی و طبی برای انسان حائز اهمیت هستند؛ مثل عنکبوت بیوه و عنکبوت رکلوس (عنکبوت ویولون). با وجود این که نیش زدن این دو گونه عنکبوت غیرمعمول و نادر است اما می تواند منجر به مشکلات زیادی شود.

با عنکبوت های خانگی چه کنیم؟

اگر شما نمی توانید وجود این حشره را در خانه، آپارتمان، گاراژ یا هر جای دیگری در پیرامون خود تحمل کنید ، به جای کشتن آن، در عوض سعی کنید آن را به دام بیندازید و در طبیعت رها کنید.

در صورتی که می توانید زندگی این حشره را در خانه هضم کنید، حضور آن در هر جایی که می بینید اشکالی ندارد. در واقع، خیلی هم طبیعی است. حتی ممکن است شما عنکبوت ها را به راحتی نبینید اما به این معنی نیست که در خانه شما نیستند. حتما جایی مخفی شده اند و کلا دور از تیر رس چشم شما هستند.

در نهایت، به ما توصیه می کنیم بار دیگری که در خانه با تار عنکبوتی مواجه شدید که یک عنکبوت روی آن جا خوش کرده است، نترسید و فقط سعی کنید رویکرد «زندگی کن و بگذار دیگران هم زندگی کنند» را در پیش بگیرید.

چند مطلب جالب و خواندنی دیگر:

کشف نوع جدیدی از عنکبوت های غول پیکر در معدن های متروکه مکزیک

جدال دیدنی عنکبوت پشت قرمز و مار قهوه ای در کشور استرالیا [تماشا کنید]

تصاویر این عنکبوت شکارچی غول پیکر در فضای اینترنت پر مخاطب شده است

تلاش عنکبوت شکارچی غول پیکر برای خوردن یک موش در استرالیا [تماشا کنید]

وقتی یک عنکبوت درون گوش یک زن زندگی می کند [تماشا کنید]

منبع: getpocket
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • ali تیر ۱۲, ۱۳۹۹

    با سلام .مطلبتون کاملا درسته این شکارچی ها رو نباید کشت .ولی عنکبوت حشره نیست.لطفا اصلاح بفرمایید.عنکبوتیان جز بندپایان هستن و عنکبوتیان به طور کلی از حشرات کاملا متفاوت هستن.دو راسته جدا از هم هستن حشره نیستن

  • وحید مهر ۱۵, ۱۴۰۲

    ممنون از مطلب مفیدتون. استفاده کردیم