سودای اشغال شهرهای ایران در سریال ترکی «پایتخت عبدالحمید»

سودای اشغال شهرهای ایران در سریال ترکی «پایتخت عبدالحمید»

روزنامه جوان نوشت: پس از سریال «حریم سلطان» (Muhteşem Yüzyıl) که در آن اشغال شهرهای آذری‌نشین ایران تبلیغ می‌شد، اینک در سریال «پایتخت عبدالحمید» (Payitaht Abdülhamid) هم، ترک‌ها برخلاف واقعیت‌های تاریخی که در حمله‌های خود، بارها اهالی آذربایجان را قتل‌عام کردند، سودای الحاق این بخش از خاک کشورمان را تبلیغ می‌کنند.

انتشار سکانسی از سریال ترکی «پایتخت عبدالحمید» که در آن دیالوگ‌های ضدایرانی، مداخله‌جویانه و توسعه‌طلبانه از زبان عبدالحمید عثمانی بیان می‌شود، بازتاب‌های زیادی در فضای مجازی داشته است.

اشغال ایران در سریال پایتخت عبدالحمید
سریال پایتخت عبدالحمید

در این سریال به اصطلاح تاریخی که از شبکه دولتی TRT ترکیه پخش می‌شود، تمامیت ارضی ایران با شعارها و دیالوگ‌هایی ملتهب تهدید می‌شود. شبکه دولتی TRT در حال پخش فصل چهارم از سریالی درباره زندگی عبدالحمید، یکی از آخرین پادشاهان عثمانی است که دوران سلطنت او همراه با اتفاقات مهم تاریخی از جمله شروع نفوذ صهیونیست‌ها در سرزمین فلسطین است.

عبدالحمید دوم سی و هفتمین سلطان امپراتوری عثمانی است که از ۱۸۷۶ تا ۱۹۰۹ در قلمرو عثمانی حکومت می‌کرد. سلطان عبدالحمید برای مقابله با قدرت سلطه‌جوی غرب (انگلیس و فرانسه) با یک تاکتیک جدید وارد میدان شد. او سعی کرد با استفاده از نام خلیفه و مقام خلافت خود، جهان اسلام را در برابر غرب متحد کند، از این رو طرح جامعه اسلامی را مطرح کرد. مسلمانانی که معتقد بودند ضعف دولت عثمانی در نتیجه دوری از اسلام و شریعت اسلام است از طرح جامعه اسلامی استقبال کردند و بزرگانی، چون سیدجمال‌الدین اسدآبادی و مصطفی کامل از مصر و ابوالهدی از سوریه و عبدالرشید از سیبری و حرکت سنوسیه در لیبی از تشکیل جامعه اسلامی پشتیبانی کردند.

سلطان عبدالحمید دوم

عملکرد این سلطان عثمانی نشانه‌ای از تلاش وی برای بازگرداندن اقتدار ممالک اسلامی است، با آنکه در نهایت اقدامات او به نتیجه نمی‌رسد و متأسفانه در سال‌های پس از حکومت وی و به خصوص پس از شکست عثمانی در جنگ جهانی اول، سلطه غرب بر منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا شدت بیشتری پیدا کرد، اما در آنچه سریال ترکی «پایتخت عبدالحمید» نمایش داده می‌شود، این سلطان عثمانی فردی نشان داده می‌شود که با عقاید قومیت‌گرا به دنبال کشورگشایی و تصرف شهرهای ایران است!

جعل تاریخ در سریال‌های ساخت ترکیه آنقدر زیاد است که نمی‌توان برای آن حد و محدوده‌ای قائل بود. در سریال «حریم سلطان» (سده باشکوه) که چند سال پیش در ایران، تب و تاب دیدن آن ایجاد شده بود و به زندگی سلطان سلیمان عثمانی می‌پرداخت، سازندگان سریال حتی به نوع پوشش سلطان عثمانی و دوران سلطنت وی توجه نکرده بودند و دربار یک پادشاه مسلمان شبیه دربار یک پادشاه اروپایی شباهت داشت و زنان درباری نیز با لباس‌های سبک غربی خودنمایی می‌کردند.

سریال حریم سلطان

در همان سریال «حریم سلطان» نیز دروغ‌هایی درباره دوستی با مردم ایران و منطقه آذربایجان ایران بیان شد در حالی که در واقعیت تاریخی، سلطان سلیمان به ایران دوران صفوی حمله می‌کند و با پیش کشیدن تفاوت‌های مذهبی، قصد تصرف تبریز را داشته است. در این جنگ برخلاف دروغ‌های سریال، بسیاری از مردم آذربایجان ایران در دفاع از وطن خود کشته می‌شوند، اما تاریخ‌سازی در سایه نوعثمانی‌گری در ترکیه این بار در بیان دیالوگ‌های تخیلی از زبان عبدالحمید دوم بیان می‌شود.

در یکی از سکانس‌های این سریال، سلطان عثمانی خطاب به درباریانش می‌گوید: «آذربایجان در قلب و اندیشه ماست! تبریز، ارومیه و سلماس شهرهای ترکان هستند! ما این شهرها را در هر زمانی می‌خواهیم! ممکن است وظیفه آن‌ها (ایرانی‌ها) ندادن باشد، اما وظیفه ما خواستن و گرفتن این مناطق است، شاید امروز نه، ولی روی خواهد آمد که در تبریز پرچم ترک برافراشته خواهد شد.»

منبع: خبرآنلاین
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۹ نظر

ورود

 • محسن منصوری تیر ۱۵, ۱۳۹۹

  سلطان عبدالحمید با آن امپراطوری اش فرو پاشید رفت پی کارش ، تاریخ تعریف کردن هیچ ارزشی نداره از تاریخ آموختن وعبرت گرفتن ارزش داره

 • صادق تیر ۱۵, ۱۳۹۹

  ترکیه سالهاست این کار رو میکنه. و موفق شده.

  کافیه یه سر به اینستا تلگرام فیسبوک هموطنامون بزنین. اکثرا پرچم ترکیه رو گذاشتن کنار پروفایلشون. با یکیشون بحث کردم میگفت تو خارج خیلیا پرچم میزارن تو پروفایلشون. بهش گفتم اونا پرچم کشور خودشونو میزارن اومد بهم چیزایی گفت باور نمیکنین. دقیقا همین قضیه تاریخی رو پیش کشید که این شهرا از زمان عثمانی مال ترکیه بوده و باید برگرده. حالا یکی نیست بگه عثمانی اومد تصرف کرد و چند صبحانی دستشون بود. اما همین چند روزه شده پیراهن عثمان که این مناطق مال ترکیه یا همون عثمانی بود و هست. و اینکه تورک هستن نه ایرانی. بارها دیدم خدا خدا میکنن ترکیه بیاد نجاتشون بده. اگه چدسال قبل مردم نواحی شمال غربی و غرب ۱۰ درصد این عقیده رو داشتن الان ۹۰ درصدشون این عقیده رو دارن. قبلا یکمیشون طرفدار جمهوری اذربایجان هم بودن. پرچم این کشور رو هم میزدن اما همونام شدن ترکیه و پرچم ترکیه رو جایگزین کردن.

  دو سالی هست من یکی خیلی میشنوم میگن کاش عثمانی شهرا رو میگرفت و الان خوشبخت بودن. دو سالی هست شدیدا میشنوم حتی حرف از رای گیری برا استقلال و الحاق به ترکیه میزنن و این رو جزو حقوق انسانی میدونن.

  تو المان و اکثر کشورای اروپایی انجمن فرهنگی دارن تو تک تک شهرا. خیلی از مهاجرا رو جذب میکنن میگن تورک نژاد هستین بعدم ترکی و فرهنگ ترکیه و این چیزا رو بهشون اموزش میدن.
  برا غیر مذهبیا انجمن فرهنگی دارن. برا مهاجرای مسلمون مسجد دارن.
  برا مسلمونای روشنفکر هم مسجد با امام جماعت زن دارن.
  کلا برا هر قشری یه دم و دستکی یه دفتری یه چیزی دارن که جذبش کنن.
  اکثر کسایی که جذب میشن اولین کارشون اینه کار با کامپیوتر رو یاد میگیرن. چون نیاز به کامنت گذار و بعضا ادمین سایت و این چیزا دارن.
  مثلا طرف از ایران اومده جذب میشه میاد کامنت به فارسی میزاره. یا مثلا اموزش میبینه ادمین سایتی که فارسی هست میشه.
  حتی مهاجرای اوکراین و روسیه رو جذب کردن.
  ترکیه تو کشورای غربی وبسایتای عربی فارسی کردی ترکی روسی خلاصه به هر زبونی که بگی ایجاد میکنه. اکثرا با تبلیغ و پول تبلیغ میچرخن چون واقعا حساب شده کار میکنن. هدف سایتا یه جامعه خاص هست. برا ایرانیا به فارسی برا عربا به عربی برا ترکا به ترکی برا روسا به روسی کلی سایت ایجاد میکنن. نه از این سایت الکیا. منظورم سایت کاملا حرفه ایی هستش که حتی خبرنگار رسمی دارن و متخصص استخدام میکنن.

  کارشون چیه؟ کارشون اینه مثلا تو سایتی که عربی هست مطالبشون طبق طبع عربا هست. معمولا اخبار کشورای عربی رو پوشش میدن. مطالب برا عربا مینویسن. اما طی این مطالبشون دو سه تا پست هم درباره مثلا کردها مینویسن. مثلا کردها تو فلان شهر عراق دوتا عرب رو کشت. یا مثلا کردها تو فلان شهر خمپاره زدن ده تا عرب رو کشت. اینطوری عرب و کرد باهم کینه ایی میشن. یا مینویسن این قاچاقچی تو هامبورگ کرد بود. اون قاتل کرد بود. مثلا فلان کرد به دختر عرب تجاوز کرد.

  یا تو سایت کردی خلاف اینو میگن. تو سایتایی که به زبون کردی و برا جامعه کردها هست میان میگن عراقیا حمله کردن. ایندفعه میگن عربا ده تا خمپاره زدن ۲۰ تا کرد رو کشتن. ایندفعه مینویسن فلان قاتل عرب بود. فلان قاچاقچی عرب بود. چندتا شایعه قاطیش میکنن تا اتش رو معرکه بشه. مثلا فلان عرب به دختر کردی تجاوز کرد.
  اینطوری کم کم عرب و کرد از همدیگه متنفر میشن. نتیجش میشه حمله به مغازه های همدیگه. بارها حمله کردن. یعنی اینکه واقعا کارشون نتیجه داده. شایعه ایجاد میکنن مثلا میگن تو فلان محله کردها عرب رو زدن. شایدم واقعی باشه اما هدف اینه که به جون هم بیوفتن. نتیجش میشه ۱۰ دقیقه بعد عربا از اینور کردها از اونور میان باهم میجنگن. دعوا میکنن . اونم صد نفری. صد نفر عرب صد نفر کرد به جون هم میوفتن.
  کل شهر وارد یه صحنه جنگی میشه. یا مثلا ارتش عراق حمله میکنه داعشو بزنه در کنارش یه کرد کشته بشه اون سایتای کرد زبان هماهنگ باهم مطلبو پوشش میدن بولد میکنن نیم ساعت بعد کردها میریزن مغازه عراقیا رو اتیش میزنن.
  یا کردها حمله میکنن داعشو شکست بدن عراقی کشته بشه ایندفعه سایتای عربی زبان هماهگ خبر رو کار میکنن و بولد میکنن ایندفعه عربا میریزن مغازه کردا رو اتیش میزنن.
  شاید باور نکنین اما این قضیه واقعیه و بارها اتفاق افتاده. و تقریبا یه چیز عادی شده.
  پلیس میاد هیچ کاری نمیتونه. پلیس فوقش با ماشین و مانع سیمانی کوچه ها رو میبنده تا دعوا همینجا بمونه و به محلات دیگه نرسه. یا افراد جدیدی وارد معرکه نشن. حداقل چند کشته و صد تا زخمی رو شاخشه.

  ترکیه تنها کشوریه تو عراق قسمت بزرگی رو تصرف کرده و بیرون نمیره. اونم به بهانه حفظ جان ترکمنهای اونجا و شب و روز میگن تورک هستن و ترکیه قیم اوناست پس هرکاری میکنه برا حفظ جونشون.
  همین کار رو تو پاکستان اجرا کردن. تو همین اختلافات دو سال اخیر با هند پای ترکیه در میونه. هندوستان رد خیلی از این فعالیتا رو گرفتن به ترکیه رسیدن. تو پاکستان کلی سایت اداره میکنن هدفشونم اینه به پاکستانیا بگن هندوها شما رو میخورن. هندوها شما رو میکشن. و طبق معمول مثلا ۱۰ تا پست مردم پسند میزارن اما ۳ تا رو اختصاص میدن به این جور مطالب. بعدم تنش ایجاد میشه.
  حالا چرا ترکیه تو پاکستان دنبال تنشه؟ برا نفوذ. یه اصل تو سیاست هستش میگه هرجا رقیب من فعالیت داره من باید برم جلوشو بگیرم. چون فعالیت باعث قوی تر شدن رقیبم میشه. چون کشورای عربی قدیما جزوی از عثمانی بودن ترکیه داره کاری میکنه تا همون امپراطوری رو احیا کنه. تا ۲ سال پیش عربستان بیشترین رابطه رو با پاکستان داشت. الان ترکیه جایگزین شد. تنها طی ۲ سال. چون ترکیه از تفرقه بنداز حکومت کن اما به روش قرن بیست و یکمیش استفاده میکنه. اصولا هر ملتی یه خواسته ی درونی خیلی قوی داره. حالا ترکیه این رو میدونه و با حمایت این خواسته جا باز میکنه. مردم پاکستان سر کشمیر خیلی خیلی حس وطن پرستی و شهادت طلبی دارن. ترکیه دقیقا دست گذاشته رو همین. سریالهاشو فیلمهاشو فعالیتهای انلاینشو حول و حوش همین قضیه گذاشته. اینطور ترکیه تنها طی ۲ سال تونست بشه مدینه ی فاضله ی پاکستان. پاکستانی که تشنه ی محصولات با کیفیت هستن. پاکستانی که داره رشد خوبی رو تجربه میکنه و یکی از بزرگترین بحرانهای دنیا رو با هند داره و تشنه ی محصولات نظامیه. حالا این هیچی. ترکیه داره جای چین رو تو پاکستان میگیره.

  تو کشورایی مثل ازبکستان ترکمنستان سالهاست نفوذ داره. مردمشون بدونه ویزا میرن میان. مدرسه هایی ایجاد کردن تو خود استانبول پیدا نمیشه.
  قطر رو دو دستی از چنگمون در اوردن. مردم احمق ما سر یه هندونه تظاهرات کردن. خب کی به این مردم گفت هندونه ندین قطر؟ من که نگفتم. ترکیه گفت. برا ۱۰ هزار دلار میشه تو هزارتا گروه تلگرامی به مدت یکسال مطلب دلخواه رو بگی به صورت تبلیغات. نتیجش شد هندونه های ترکیه سر از قطر در اوردن. ما با دستای خودمون جلو صادرات خودمونو گرفتیم. لبنیات که خودم توش دست دارم سالها بود به قطر صادر میشد. یه شبه یهو مردم جنجال کردن چرا صادر میشن و خودمون نمیخوریم؟ چرا خودمون نخوریم و به قطر صادر کنیم؟ نتیجش شد عدم صادرات. و تازه همون سهمی که قبلا و طی سالها صادر میشد هم جلوش گرفته شد. نتیجه این شد ترکیه صادر میکنه.
  سالهاست گوسفند صادر میشه به عراق. قبل صدام از عراق صادر میشد ایران. بعد صدام از ایران صادر میشد عراق. حداقل ۲۰ ساله صادر میشه. گوسفند مرغ شتر مرغ صادر میشد. ۲۰ سال بود این چیزا رو صادر میکردیم عراق. اما یهویی جنجال پا شد. حتی صدا سیما گزارش تهیه کرد. اصلا نفهمیدیم چرا چیزی که ۲۰ ساله صادر میشه طی یک شب میشه دغدغه مردم و اونطوری سرش جنجال میشه؟ نتیجش شد عدم صادرات. ترکیه الان بازار گوشت عراقو دست گرفته. نتیجش شد منهدم کردن جوجه ها. چون خودمون جلو صادراتشو به قطر و عراق گرفتیم. خودمون ریختیم خیابون تا صادر نشن. ترکیه اومد ۱۰ هزار دلار به این کانالای تلگرامی و چندتا مسئول داد. اما الان بازار گوشت و شیرینی و لبنیات و مرغ و تخم مرغ عراقو گرفت.

  شیرینی ایرانی تو عراق خیلی طرفدار داره. سالهاست صادر میشه. اما جلوش رو گرفتیم.
  حتی همون تظاهراتای عراقی برو گمشو بیرون رو من یکی مطمئنم زیر سر ترکیه هست. تو مشهد ۹۰ درصد کسایی که تو هتلای با کیفیت اقامت میکردن عراقیا بودن. شما به صورت رندوم برو از یکی بپرس ایا حاظره شبی یک میلیون تومن برا هتل بده تو مشهد؟ میگن نه. میگن مگه ترکیس؟ میگن مگه انتالیاست؟ بعدش دیدین ترکیه شد یکی از مقاصد نوظهور برا عراقیا. عراقیا رو خودمون بیرون کردیم. عراقی تو خیابون دیدیم کتک زدیم. فیلمش پخش شد و همه با افتخار فیلمشو پخش کردیم که عراقیا رو بیرون انداختیم.
  عراقیا شدن یکی از بزرگترین توریستای ترکیه. تازه خیلیاشون که ترکیه رو اصلا ندیده بودن با همون بار اول اینقدر بهشون خوش گذشت که تو یوتوب فیلم گذاشتن دیگه نرین ایران که تحقیر بشین. گفتن برین ترکیه هم قیمتا ارزونتره هم تحقیر نمیشین. من فیلمشو دیدم. اون عراقی گریه میکرد از تحقیر. میگفت عراقیا نرین ایران ارزش نداره این تحقیر.
  یه شبه امار توریستای عراقی تو ترکیه رسید به یک و نیم میلیون نفر. برا مقایسه باید بگم ایران کلا سالی ۲ میلیون توریست میفرسته.
  همون موقع هتلدارای مشهد داد میزدن صیغه همش شایعس و هیچکی صیغه نمیکنه. اما گوشا همه کر. افکار پر نفرت و خشم.
  همه شاد بودیم.
  همه شاد بودیم دیگه هندونه ایرانی نمیره قطر.
  ههمه شاد بودیم دیگه مرغ ایرانی نمیره قطر.
  همه شاد بودیم لبنیان ایرانی نمیره عراق و قطر.
  برنج ایرانی نمیره عراق.
  تا قبل بحران ارزی سالها بود از عراق برنج و رب و روغن میاوردن. لنج از جنوب میرفت بصره پر روغن میکرد برمیگشت. چون اونجا هم مثل ما دولتشون یارانه میدن. هیچ عراقی تظاهرات نکرد بر علیه ما. ۱۵ سال این کار رو میکردیم. بازارهای بصره رو خالی میکردیم.
  لوازم الکترونیکی رو چرا از ترکیه قاچاق نمیکنن؟ چون گرونه. چون ترکیه ارز نمیده. چرا از عراق قاچاق میکنیم میاریم ایران؟ چون عراق هم ارز دولتی میده. یخچال ساخت کره جنوبی که تو ایران ۲۰ میلیون تومنه تو عراق حدودا ۶ میلیون تومنه. چون دولت باقیشو میده.
  برا همینه ما ریخیتم بازار عراق و هرچی پیدا کردیم قاچاق میکنیم. اما ایا یه عراقی اومد برا ۱۴ میلیون خروج ارز و کالا بر علیه ما تظاهرات کنه؟
  نه هموطنای من. نیومد. تظاهراتای فعلی برا خروج ایران از صحنه سیاسیه نه برا ۱۴ میلیون تومن. اونقدر شرف دارن برا ۱۴ میلیون تومن این کارا رو نکنن. و بدبختی ما اینه هموطنای خودمون همون یخچال ۶ میلیون تومنی رو قاچاق میارن میفروشن ۲۰ میلیون. حالا ببینم کی اونقدر شرف داره بیاد بر علیه بازاریای خودمون یه نیمچه تظاهرات کنه.
  الانم زمزمه واردات گوشت از ترکیه میرسه. ای بابا ما که تا سال پیش صادر کننده مرغ بودیم چرا دقیقا بعد یکسال باید مرغ از ترکیه وارد کنیم؟

  همین الان این رویه رو بین اقوام ترک واذری ایران و باقی اقوام در پیش گرفتن. اولش میان تفرقه میندازن از همدیگه متنفر بشن.
  بعدم باهم جنگیدن همون کاری که تو عراق کردن رو میکنن. با بلغارستان همین کارو کردن. یه زمانی تو بلغارستان به بحرانی ایجاد شد مسلمونای بلغار فرار کردن ترکیه. ترکیه به همشون پناه داد سیتیزن شیپی داد. الان ترکیه به همین علت سودای تصرف نصف شهرای بلغارستان رو داره. چون متعلق به مسلمونا بوده. بلغارستان اعلام کرده کلی خسارت میده. خونه هاشونو برمیگردونه. به صورت رسمی این تراژیک ۴۰ سال پیشو تسلیت گفته. اما ترکیه گفته نه. چون تو اینده خودش میخواد ارتش ببره شهرای این مسلمونای بلغار رو پس بگیره. البته قصدش اینه تصرف کنه و به ترکیه الحاق کنه. بلغارستان گفته کلی خسارت میده برگردن خونه هاشونو بازسازی میکنه عذرخواهی رسمی کرده. اما ترکیه قبول نمیکنه.

  تو قبرس همین کار رو کرد. الان قبرس شمالی جزوی از قلمرو ترکیه هست. کلی کشتی اکتشاف نفت و گاز ترکیه داره تو سواحل قبرس عملیات میکنه. مگه مال ترکیس؟ نه خیر مال قبرسه. اما ترکیه اول قبرس رو گرفت به اسم محافظت از مردم تورک اونجا. بعدم بیرون نرفت. الانم خبرگزاریا میگن واحد پولی و اقتصادی یکسان بین ترکیه و قبرس شمالی ایجاد شده.

  حتی با جمهوری اذربایجان دعوا داره یکی از دلایلی که جمهوری اذربایجان دنبال خرید تسلیحات اسراییلی هست به همین علته. خیلیا میگن اذربایجان برا مقابله با ایران اسلحه میخره. اما در حقیقت جمهوری اذربایجان از نفوذ ترکیه میترسه. به علت نخجوان و سودای ترکیه برا تصرف نخجوان هستش که جمهوری اذربایجان این همه اسلحه میرخه و همکاری نزدیکی با اسراییل و امریکا و غرب داره. اتفاقا ترکیه تو سریالهاشون نخجوان رو بارها جزوی از ترکیه گفتن. سر خودمختاری نخجوان هم الان خیلی درگیرن.
  غیر منطقیه اذربایجان برا ما این همه اسلحه بخره. حتی جمهوری اذربایجان از ترکیه میترسه و پشت پرده برا حمله ترکیه اماده میشه. اذربایجان قشنگ خودشو برا روزی که ترکیه بخواد نخجوان رو بگیره اماده میکنه. تو جمهوری اذربایجان سایتای ترکی کلا ممنوعه. طرف جرات نداره بگه ترکیه یا تورک. شب میان میندازنش تو گونی. کلی مستشار اسراییلی دارن زیرساختهاشونو دارن برا جنگ اماده میکنن. چون جمهوری اذربایجان میدونه ایران هیچوقت حمله نمیکنه اما ترکیه چرا. ترکیه حمله میکنه. و قضیه تلخ اینه یه سری بیسواد مسئول فکر میکنن اذربایجان بر علیه ایران این همه روابط با غرب و اسراییل داره. و همین مسئولین ترکیه رو یه پسر خوب درس خون و ساکت میبینن. ترکیه یه جنجالی تو المان به پا کرده که نگو. دقیقا ۷ ماه پیش تظاهرات مهاجرای ترک تو المان رو دیدین. شعار همشون اشغال وین و المان و تصرف اینجاها بود. ارتششون تو سوریه یکم پیشروی کرد مردمشون ریختن خیابون. تو المان تو اتریش تو سوئد تو خود ترکیه تو کانادا ریختن تو خیابون و پایکوبی کردن. شعار تصرف غرب رو دادن. شعار نابودی بقیه رو دادن. وین را میگیریم وین را میگیریم سر دادن. وین پایتخت اتریش منظورمه. زمان عثمانی تا وین پیش رفتن و وین رو محاصره کردن اما وین رو شکست ندادن. عقده شد براشون شعار میدن.
  اینه ترکیه.
  به نظر من هیچوقت نباید از عربستان ترسید. عربستان هیچوقت دنبال تهدید ما و ایجاد تهدید نبوده. بلکه بعد ۵۷ ما تهدیدشون کردیم. وگرنه عربا اصولا دنبال تصرف و این چیزا نیستن. بلکه عربا از خداشونه مثل زمان شاه روابطمون حسنه بشه . اما من میگم ترکیه نمیزاره. ترکیه نفوذ داره. حالا شاید الان این حرفم در حد تئوری باشه اما سالها بعد حتما اثبات خواهد شد. ترکیه نوینی که دنبال احیای امپراطوری عثمانی هست هرگز نمیزاره اب خوش از عربها پایین بره. چون یه زمانی تا عربستان جزوی از این امپراطوری بوده.

  اما ترکیه چرا. از ترکیه باید شدید ترسید. ترکیه چون مردمش تقریبا به روز و متخصص هستن خیلی خوب میدونن چیکار کنن و چطور از تکنولوژی استفاده کنن. ترکیه هند و پاکستان رو به جون هم انداخت. ترکیه حتی چین رو تو پاکستان به چالش کشیده. به خاطر مسلمونای چین چه یقه ها که پاره نمیکنه. ترکیه چنان از قضیه دادن تابعیت هندی به هندوهای مهاجر استفاده کرد و چنان از بحران مسلمانای هند و اختلاف پاکستان استفاده کرد که دو کشور باهم جنگیدن. بدونه اینکه بفهمن قضیه چیه. الان بری بپرسی پاکستان میگه واقعا نمیدونیم چی شد و چرا جنگیدیم. همین حرفو هند میگه. چون واقعا نمیدونن یهو چی شد چشم باز کردن دیدن میجنگن. تو قرن ۲۱ به راحتی میشه از هر کشوری چندتا ادم اجیر کرد فرستاد کشور دیگه تا بمب بزاره. من مطمئنم ترکیه همین کار رو کرده. جریان بحران نگاه کنی میبینین وقتی داغ شدن که ترکیه جا پا باز کرد.
  ترکیه حتی رو فرانسه اونم رو ارتش فرانسه چنین کاری میکنه. اونم ناو فرانسه که اصلا کاری نداره و داره راه خودشو میره اونم تو ابهای ازادی که اصلا متعلق به ترکیه نیست.
  از این ترکیه باید ترسید. از ترکیه ایی که وارد قلمروی کشور میشه جایی رو بمباران میکنه باید ترسید. برا مقایسه باید بگم که حتی با وجود ترورهای ریگی ما هیچوقت نتونستیم به صورت رسمی وارد پاکستان بشیم. نیرو رفتن اما نیروی انسانی بودن که خودتون بهتر میدونین چطوری و با چه پیش زمینه ایی رفتن. اما هیچوقت جرات نکردیم هواپیما یا پهپاد بفرستیم. اما ترکیه این جرات رو به خودش داد نه یکبار نه دوبار بلکه بارها پهپاد بفرسته. جنگنده بفرسته وارد مرز ما بشن.

  ترکیه جوامع موازی تو غرب ایجاد کرده و جریان اطلاعات و افکار این جوامع موازی رو کنترل میکنه. هزینه اییم براشون نداره. چون صرافیها رستورانا کاسبا میان تبلیغ میدن به سایتا و اینطوری خرجشون در میاد. یعنی ترکیه این کارها رو میکنه بدونه اینکه حتی پول خرج کنه.
  ترکیه ی نئو عثمانی خیلی خطرناکه. من برای اولین بار موجودیت ایران رو در خطر میبینم. هیچوقت اسراییل امریکا اروپا روسیه بریتانیا عربستان رو خطری برای موجودیتمون ندیدم. چون هیچکدوم دنبالش نبودن و نیستن. حالا بگذریم که بعد ۵۷ ما دنبال به خطر انداختتن موجودیت بقیه بودیم.

  اما ترکیه رو چرا. ترکیه ی نئو عثمانی خطری برا موجودیت نه تنها ما بلکه اسراییل سوریه لبنان اردن مصر عربستان عراق امارات هست. قطر رو به راحتی جدا کرد. شما به سیر تاریخی نگاه کنی مهمترین رقیب ما عثمانیها بود. نه رقیب بلکه دشمن ما. روسیه هیچوقت اول به ما حمله نکرد. بریتانیا نهایتا دنبال کشیدن خط تلگراف و راه اهن بود و کاشت چای بود و تجارت سود سود بود. اما عثمانیها. عثمانیها همیشه دنبال تصرف بودن. تصرف کشور. جایگزینی. از زمان سلجوقیان ایران شد جزوی از امپراطوری ترکیسم که جدا شده و باید برگرده ولو به زور. این عقیده ی ترکیه و تورکها هست.
  حالا ببینیم مسئولین چیکار میکنن.

  • Bozkurt تیر ۱۸, ۱۳۹۹

   کاری ب راست و دروغ حرفات ندارم هر چند دیدگاهت کاملا اشتباه !
   ولی انگار خودت تو این کمپایی ک میگی مشغولی

   • Elisss تیر ۱۸, ۱۳۹۹

    ایـول بـهترین جـوابو بـهش دادی ?

 • Babak تیر ۱۸, ۱۳۹۹

  Türk milleti Yaşasın

 • آهو تیر ۱۹, ۱۳۹۹

  به عنوان یه شیرازی میگم
  خب اینا وقتی وضعیت الان ایران و میبینن و ترکیه رو خب معلومه که ذهنشان به اون سمت کشیده میشده…

 • محمدرضا مرداد ۱۳, ۱۳۹۹

  فک کنم ۹۰ درصد کسانیکه تو حملات عثمانی مردند اذری بودند.حالا ترک ها شدن رفیق.ای خدا

  • آنتی پان ویرانیست آبان ۲۶, ۱۳۹۹

   پسرم ،برو کتاب امیر حسین خنجی رو بخون که نوشته ترکهای عثمانی قزلباش هایی رو تو تبریز قتل عام کردند که دستشون آغشته به خون مردم سنی مذهب ترک آذری بود

   یک ایرانی چقدر میتونه نادان باشه

 • محمد دی ۲۶, ۱۴۰۰

  سریال سلطان عبدالحمید خیلی هم خوب و تاثیر گذار بود و شماهم حسودیتان میشه میفهمم چون کشورمان عرضه ندارد همچین سریال زیبایی بسازه