صندلی دو طبقه موسوم به «زفیر» راهکار فاصله گذاری اجتماعی در سفرهای هوایی

صندلی دو طبقه موسوم به «زفیر» راهکار فاصله گذاری اجتماعی در سفرهای هوایی

وقتی پای آینده پرواز و مسافرت هوایی به میان می آید کمپانی های طراحی دست به نوآوری های جالبی می زنند. در شرایطی که مسافران هوایی بیش از پیش سعی دارند فاصله اجتماعی خود را در روزگار شیوع کرونا حفظ کنند، کمپانی های طراحی به راه حل های جدیدی در این زمینه دست پیدا می کنند که از آن جمله می توان به فاصله اندازها و جدا کننده های بین صندلی ها و یا حتی حباب گلاسافه اشاره کرد.

صندلی دو طبقه هواپیما

اگر چه همه این روش ها در فاصله گذاری اجتماعی موثر خواهند بود اما یک کمپانی طراحی در این زمینه ایده ای را ارائه کرده است که نه تنها به مسافران امکان می دهد در داخل هواپیما فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند بلکه این امکان را برای مسافران بخش اکونومی کلاس نیز ایجاد می کند که صندلی های منعطف و تخت شو داشته باشند. جفری اونیل که ابداع کننده ایده مفهومی صندلی زفیر (Zephyr Seat) است می گوید که ایده او می تواند در آینده به خاطر سبک دو طبقه ای قرار گرفتن صندلی ها، شرایط را برای مسافران بخش اکونومی کلاس پروازها نیز فراهم نماید که براحتی دراز کشیده و در پروازهای طولانی خسته نشوند.

صندلی دو طبقه هواپیما

صندلی دو طبقه هواپیما

صندلی دو طبقه هواپیما

بدین ترتیب هر دو مسافر در یک ردیف قرار می گیرند با این تفاوت که روی دو صندلی که به صورت عمودی چیده شده اند می نشینند، درست مانند میز خوابگاه ها و آسایشگاه های سربازی. اونیل درباره ایده صندلی های دو طبقه خود چنین گفته است: «ما باور داریم که انواع جدید از مسافران به فضای خصوصی نیاز دارند یا می خواهند هزینه بیشتری بپردازند تا زمانی که بتوانند به ازای این پرداخت اضافه راحت بخوابند». به گفته اونیل، صندلی طراحی شده توسط او به ساختار دو-چهار-دو نیازمند است که به گفته او به ایرلاین ها امکان می دهد همان تعداد قبلی مسافر را بدون کاهش راحتی مسافران داشته باشند.

صندلی دو طبقه هواپیما

صندلی دو طبقه هواپیما

این صندلی ها دارای قابلیت های تحرک اندکی بوده و با استفاده از مواد کامپوزیتی سبک وزن و استاندارد بسیار بالا ساخته می شوند که هزینه تعمیر و نگهداری برای ایرلاین ها را نیز کاهش می دهد. صندلی های بالا دارای یک نردبان تلسکوپی هستند تا مسافران بتوانند براحتی از آن ها بالا رفته و پایین بیایند. هر صندلی همچنین دارای یک یک فضای جلوپایی است که می توان با استفاده از آن در حالت مختلف دراز کشیده و به خواب رفت. این ساختار حتی برای کسانی که به صورت خانوادگی سفر می کنند نیز مناسب بوده و کودکان می توانند در کنار والدین خود دراز بکشند.

صندلی دو طبقه هواپیما

صندلی دو طبقه هواپیما

اونیل ادعا کرده که در یک سفر هوایی ناخوشایند و خسته کننده بین نیویورک و سنگاپور و چند سال قبل از شیوع کرونا به این ایده دست یافته است. او در سال ۲۰۱۹ ایده خود را در نمایشگاه اکسپو فضاهای داخلی هواپیماها در هامبورگ، آلمان به اشتراک گذاشته اما شیوع کرونا و طرح فاصله گذاری اجتماعی باعث شده که صندلی دو طبقه ای او بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. بعد از انجام تست های ایمنی، انتظار می رود که تکمیل و تایید صندلی زفیر سه سال دیگر به اتمام برسد.

 

منبع: insider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود