بعد از ۱۷ سال اجرای حکم اعدام در آمریکا از سر گرفته می شود

بعد از ۱۷ سال اجرای حکم اعدام در آمریکا از سر گرفته می شود

یکی از دادگاه های استیناف در آمریکا برای نخستین بار طی ۱۷ سال گذشته برای یکی از زندانیان این کشور حکم اعدام صادر کرده است. قاتل فردی به نام دنیل لوئیس لی است که در سال ۱۹۹۶ میلادی به جرم قتل سه نفر از اعضای یک خانواده به حبس محکوم شد و حالا حکم اعدام وی صادر شده است.

البته برخی بستگان آقای لی با اجرای حکم اعدام وی مخالفت کرده اند و قصد دارند با درخواست تجدید نظر آن را به تعویق بیاندازند و استدلال شان هم این بوده که حضورشان در مراسم اعدام ممکن است باعث ابتلای شان به کووید ۱۹ شود. با این حال درخواست این خانواده صرفا میتواند این حکم را به تعویق بیاندازد و اجرای آن با تزریق ماده سمی به قاتل قطعا انجام می شود.

دادگاه استیناف آمریکا با رد حکم یک دادگاه پایین رده تر برای تعلیق اجرای حکم اعدام این قاتل ۴۷ ساله اعلام کرد که هیچ قانونی در آمریکا اجازه حضور بستگان فرد اعدامی در مراسم اعدام را نمی دهد. براساس حکم دادگاه استیناف، ادعای خانواده آقای لی فاقد هرگونه اساس حقوقی است و در نتیجه بی پایه است.

حکم اعدام

حالا بستگان لی ۴۷ ساله اعلام کرده اند که میخواهند شکایت خود را نزد دادگاه عالی ببرند. طبق گزارش نیویورک تایمز دستور نهایی این دادگاه هم باید تا قبل از ساعت ۱۶ (به وقت محلی) روز دوشنبه آینده صادر شود تا آنها بتوانند جلوی اجرای حکم لی را بگیرند.

لی متهم به قتل اعضای یک خانواده سه نفره است. گفته می شود او پس از قتل اجساد قربانیان را درون رودخانه پرتاب کرده. در ادامه ارلن پترسون ۸۱ ساله که دختر، داماد و نوه اش به دست لی به قتل رسیدند با صدور حکم اعدام برای قاتل مخالفت کرد.

خانم پترسون گفته که دوست دارد مرگ لی را در زندان ببیند و خواستار حکم حبس ابد برای اوست (همان حکمی که حالا او به خاطرش در حبس به سر می برد).

بله. دنیل لی زندگی من را خراب کرد اما فکر نمی کنم که اعدام او زندگی ام را تغییر دهد.

حکم اعدام لی ۴۷ ساله همزمان با سه مرد دیگر طی ماه جاری میلادی به اجرا درخواهد آمد. هر چهار مرد متهم به قصاص به خاطر قتل کودک در زندان به سر می برند.

گفتنی است سال گذشته دولت ترامپ اعلام کرد که بعد از وقفه ای طولانی اجرای مجازات اعدام در آمریکا را از سر می گیرد. ویلیام بار دادستان کل آمریکا در این باره گفت:

وزارت دادگستری تصمیم گرفته که زیر نظر هر دو حزب مجددا مجازات اعدام را برای جرایم بسیار خشن از سر بگیرد.

آخرین فرد اعدامی در آمریکا یک نظامی ۵۳ ساله بازنشسته به نام لوئیس جونز بود که اقدام به قتل یک افسر ۱۹ ساله خانم به نام Tracie Joy McBride کرده بود.

در سیستم قضایی آمریکا جرایم هم میتوانند در دادگاه های فدرال مورد رسیدگی بگیرند (یعنی در سطح ملی) و هم در دادگاه های ایالتی (یعنی در سطح منطقه ای). همچنین برخی قوانین خاص نظیر جعل پول یا سرقت سایبری به صورت خودکار به دادگاه های فدرال ارجاع داده می شوند.

 

بیشتر بخوانید:

۳۰ بار حبس ابد برای هانیبال لکتر واقعی؛ پلیس قاتل سریالی آمریکا

منبع: cnn
مطالب مرتبط
۲ نظر

ورود

  • آهو تیر ۲۳, ۱۳۹۹

    دولت ترامپ یه عقب گرد بزرگ برای آمریکا بود
    حیف آمریکا….

    • نامجو تیر ۲۴, ۱۳۹۹

      قطعا همینطوره ولی حکم اعدام چنین شیطانی اصلا ناعادلانه نیست. بنظرم حکم اعدام برای تجاوزکارا و قاتلان عمدی و سریالی لازمه.