اعترافات «جوجه زورگیر» مخوف مشهد

اعترافات «جوجه زورگیر» مخوف مشهد

جوان هجده ساله ای اخیرا در مشهد دستگیر شده است که به او لقب جوجه زورگیر وکیل آباد داده اند. این لقب از طرف شاکیان پسر هجده ساله داده شده و در زمان دستگیری، به ۱۴ فقره زورگیر مخوف از شهروندان و عابران در وکیل آباد و آزادشهر اعتراف کرده است.

چهره بدون سبیل و ریش و اندام ریز جوجه زورگیر مشهدی ها، تنها نشانه ای بود که شاکیان به نیروهای زبده تجسس کلانتری شهرک ناجا مشهد دادند تا آن ها به دستور معاون دادستان مرکز خراسان رضوی، به دنبال این پسر خلافکار ۱۸ ساله بروند. ساعت ۵ بامداد ۲۰ تیر ۹۹، ۲ جوان موتورسوار در بلوار وکیل آباد مشهد مورد تعقیب پلیس قرار گرفتند که در نهایت، موتور ان ها واژگون شد و قمه و موتور روی زمین افتاد و پا به فرار گذاشتند.

تا اینکه با شگردهای پلیسی، یکی از این ۲ زورگیر دستگیر شد و اعترافات عجیبی داشت. بلوار هدایت مشهد، شکارگاه جوجه زورگیر مشهدی ها شده است و اعترافات او در ادامه مرور می شود.

نامش علی است. ۱۸ سال دارد. متولد سال ۱۳۸۱ و بدون سابقه کیفری. از هفته اول تیر ماه ۹۹ تا زمان دستگیری، زورگیری میکرده است. توسط ماموران تجسس کلانتری شهرک ناجا دستگیر می شود. همدستش که به قفل ساز معروف است، از جوجه زورگیر خواست تا با هم، زورگیری کنند. موتوری برداشتند و به وکیل آباد رفتند و خیابان معلم ۵۳، مردی را ترساندند و ۱۰۰ هزار تومان از او گرفتند.

سپس به وکیل آباد ۳۹ رفتند و خود را در محاصره پلیس دیدند. علی گفته بود که پلاک موتور را مخدوش کردیم تا شناسایی نشویم. قمه ای که جوجه زورگیر داشت، متعلق به همدستش به نام الف است. همدست جوجه زورگیر، ۶ ماه قبل از زندان آزاد شده بود. جوجه زورگیر به ارتکاب ۱۴ فقره زورگیری اعتراف کرده است. لوکیشن های محبوبش، وکیل آباد، پیروزی، قاسم آباد، میدان لاله، بلوار معلم بود.

جوجه زورگیر گفته بود که نزد فروشنده موتورسیکلتی که با آن زورگیری میکرده رفته تا قولنامه را عوض کند. قولنامه را می خواست به نام پدرش کند تا به کلانتری شهرک ناجا رفته و آن را تحویل بگیرد که توسط پلیس دستگیر می شود. او خود را یک پشیمان خطاب می کند. فریب خورده همدست قفل سازش به نام الف. فرد سابقه داری که علی ۱۸ ساله را به خلاف کشاند. زورگیری با اسلحه سرد. جوجه زورگیر مشهد، اکنون باید منتظر برگزاری دادگاه و صدور حکم برای اتهاماتش باشد.

در اردیبهشت امسال نیز یک مسافربرنمای زروگیر در غرب تهران دستگیر شد. در تبریز نیز فردی با هویت ع ن که با شیوه مسافرکشی، اقدام به زورگیری از هموطنان تبریزی میکرد توسط کلانتری ۱۷ تبریز دستگیر شد. در همین ماه، ۲ زورگیر حرفه ای که از ۴۰ زن تنها در خیابان های نازی آباد تهران، زورگیری میکردند، دستگیر شدند.

زورگیری
تصویر قمه های کشف شده از زورگیرهای سال ۱۳۹۹

آنها نیز  مثل جوجه زورگیر مشهد گفته بودند که موتور سیکلتی که با آن زورگیری میکردند،  در اواخر اسفند ۹۸ سرقت کرده و قصد داشتند تا پس از انجام چند زوگیری دیگر آن را در خیابان رها کرده و موتوری دیگر سرقت کنند.

به نظر می رسد زورگیری، یکی از ابعاد جذاب برای خلافکار ها است تا با کم ترین ابزارها، طعمه های خود را شناسایی و مبالغی دریافت کنند. اقدامی که فرجام سیاهی را برای آن ها رقم می زند.

مجازات زورگیری با اخاذی متفاوت است. قانون مجازات هایی برای زورگیری با سلاح سرد تعیین کرده است. افرادی که با سلاح سرد زورگیری میکنند، به ۲ تا ۱۰ سال حبس محکوم می شوند. زورگیرها به تعداد جرایم صورت گرفته، مجازات و محکوم می شوند.

مثلا اگر زورگیری با خشونت باشد، منجر به درگیری شود، فرد خاطی علاوه بر مجازات زورگیری، به مجازات اعمال خشونت و نزاع نیز محکوم می شود. لذا جرم زورگیری، معمولا همراه با دیگر جرایم صورت میگیرد. حمل سلاح توسط افراد از ۳ ماه تا ۱۲ ماه حبس دارد. زورگیر با سلاح سرد، فعل محاربه ندارد اما مجازات های سنگینی برای زورگیر، پیش بینی شده است.

عنصر روانی جرم در جرایم غیر عمد با جرایم عمدی مثل زورگیری متفاوت است. عنصر روانی جرم اخاذی ، قصدی است که مجرم داشته که از شخص دیگری زورگیری یا اخاذی کند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود