رئیس جمهور اوکراین چطور با تشویق مردم به تماشای یک مستند جان ۱۳ گروگان را نجات داد

رئیس جمهور اوکراین چطور با تشویق مردم به تماشای یک مستند جان ۱۳ گروگان را نجات داد

شب گذشته رئیس جمهور اکراین بعد از مذاکره ۱۰ دقیقه ای اش با فردی که مسافران یک اتوبوس را گروگان گرفته بود، یک فیلم مستند را در صفحه شخصی فیسبوک خود منتشر کرد و با ترغیب و تشویق مردم به تماشای آن فیلم، موفق شد جان ۱۳ گروگان دربند در اتوبوس را نجات دهد و به قائله گروگانگیری در اوکراین پایان دهد.

ولادیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین با انتشار یک کلیپ ۶ ثانیه ای که بعدا آن را حذف کرد از مردم خواست مستندی به نام Earthlings را که مربوط به سال ۲۰۰۵ بوده تماشا کنند.

ماکسیم کراویشی ۴۴ ساله در طول گروگانگیری ۱۲ ساعته خود که در شهری به نام Lutsk در شمال اوکراین اتفاق افتاد برای عقب راندن نیروهای پلیس یک نارنجک را از داخل اتوبوس به بیرون پرتاب کرد و دو مرتبه به سوی افسران پلیس آتش گشود.

این مجرم متولد روسیه در زمان گروگانگیری ۱۲ ساعته خود با خویشاوندان گروگان هایش تماس گرفت و به آنها گفت تنها به شرطی اقوامشان را آزاد می کند که مقامات ارشد اوکراین تایید کنند تروریست هستند و در غیر اینصورت اتوبوس را منفجر خواهد کرد.

کراویشی همچنین مدعی شد که مواد منفجره را در یک مکان پرجمعیت دیگر علاوه بر اتوبوس در سطح شهر کار گذاشته و میتواند از راه دور آن را منفجر کند. رئیس جمهور اوکراین نیز در اقدامی مبتکرانه برای حفظ جان گروگان ها حدود ۱۰ دقیقه با کراویشی گفتگو کرد و نهایتا یکی از درخواست های او را پذیرفت. فرد گروگانگیر ظاهرا از رئیس جمهور اوکراین خواسته بود که مردم را تشویق به تماشای مستندی در مورد حقوق حیوانات کند که روایتگر آن نیز ستاره هالیوودی Joaquin Phoenix است.

رئیس جمهور اوکراین در ادامه گفت که کروویشی را متقاعد کرده تا سه نفر از گروگانها از جمله یک زن باردار را آزاد نماید.

پیش از آنکه زلینسکی مردم اوکراین را تشویق به تماشای این مستند کند فرمانده نیروی پلیس به او پیشنهاد داده بود که به اتوبوس یورش ببرند و گروگانها را آزاد کنند اما او چون نمی خواست در جریان چنین حمله ای جان مسافران را به خطر بیاندازد این پیشنهاد را نپذیرفت و در عوض تصمیم گرفت به خواسته گروگانگیر تن بدهد.

زلینسکی بعد از پایان گروگانگیری به خبرنگاران گفت:

ما نتیجه گرفتیم. همه زنده هستند.

حدود ساعت ۹:۴۵ شب گذشته به وقت محلی پلیس اوکراین گزارش داد که گروگانگیر را دستگیر کرده و همه گروگان ها بدون هیچ جراحتی آزاد شده اند. در ادامه سرویس امنیتی اوکراین موسوم به SBU تصویری از این مجرم در حالی که روی زمین خوابیده و تسلیم شده است را منتشر کرد.

همچنین اعلام شد که همدست این فرد در شهر شرقی خارکیف دستگیر شده است. پلیس اوکراین برای دستگیری گروگانگیر کلیه مسیر ها به مرکز شهر را با کمک نیروهای مسلح و خودروهای زره ای خود مسدود کرد. این فرد ظاهرا بعد از گروگان گرفتن مسافران یک اتوبوس شهری، ویدیویی در صفحه شخصی اش در شبکه های اجتماعی منتشر کرد و از مقامات اوکراین درخواست کرد که اقرار کنند تروریست هستند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود