بوی تعفن جوراب عرق کرده خلبان ایرباس A320 را وادار به فرود اضطراری در لندن کرد

بوی تعفن جوراب عرق کرده خلبان ایرباس A320 را وادار به فرود اضطراری در لندن کرد

یک خلبان خطوط هوایی بریتیش ایرویز پس از آنکه بویی شبیه بوی جوراب عرق کرده و کود حیوانی بر او غالب شد در فرودگاه هیثرو لندن فرود اضطراری کرد. این هواپیمای ایرباس A320 که از زوریخ به پرواز درآمده بود بعد از سرایت بوی بد به کابین خلبان در ۲۳ سپتامبر سال گذشته ناچار به فرود اضطراری شد. خلبانان بعد از احساس این بوی ناخوشایند ماسک های اکسیژن خود را به صورت زدند، به خصوص کمک خلبان که دچار سوزش چشم و گلو، دل پیچه و تهوع شده بود و به محض فرود ناچار به استفراغ از پنجره شد.

فرود اضطراری به خاطر بوی بد جوراب

هیچ یک از ۱۴۵ مسافر و خدمه پرواز احساس ناخوشایندی نداشتند اما به محض فرود، خلبان و کمک او به بیمارستان منتقل شده و پس از معاینات پزشکی، همان روز مرخص شدند. در گزارش شاخه بررسی سوانح هوایی که روز گذشته منتشر شده، گفته شده است که علیرغم بررسی ها و تحقیقات جامع، منشأ بوی بد شناسایی نشده است. در این گزارش به ۵ اتفاق مشابه دیگر در هواپیماهای مشابه اشاره شده است. از شباهت ها بین این اتفاقات می توان به وقوع در فضاهای مرطوب و شرجی و همچنین پروازهای کوتاه بین شهری در اروپا اشاره کرد. در ۵ سال گذشته بیش از ۳۱۶۶ مورد بوی بد یا دود به شاخه بررسی سوانح هوایی گزارش داده شده است.

فرود اضطراری به خاطر بوی بد جوراب

در این موارد ثبت شده به دلایل بسیاری مانند نشست روغن موتور یا سوختن شیرینی اشاره شده است. این نهاد نظارتی ادعا کرده که علیرغم گزارش های مشابه در سال های اخیر، تمامی تحقیقات صورت گرفته نتوانسته اند علت اکثر این بوهای بد را شناسایی کنند. اپراتور و کارخانه سازنده هواپیمای پرواز زوریخ نیز گفته اند تلاش می کنند تا با انجام اقدامات تعمیر و نگهداری جامع برای شناسایی منشأ بوی بد، تغییر رویه کارکرد تیم های پروازی و تغییرات برای افزایش گردش هوا در کابین خلبان از وقوع این گونه حوادث جلوگیری کنند. ژانویه سال جاری نیز خلبانی پس از پوشیدن ماسک و به خاطر بوی بد ناچار به فرود اضطراری در فرودگاه هیثرو شده بود. این پرواز عصرگاهی از آتن در حالی که ۴ مایل دریایی از لندن فاصله داشت به دلیل بد شدن حال کمک خلبان، حالت اضطراری اعلام کرده و ناچار به فرود برنامه ریزی نشده شد.

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود