۱۲ نظر

عرضه اولیه زملارد و عرضه اولیه ثبهساز به عنوان عرضه اولیه های هفته سوم مرداد ماه ۹۹، انجام شد. از پایان وقت امروز، سهام تخصیصی به سهامداران، در پرتفو آن ها به نمایش درخواهد آمد. اگر مشتاق به سهامداری بلند مدت این دو نماد هستید، حتما از ماه آینده، اطلاعیه های منتشر شده کدال را مطالعه کنید. در روز خونین بورس ایران که شاهد بازگشت شاخص کل به مقاومت ۲ میلیون واحدی بودیم، ۲ عرضه اولیه انجام شد. هنوز جزییاتی درباره عرضه اولیه هفته پایانی مرداد پر هیاهوی ۹۹ اعلام نشده است.

آنطور که پیش بینی می شد، بیش از ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار کد حقیقی و حقوقی در عرضه اولیه سهام شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر و هم چنین شرکت بهساز کاشانه تهران مشارکت کردند. با مشارکت بیش از ۵.۵ میلیون هموطن در عرضه اولیه های زملارد و ثبهساز، رکود مشارکت ایرانیان در عرضه اولیه ها شکسته شد.

اکنون حدود ۱۰ درصد دارندگان کد بورس، در برنامه عرضه اولیه سهام در سال جهش تولید مشارکت دارند. انتظار داریم از نیمه دوم سال ۹۹ با راه اندازی بورس بین المللی ایران و عرضه نفت در بورس انرژی و همچنین تداوم روند عرضه اولیه ها، شاهد مشارکت بیشتر هموطنان در عرضه اولیه ها باشیم. طبق اعلام رئیس سازمان بورس، ۱۴۰ شرکت در صف عرضه اولیه هستند که به نظر می رسد تا اسفند ۱۴۰۰ شمسی، در بازار سرمایه پذیرفته و عرضه اولیه داشته باشند.

همانطور که پیش تر گفتیم، عرضه اولیه سهام، اقدامی برای تامین نقدینگی بنگاه ها بوده و چون به روش بوک بیلدینگ است و دامنه نوسان دارد، می تواند در کوتاه مدت و میان مدت، سود خوبی را نصیب سهامداران صبور کند.

عرضه اولیه ها تا چند هفته در صف خرید میلیونی هستند و این سبب افزایش قیمتی در حد ۲۰ تا ۵۰ درصد به صورت قطعی می شود. شما می توانید برای کل اعضا خانواده، کد بورس گرفته و از طریق سامانه معاملات آنلاین ۱۰۶ کارگزاری بورس، کد معاملاتی بگیرید و ثبت سفارش کنید. به دلیل حجم بالای متقاضیان شرکت کننده در برنامه عرضه اولیه ها، تعداد سهم تخصیصی به هر کد در عرضه اولیه، کاهش می یابد.

اگر تعداد مشارکت کنندگان در عرضه اولیه ها در نیمه دوم سال ۹۹ به ۱۰ میلیون یعنی حدود ۲ برابر رقم فعلی برسد، تعداد سهام تخصیصی به مشارکت کنندگان عرضه اولیه کاهش بیشتر خواهد یافت. عرضه اولیه زملارد روی قیمت ۲۱۰۰ تومان انجام شد. از ۲۵ مرداد ۹۹ با ۵ درصد افزایش قیمتی همراه شده و نخستین روز معاملاتی خود را روی عدد ۲۲۰۵ تومان انجام می دهد.

پس از آن در صورتی که ۱۵ درصد مثبت بخورد، با ثبت ۲۰ درصد مثبت یعنی حوالی ۲۶۰۰ تومان، برای شفاف سازی متوقف می شود. انتظار می رود از هفته اول شهریور، شاهد تداوم روند صعودی بورس باشیم و به همین خاطر، زملارد تا ۳۰۰۰ تومان که برای شفاف سازی ۵۰ درصد متوقف می شود، صعودی باشد. تا پایان سال، زملارد می تواند بالای ۴۰۰۰ تومان تثبیت شود.

لذا زملارد را تا پایان سال حداقل سهامداری کنید و به نوسانات کوتاه مدت سهام و پولبک های موقتی شاخص کل بورس، کاری نداشته باشد. زملارد کلا ۳۰۰ میلیون قطعه سهم است و در گروه زارعت و خدمات وابسته است که هم گروهی های خوبی چون زفکار و زکوثر و سیمرغ دارد.

عرضه اولیه زملارد و ثبهساز

تابلو معاملاتی عرضه اولیه ملارد شیر

زملارد در بازار دوم فرابورس است و فقط ۱۵ درصد شناوری دارد با EPS‌ حدود ۷۰۶. پس با زملارد می توان حتی ۱۲ ماه نیز سهامداری کرد و منتظر افزایش سرمایه و حتی ارتقا بازار این سهم بود.

عرضه اولیه ثبهساز نیز که مربوط به گروه انبوه سازی و مستغلات بورس ایران است، با مشارکت بیش از ۵.۵ میلیون سهامدار مواجه شد. شرکت بهساز کاشانه تهران در بازار بورس است و ۲۰ میلیارد قطعه سهم دارد. بیش از ۱ میلیارد قطعه سهم در عرضه اولیه ثبهساز عرضه شد با سقف قیمتی ۲۲۰ تومان. روز شنبه ۲۵ مرداد ۹۹، اولین روز معاملاتی ثبهساز است.

قیمت اولین روز معاملاتی ثبهساز، ۲۳۱ تومان است و احتمالا تا ۲۰ درصد اول که ۲۶۴ تومان است صعودی باشد. پس از آن انتظار تداوم روند صعودی ثبهساز تا حوالی قیمت ۳۴۰ تومان داریم که برای گزارش اطلاع رسانی مربوط به رشد ۵۰ درصدی قیمت توسط ناظر، متوقف می شود. ثبهساز در نیمه دوم شهریور ۹۹ می تواند تا کانال ۴۰۰ تومان در قدم اول صعودی باشد.

در صورت تداوم روند صعودی شاخص کل بورس در نیمه دوم سال ۹۹، ثبهساز ۸۰۰ تومانی در پایان سال ۹۹، دور از انتظار نخواهد بودو .البته باید توجه داشت که در گروه انبوه سازی و املاک و مستغلات، نمادهای خوبی مثل ثبهساز داریم که ثاخت و کرمان وثشاهد، از آن جمله است.

فعلا نباید منحنی قیمت عرضه اولیه ثبهساز را با منحنی گروه انبوه سازی تطبیق داد و باید به این سهم، مهلت داد تا با گزارش های ۶ ماهه و ۹ ماهه، خودش را به بازار اثبات کند. اما به هر حال از ارزان ترین سهام گروه انبوه سازی و املاک بورس است.

تابلو معاملاتی عرضه اولیه ثبهساز

از گروه سرمایه گذاری تدبیر که مثل گروه سرمایه گذاری غدیر، از غول های سرمایه گذاری بورسی و غیر بورسی کشور هستند انتظار می رود دیگر شرکت های خود را نیز در بورس، ارائه و عرضه اولیه آنها را در ماه های بعدی شاهد باشیم.

در هر حال هم در عرضه اولیه زملارد و هم در عرضه اولیه ثبهساز ۱۲ ماه سهامداری توصیه می شود. توجه داشته باشید که سهامداری در کلیه عرضه اولیه های سال ۹۹ توصیه می شود. اگر حوصله سهامداری ندارید، کد معاملاتی دوم گرفته و عرضه اولیه ها را صرفا با همان کد خریداری کنید تا در پرتفو اصلی شما نمایش داده نشود.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 2.7 / 5. تعداد رای: 3

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

۱۲ نظر

ورود

 • وحید رضوی مرداد 22, 1399

  با عرض سلام و احترام خدمت آقای زمانی عزیز و سایت روزیاتو
  با توجه به نواسانات چند روزه اخیر آینده بورس را تا آخر سال ۹۹ چطور پیشبینی میکنید توصیه به سهام داری در همه عرضه اولیه های امسال دارین؟

 • زهرا مرداد 25, 1399

  با سلام و احترام.جناب زمانی با مقدار پولی که دارم به نظرتون دارا دوم خرید کنم یا عرض اولیه؟ با توجه به اینکه بازار بورس هر روز داره منفی میخوره و میگن دستوری شده. با تشکر

 • سانی مرداد 25, 1399

  با تشکر از مطالب عالی جناب زمانی …تقریبا سرمایه ام نصف شده …سهامداری کنیم همچنان

  • علی زمانی مرداد 25, 1399

   بله
   همچنان سهامداری کنید. چون:
   ۱-بورس، محل پول مازاد است
   ۲-بورس محل سرمایه گذاری است
   ۳- سهم خوب را تا تارگت همراهی میکنیم.
   بورس همچنان صعودی است و این پولبک ها به مقاومت ۲ میلیون واحد، طبیعی است. انتظار برگشت در روزهای اینده وجود دارد. با روند نمی توان مقابله کرد

 • کریمی مرداد 26, 1399

  دولت محترم میخواد به دلیل کمبود بودجه هر طوری شده میخواد اوراق نفت بفروشه و با منفی کردن بورس افراد زیادی را از بورس خارج کنه و بعد اوراق نفت با منت و نهایتا سود ۱۹ درصدی را به مردم بده.

 • عمو علی شهریور 12, 1399

  عرضه های اولیه تا یک مدتی مگه سود ده و روندشان مثبت مگه نیست چرا برخی حرف از فروش زود هنگام اینا می زنند

  • علی زمانی شهریور 12, 1399

   به حرف آماتورهای بورس بی توجه باشید

   • جواد شهریور 23, 1399

    سلام خدا قوت
    آقای علی زمانی عزیز، میشه لطفآ بفرمائید، در خریدِ سهام، بالآخص از همین سهامی که در عرضه اولیه میدن، دقیقآ باید به چه عاملی توجه کرد، آیا منظور از EPS ، یعنی سودآوری شرکت است، آیا رقم EPS ، زیاد باشه خوبه یا کم، بعد لطفآ بفرمائید، حقِ مشاوره شما عزیز رو، چطور باید پرداخت کرد، آیا فقط باید عضوِ روزیاتو بشیم، لطفآ جواب بدید، من قدرِ شما و مشاوره شما رو میدونم. ممنونم

    • علی زمانی شهریور 23, 1399

     درعرضه اولیه، چون مدت ها صف خرید است، فقط باید مشارکت کرد و سهامداری نمود.
     مهم ترین موضوع، اینده شرکت، برنامه های آینده، سود و زیان فعلی و شرکت های غیر بورسی سهم مزبور است. مثلا وغدیر، ده ها شرکت غیر بورسی دارد که کاندید عرضه اولیه است

     • جواد شهریور 23, 1399

      سلام، آقای زمانی عزیز
      من از شما تشکر میکنم
      کوچکِ شما: جواد

     • جواد شهریور 24, 1399

      سلام و خداقوت
      آقای زمانیِ دوست داشتنی
      از شما خیلی ممنونم

      ان شاء الله همیشه سلامت و پایدار باشید.
      آمین یا رب العامین

     • جواد شهریور 24, 1399

      سلام و عرضِ ارادت
      آقای علی زمانی
      من یک کد اولی و تازه ورود هستم، تازه دو ماهه وارد بورس شدم، من از همین عرضه اولیه ثبهساز، با مبلغِ ۵ میلیون تومن، خرید کردم، قیمتِ سهمش ۴۰۰ تومن بود، به نظرتون سهام ثبهساز خوبه، یا سهم ثامید، تارگتِ سهم ثبهساز چطوره، ضمنآ با توجه به اینکه، شرکتِ ثبهساز خصوصی هست، آیا نگهداری سهم ثبهساز، در بلندمدت، امنیت داره، شرکت با سهامی خاص خوبه، یا سهامی عام، بعد اینکه، ثبهساز رو تا چه مدتی نگهدارم خوبه، از اینکه جسارت کردم، چند سوال پرسیدم، از شما عذر میخوام، متشکرم… دوستدار و ارادتمندِ شما: جواد