رکورددار صعود به اورست بدون همراه داشتن کپسول اکسیژن درگذشت

رکورددار صعود به اورست بدون همراه داشتن کپسول اکسیژن درگذشت

کوهنورد نپالی که در طول عمر خود ۱۰ بار به قله اورست صعود کرده بود و رکورددار جهانی بود در سن ۷۲ سالگی درگذشت. Ang Rita Sherpa که با نام پلنگ برفی شناخته می شد نخستین بار در سال ۱۹۸۳ میلادی توانست به بلندترین قله دنیا یعنی اورست صعود کند.

خانواده او امروز اعلام کردند که ریتا شرپا روز گذشته در کاتماندو پایتخت نپال درگذشته است. او دچار مشکلات کبدی و مغزی بود و مرگ او فقدان بزرگی برای کشور نپال و عشاق کوهنوردی به شمار می رود.

در سال ۲۰۱۷ میلادی کتاب رکوردهای گینس از شرپا با نام تنها شخصی یاد کرد که توانسته برای ۱۰ مرتبه بدون همراه داشتن کپسول اکسیژن بین سال های ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۶ میلادی به قله اورست صعود کند. او همچنین در سال ۱۹۸۷ میلادی توانست بدون همراه داشتن اکسیژن مکمل به ارتفاع ۸۸۴۸ متری قله اورست در فصل زمستان صعود کند و به خاطر مهارت های بالایش در کوهنوردی نام پلنگ برفی را به او دادند.

ریتا همچنین در پروژه های حفاظت از حیات وحش که با هدف حفاظت هیمالیا و تنوع زیستی این منطقه کلید خوردند نیز مشارکت داشت.

دوستانش به دنبال شنیدن خبر مرگ او پیام های تسلیت مختلفی را منتشر کردند که در ادامه برخی از آنها را می خوانیم:

Ang Teshring Sherpa کوهنورد با سابقه و رئیس انجمن کوهنوردی نپال در این باره گفت:

او مانند پلنگ های برفی روی کوهستان فعال و بی نظیر بود. و به همین خاطر بود که این انجمن تصمیم گرفت عنوان پلنگ برفی را به او بدهد.

کوهنوردان نپالی می گویند که ریتا الهام بخش آنها بود و دوره های کوهنوردی همگی با الهام از تجربیات ومهارت های او طراحی شده اند.

Santa Bir Lama رئیس فعلی انجمن کوهنوردی نپال در این باره گفت:

توریسم کوهستانی ما مرهون اوست. وزارت توریسم نپال نیز اعلام کرده که نقش ریتا در کوهنوردی هیچگاه فراموش نخواهد شد.

پیکر ریتا به صومعه ای در کاتماندو منتقل شد و قرار است که آخر همین هفته طی مراسمی سوزانده شود.  جامعه شرپا در نپال که در واقع وارثان تبتیان محسوب می شوند بیشتر با نام راهنمای کوهستان شناخته می شوند. البته همه ساله هزاران نفر موفق به صعود روی قله دماوند می شوند اما تعداد افرادی که بدون اکسیژن از این کوه بالا می روند انگشت شمار است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود