روایت امیلیا کلارک از دو بار جراحی مغزی خطرناک و تاثیر آن در مقابله با ویروس کرونا

روایت امیلیا کلارک از دو بار جراحی مغزی خطرناک و تاثیر آن در مقابله با ویروس کرونا

بهار گذشته امیلیا کلارک بازیگر سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) مقاله ای شخصی در مجله نیویورکر با عنوان نبردی برای زندگی‌ام (A Battle for My Life) منتشر کرد و در آن از دو بار نجاتش از اتساع رگ های مغزی در اثر لخته شدن خون سخن گفت. او برای حل این مشکل مرگبار دو بار زیر تیغ جراحان رفت که یکی از آن ها به عمل جراحی اورژانسی مربوط بود که در آن جمجمه اش شکافته شد و دوره ریکاوری دردناک آن یک ماه به طول انجامید. اکنون در مصاحبه ای با رایسا برنر برای برنامه Time 100 Talks، کلارک می گوید که تجربه جراحات مغزی به او کمک کرده یک زره ذهنی کارآمد در مقابله با شیوع ویروس کرونا داشته باشد.

روایت امیلیا کلارک از دو بار جراحی مغزی خطرناک و تاثیر آن در مقابله با ویروس کرونا

امیلیا کلارک در این باره چنین گفته است: «وقتی شخصاً مرگ را با فاصله ای نزدیک تجربه می کنید- که دو بار این تجربه را داشته ام- بحثی را پیش می کشد که با خود دارید، که بدین مضمون است: شکرگزاری به خاطر چیزی که دارید، تشکر از کسانی که اینجا هستند». علاوه بر بهبود از جراحی های خطرناک مغزی در سال های ۲۰۱۱و ۲۰۱۳، کلارک در سال ۲۰۱۶ با مرگ پدرش نیز مواجه شد که در این باره چنین اظهارنظر کرده است: «مرگ پدرم در واقع عمیق ترین اتفاقی است که تاکنون برایم افتاده است. و درک آن، و معطوف کردن ذهن خود به آن، به شکلی بصیرانه به اشکال مختلف ذهن مرا باز کرده است. وقتی به شکل واقعی غم و اندوه را درک و حس می کنید، که همان چیزی است که همه ما اکنون در جریان شیوع جهانی تجربه می کنیم… درک آن غم و اندوه ذاتاً شما را نسبت به دیگران دلسوز می سازد».

روایت امیلیا کلارک از دو بار جراحی مغزی خطرناک و تاثیر آن در مقابله با ویروس کرونا

روایت امیلیا کلارک از دو بار جراحی مغزی خطرناک و تاثیر آن در مقابله با ویروس کرونا روایت امیلیا کلارک از دو بار جراحی مغزی خطرناک و تاثیر آن در مقابله با ویروس کرونا

 

این بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون می گوید که تجربیاتش با بیماری مغزی به او یاد داده چگونه از داشته هایش استفاده کند و بر نیاز کمتر تمرکز نماید که به گفته او در مواجهه با شیوع ویروس کرونا بسیار کمک کننده بوده است. او همچنین مدعی است که شیوع ویروس کرونا ممکن است به دیگران کمک کرده باشد در اهمیتی که برای چیزهای ماتریالیستی قائل می شویم تجدیدنظر کنند. وی در این باره چنین می گوید : «چیزی که در واقع نیاز دارید این است که پوستش را بکنید، و زمانی که ممکن است درون نگر و تعمقی باشید. این چیزی است که برای باقی عمرتان برایتان باقی خواهد ماند زیرا این شما هستید. این همان شمایی هستید که زندگی اش می کنید تا روزی که می میرید. و اگر در هر سطحی بتوانید این کار را کرده و روی آن تکیه کرده  یا به آن اعتماد کنید، پس قوی خواهید بود. شما قوی هستید».

روایت امیلیا کلارک از دو بار جراحی مغزی خطرناک و تاثیر آن در مقابله با ویروس کرونا

اولین تجربه تورم مغزی امیلیا کلارک هنگام تمرین با یک مربی شخصی بدنبال اتمام فیلمبرداری های فصل اول سریال بازی تاج و تخت در سال ۲۰۱۱ رخ داد. او بعد از استفراغ، در حمام سالن ورزشی از هوش رفت به خاطر چیزی که بعدها به گفته خودش اتساع غشای عنکبوتی (subarachnoid hemorrhage (SAH)) عنوان کرد، نوعی مرگبار از سکته مغزی که در اثر خونریزی در فضای اطراف مغز رخ می دهد. ریکاوری امیلیا کلارک از جراحی کمتر تهاجمی اول خود بسیار دشوار بود که به گفته خودش باعث شد وی مدت یک هفته در بخش مراقبت های ویژه بوده و قدرت تکلم نداشته باشد. او یک بار دیگر نیز در سال ۲۰۱۳ یک تجربه مشابه با وسعت کوچکتر را در بخش دیگری از مغز خود تجربه کرد.

روایت امیلیا کلارک از دو بار جراحی مغزی خطرناک و تاثیر آن در مقابله با ویروس کرونا

تشخیص این اتساع مغزی جدید در جریان یک اسکن مغزی معمول رخ داد که به گفته پزشکان باید مورد جراحی قرار می گرفت. این بار جراحی سر امیلیا کلارک چندان خوب پیش نرفت. جراحی اول موفقیت آمیز نبود و پزشکان ناچار به باز کردن جمجه وی شدند. اتساع شریانی دوم نیز ترمیم شد اما کلارک یک ماه دیگر را در بیمارستان گذراند و به گفته خودش حملات پنیک و افسردگی و درماندگی این دوره ریکاوری به شدت او را آزار داد. کلارک در ادامه مقاله اش در مورد تجربیات ناخوشایند بیماری اش چنین نوشته بود :«اما اکنون بعد از اینکه تمام این سال ها سکوت کرده ام، به شما واقعیت را تمام و کمال می گویم. لطفا حرف هایم را باور کنید: می دانم که من منحصربفرد نیستم، تنها نیستم. افراد بی شماری هستند که از این بدتر بر سرشان آمده و مراقبت هایی که من شانس داشتنشان را داشتم در اختیار نداشتند».

در کنار این مقاله روشنگرانه، امیلیا کلارک خبر تاسیس یک بنگاه خیریه توسط خود به نام Same You را اعلام کرد که هدف آن تقویت «تحقیقات اولیه در انجمن سکته مغزی بریتانیا به منظور درک نیازهای ریکاوری» است.

بیشتر بخوانید: واکنش احساسی «کیت هرینگتون» و «امیلیا کلارک» به شوکه کننده ترین سکانس پایان «بازی تاج و تخت»

شاهزاده تاج به پرنسس تخت رسید: قرار شبانه امیلیا کلارک و مت اسمیت در رستوران روسی

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود