ماجرای جنجالی مخدوش کردن تصاویر روی سنگ قبر زنان متوفی در آرامستان شهر رویان

ماجرای جنجالی مخدوش کردن تصاویر روی سنگ قبر زنان متوفی در آرامستان شهر رویان

روز پنجشنبه گذشته وقتی برخی از مردم شهر رویان در مازندران به آرامستان رفته تا بر سر مزار درگذشتگانشان حاضر شوند با اتفاقی باورنکردنی روبرو شدند. آن ها متوجه شدند که عکس های روی سنگ قبر متعلق به فوت شدگان زن با رنگ مخدوش و پوشانده شده و مهم تر اینکه مشخص نبود این کار توسط چه کس یا کسانی انجام شده است. همانطور که گفته شد، عمل پوشاندن عکس با رنگ سفید تنها در مورد سنگ قبرهایی رخ داده بود که متعلق به درگذشتگان زن بود و خانواده ها در مورد این مسئله کاملاً اظهار بی اطلاعی می کردند. این موضوع باعث اعتراض شهروندان رویانی به هیئت امنای آرامستان و مسئولان شهر رویان می شود که در ادامه مشخص می شود این کار به صورت خودسرانه توسط هیأت امنای آرامستان و تحت عنوان مشکل شرعی و عرفی حکاکی تصویر زنان روی سنگ قبر انجام شده است.

پس از مشخص شدن عامل مخدوش کردن چهره زنان از روی سنگ قبرها در آرامستان شهر رویان که بین نور و نوشهر در استان مازندران قرار دارد

پس از مشخص شدن عامل مخدوش کردن چهره زنان از روی سنگ قبرها در آرامستان شهر رویان که بین نور و نوشهر در استان مازندران قرار دارد، خانواده درگذشتگانی که سنگ قبر آن ها بدون اجازه دستکاری شده بود خواهان بازگرداندن سنگ قبرها به حالت اولیه می شوند.

به گزارش خبر آنلاین، یکی از این شهروندان رویانی که تصویر مادرش روی سنگ قبر او با رنگ پوشانده شده بود در این باره گفته است: «عصر پنجشنبه که برای فاتحه‌خوانی به آرامگاه رفتیم با این وضعیت مواجه شدیم. دیدن سنگ قبر بدون تصویر مادرم بدون این که در جریان این تصمیم قرار بگیریم برای ما شوکه کننده بود. ما وصیت مادرمان را که دو سال پیش درگذشت را به جا آوردیم و تصویرش را روی سنگ قبر قرار دادیم. این تنها خواسته مادرم برای مسائل مربوط به پس از مرگش بود که از ما خواست. اما بدون اجازه و خودسرانه این تصویر را با رنگ پوشاندند.ابتدا از هر کسی که پیگیر می‌شدیم اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند. اما بعد اینطور شنیدیم که با تصمیم هیأت امنا این کار انجام شده و گفته‌اند که قرار داشتن تصویر بانوان روی سنگ قبر از نظر شرعی و عرفی درست نیست. اگر این طور است پس چرا در تمام آرامگاه‌های دیگر درست است و فقط در رویان این تصمیم باید گرفته شود؟

پس از مشخص شدن عامل مخدوش کردن چهره زنان از روی سنگ قبرها در آرامستان شهر رویان که بین نور و نوشهر در استان مازندران قرار دارد

وی در ادامه اعتراض خود به مخدوش کردن تصویر زنان روی سنگ قبرها در آرامستان رویان می گوید :«حرف ما این است که چرا هیچ اطلاعی به خانواده‌ها داده نشد؟ اگر این کار قانونی است و پایه شرعی و عرفی و قانونی مشخصی دارد به ما اعلام می‌کردند تا قانع شویم. با این تصمیم خودسرانه داغ این خانواده‌ها را تازه کردند. از هیأت امنای آرامگاه خواسته‌ام که باید سنگ قبر را مانند آن‌چه که از ابتدا بود تحویل دهند و بعد درباره این موضوع با خانواده‌ها صحبت کنند تا با ارائه اسناد و دلایل قانونی تصمیم گرفته شود». شهروندان معترض رویان بر این باور بودند که چنین عملی تنها در آرامستان شهر رویان رخ داده و در دیگر نقاط کشور چنین رفتاری صورت نگرفته و همین موضوع دستاویز هیئت امنای آرامستان رویان برای دستکاری سنگ قبرها را غیرقانونی و خودسرانه نشان می دهد، در حالی که تصاویر بانوان درگذشته از حجاب اسلامی کامل برخوردار بوده اند.

پس از مشخص شدن عامل مخدوش کردن چهره زنان از روی سنگ قبرها در آرامستان شهر رویان که بین نور و نوشهر در استان مازندران قرار دارد

رییس شورای شهر رویان نیز بی اطلاع بودن این شورا از اقدام هیات امنای شهر را تایید کرده و گفته است: «ما هم در جریان این تصمیم نبودیم و در فضای مجازی از این موضوع با خبر شدیم. پس از اعتراض برخی شهروندان و مطرح شدن این موضوع در فضای مجازی، امروز صبح شهرداری رویان در نامه‌ای رسمی به هیأت امنای آرامگاه رویان خواهان توضیح درباره این تصمیم شد که قرار است دوشنبه این جلسه برگزار شود». کامبخش سالاریان در ادامه افزوده است: «ما هم معتقدیم که این اتفاق نباید می‌افتاد و اگر هم هیات امنا با ارائه دلایل شرعی و قانونی تصمیم به انجام آن گرفته بود، باید ابتدا با خانواده‌های درگذشتگان جلسه برگزار می‌کرد و پس از بیان دلایل و توجیه و اقناع آنان اقدام به پوشاندن تصویر می‌کرد. ضمن این که اگر قرار دادن تصویر بانوان روی سنگ قبر مشکلی دارد از ابتدا نباید اجازه این کار داده می‌شد، نه این که مدت‌ها پس نصب سنگ قبر روی مزارها، بدون اطلاع قبلی این کار انجام شود».

پس از مشخص شدن عامل مخدوش کردن چهره زنان از روی سنگ قبرها در آرامستان شهر رویان که بین نور و نوشهر در استان مازندران قرار دارد

خبر مخدوش کردن تصویر زنان روی سنگ قبرها در رویان با واکنش های شدیدی در شبکه های اجتماعی مواجه شد و بسیاری آن را با حذف تصاویر دختران از روی جلد کتاب های درسی که چندی پیش رخ داد مقایسه کردند. در ادامه این موضوع، روز دوشنبه خبر رسید که تصاویر روی سنگ قبرهای آرامستان رویان به حالت قبلی بازگردانده شده اند.

وی در این باره چنین توضیح داد: «مزار شهرستان رویان در اختیار اداره اوقاف و هیات امنا بوده است. این خطا نیز ازسوی آن‌ها سرزده است. ما امروز در آرامستان حضور پیدا کرده و قبور متوفیان بانو که عکس‌شان با رنگ پوشیده شده بود، را پاک کردیم.هیات امنا با مراجعه به خانواده‌های ۴ متوفایی که تصویر قبور با رنگ پوشانده شده بود، از آن‌ها عذرخواهی خواهند کرد. به رئیس اداره اوقاف ابلاغ کردیم و آن‌ها نیز اقدامات لازم را انجام دادند و درنهایت در کوتاه‌ترین زمان ممکن؛ ۴ قبر موردنظر به حالت اول برگردانده شد. این قبور متعلق به بانوان مسن بود اما اگر جوان هم بودند، از آنجا که تصاویر آن‌ها با حجاب کامل بر روی قبور حکاکی می‌شود، مانعی برای حضور تصاویر وجود ندارد».

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

 • amin آبان ۶, ۱۳۹۹

  یه روز خبر میاد که عکس دختران از روی کتاب درسی حذف شده
  یه روز خبر میاد که شورا شهری ، دوچرخه سواری بانوتن رو ممنوع کرده
  امروز خبر امده که عکس سنگ قبر بانوان حذف شده اونم توسط هیئت امنا
  اینا همش بازی سیاسیه برای ایجاد جو در کشور ، گول نخورین ، بلا خره باید یه بهانه ای برای رای اوردن باشه
  برید ببینید کیا می ریختن تو خونه مردم ویدیو هارو جمع میکردن ، کیا پونز میزدن تو سر دختر مردم چون موهاش بیرون بود
  کیا ایست بازرسی میزدن که ماشینا رو بگردن ، ببینن نوار و سی دی غیر مجاز دارن یا نه!
  بله! همونایی که دیروز ۲۴ میلیون رای داشتن. به علاوه حضرت ماه که مریداش براش یقه میدرن.
  و یک رهبر که از همون اول با اینکارا مخالف بود.