آیلتس چیست؟

آیلتس چیست؟

آیلتس (IELTS) یا سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی آزمونی برای سنجش مهارت افراد در زبان انگلیسی است و افرادی این آزمون را پشت سر می گذارند که قصد تحصیل در خارج یا کار در یک شرکت انگلیسی زبان را دارند. نمره آزمون آیلتس نیز رقمی بین یک (فرد ناآشنا با زبان انگلیسی) تا ۹ (متخصص) خواهد بود.

آیلتس آکادمیک یا جنرال

آزمون آیلتس در دو گروه آکادمیک و جنرال برگزار می شود که نوع اول (یعنی‌ آکادمیک) برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع عالی را دارند و آزمون جنرال نیز مخصوص اشخاصی است که میخواهند به کانادا، استرالیا و انگلستان مهاجرت کنند و یا اینکه در دوره های آموزشی کوتاه حضور پیدا کنند. همچنین برای تحصیل در مقطع راهنمایی یا کار کردن در محیط های کاری انگلیسی زبان به نمره آزمون آیلتس جنرال نیاز خواهد بود. در هر صورت هر دوی این آزمون ها ارزیابی دقیق و معتبری از چهار مهارت زبانی متقاضی شامل شنیدن، خواندن و درک مطلب، نوشتن و مکالمه به عمل خواهند آورد. جالب است بدانید که این آزمون در ۱۶۰۰ منطقه جغرافیایی در ۱۴۰ کشور مختلف دنیا برگزار می شود و سالانه ۳ میلیون نفر در آن شرکت می کنند.

متولی این آزمون شورای بریتانیا و نهاد ارزیابی زبان دانشگاه کمبریج است و علاقمندان میتوانند به دو صورت کاغذی یا کامپیوتری در آن شرکت کنند.

فرمت آزمون آیلتس

آزمون آیلتس

همانطور که اشاره کردیم در آزمون آیلتس هر چهار مهارت زبانی شامل لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ مورد ارزیابی قرار می گیرند. از این چهار مهارت سه مهارت لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ در یک روز و به صورت پشت سر هم  مورد ارزیابی قرار می گیرند و مهارت چهارم یعنی اسپیکینگ در روز دیگری انجام می شود. برای آزمون اسپیکینگ لازم است که به صورت آنلاین و در بازه زمانی اعلام شده نوبت بگیرید و در نظر داشته باشید که هر چهار مرحله آزمون طی سه ساعت انجام می شوند.

  • تست لیسنینگ (۳۰ دقیقه)

در این آزمون باید به چهار فایل ضبط شده گوش دهید و سپس به سوالاتی که از محتوای آنها طراحی شده پاسخ دهید. پادکست ها با کمک انگلیسی زبان های اصیل ضبط شده اند و مدت آزمون در این بخش ۳۰ دقیقه است.

  • تست ریدینگ (۶۰ دقیقه)

در این بخش باید به ۴۰ سوال پاسخ دهید و برای این منظور لازم است که پس از خواندن چند متن کوتاه بتوانید خلاصه، جزئیات، ایده های پنهان در متن، استدلال های منطقی و نگرش نویسنده را تشخیص داده و جاهای خالی تعیین شده را برهمین اساس پر کنید.

  • تست رایتینگ (۶۰ دقیقه)

در این بخش از شما خواسته می شود که درمورد دو موضوع مختلف (عموما در حوزه عمومی) مقالات کوتاهی را براساس اصول بنویسید.

  • تست اسپیکینگ (۱۱ تا ۱۴ دقیقه)

در این تست مهارت های زبانی شما مورد ارزیابی قرار می گیرند. آزمون اسپیکینگ ضبط می شود و شامل سه مرحله مختلف است. در این بخش از شما خواسته می شود به سوالات مختلفی با موضوعات روز پاسخ داده و نظرتان را مطرح کنید.

در ایران سازمان سنجش آموزش کشور که تنها نهاد رسمی ناظر بر شرکت های برگزار کننده آزمون های خارجی است اعلام کرده که متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس از این پس باید ۶ میلیون و ۱۵۱ هزار تومان برای شرکت در آن بپردازند. ۹ مرکز خصوصی مجوز رسمی برگزاری آزمون آیلتس را از سازمان سنجش دریافت کرده اند و براساس بیانیه سازمان سنجش نرخ جدید ثبت نام آزمون آیلتس به مبلغ ۶ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۴۰ تومان افزایش یافته است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود