پست تلخ محمدحسین مهدویان درباره مرگ خانواده پناهجوی ایرانی: «آنیتا می‌خواست بازیگر شود»

پست تلخ محمدحسین مهدویان درباره مرگ خانواده پناهجوی ایرانی: «آنیتا می‌خواست بازیگر شود»

محمدحسین‌ مهدویان کارگردان سینما با انتشار ویدئو و تصاویری در اینستاگرام خود به تراژدی غرق‌ شدن خانواده ایرانی در راه پناهندگی  و تست بازیگری آنیتا ایران نژاد واکنش نشان داد.

مهدویان در این پست نوشت:

«به این عکس‌ها و ویدئوها نگاه کنید. هر کدام قصه‌ای دارند.

پارسال به دنبال یافتن بازیگرانی برای نقش‌های کودک فیلم سینمایی درخت گردو جستجوی محلی مفصلی انجام دادیم. بچه‌ها باید به زبان کردی سورانی حرف می‌زدند که زبان و لهجه‌ی مردم سردشت است. فقط چند شهر ایران در شمال کردستان و جنوب آذربایجان غربی به این لهجه‌ی خاص حرف می‌زنند و این کار را سخت می‌کرد. یکی از نقش‌هایی که در پی بازیگرش بودیم، نقش شهین دختر شش هفت ساله‌ی فیلم بود. به دختر عکس دوم نگاه کنید؛ به چشم‌هایش. ترکیبی است از رنج و در عین حال زیبایی و امید. این دختر یکی از چند گزینه‌ی نهایی ما بود، در کنار چند دختر زیبا و معصوم دیگر که هر کدام به امیدی خودشان را به ما می‌رساندند تا شاید با به رخ کشیدن استعدادشان برای چند نفری که از تهران آمده‌اند آینده‌ای برای خود جستجو کنند. او در نهایت انتخاب نشد و نقش به ژینا رسید. اما اگر تصویر دختر برایتان آشناست حق دارید.»

«تصویرهای بعدی ویدئوهای کوتاهی هستند از تلاش آنیتا برای به دست آوردن نقش. بله. نام این دختر آنیتاست؛ آنیتا ایران‌نژاد . اگر این نام برایتان آشناست باز هم حق دارید.»

«دو تصویر آخر پیوست خبری است که رسانه‌ها یکی دو روزی‌ است در موردش حرف می‌زنند. آنیتا و تمام اعضای خانواده‌اش در راه مهاجرتی پر خطر از ایران، در آب‌های سرزمینی غریبه غرق شده‌اند.»

«از دیروز ابراهیم و به خصوص امیرحسین که آخرین تست‌ها و تمرین‌ها را با آنیتا انجام داده بود، مدام تصویر اشک‌های آنیتا را مرور می‌کنند و غصه می‌خورند و من به فامیلی این خانواده فکر می‌کنم. چه وجه تسمیه‌ی عجیبی است! خانواده‌ی ایران‌نژاد که ایران‌شان خانه‌ای گرم و پرامید برایشان نبود.»

طی روزهای اخیر ۵ عضو یک خانواده کرد ایرانی در دریای میان فرانسه و بریتانیا غرق شدندو جان باختند. این خانواده شامل یک مرد و همسرش به همراه ۳ فرزند کم سن شان است. جنازه همه این افراد به جز فرزند سوم و کوچکتر پیدا شده است. این ۵ نفر رسول ایران‌نژاد (۳۵ ساله)، همسرش، شیوا محمدپناهی (۳۵ ساله) و فرزندان: آنیتا (۹ ساله)، آرمین (۶ ساله ) و آرتین (۱۵ ماهه) هستند.

آنها تلاش می کردند به همراه پناهجویان دیگری از طریق دریا، از فرانسه به بریتانیا برسند و در این کشور درخواست پناهندگی بدهند اما قایق آنها هنگام عبور از کانال مانش به دلیل شرایط جوی نامساعد و تلاطم دریا دچار حادثه شد. خانواده غرق شده اهل روستای گلینه از توابع سردشت آذربایجان غربی هستند.

خبر غرق شدن پناهجویان ایرانی تیتر یک برخی از مهم ترین رسانه های دنیا شد. دیلی‌تلگراف و سه روزنامه دیگر چاپ لندن صفحه نخست خود را به انتشار تصویری از پناهجویان غرق‌شده ایرانی اختصاص دادند.

دیروز دادستان منطقه دانکرک در فرانسه اعلام کرد یک مرد ایرانی به ظن ارتباط با مرگ چهار پناهجوی ایرانی در کانال مانش بازداشت شده است.

فرد بازداشتی متولد سال ۱۹۸۳ میلادی (۱۳۶۱ شمسی) در ایران است و هدایت یک قایق نیمه لاستیکی حامل ۲۲ پناهجو را برعهده داشت که از اردوگاه پناهجویان گراند-سینت در نزدیکی دانکرک عازم بریتانیا بودند.

دادستان دانکرک گفته است که فرد بازداشتی براساس اظهارات نجات‌یافتگان این حادثه شناسایی و بازداشت شده است. او در حال حاضر «در مرحله بازپرسی» است.

در کیفرخواست او به ۷ فقره قتل غیرعمد به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی متهم شده است و همچنین به خطر انداختن جان سایر مسافران که نجات یافته‌اند.

به گفته دادستان، این فرد پذیرفته که راننده قایق بوده اما «گفته نقشی در این ماجرا نداشته و خودش یک مهاجر بوده است؛ اما سایر مسافران او را فردی توصیف کرده‌اند که به قاچاقچیان نزدیک بوده است.»

دادستان گفته این مرد تنها بازمانده قایق است که فارسی حرف می‌زند و اظهاراتش با سایر مسافران که همه کرد و عراقی هستند، در تناقض است.

همچنین کمال حسین‌پور، نماینده سردشت در مجلس درباره ماجرای غرق شدن خانواده ایرانی در راه بریتانیا، گفت: «از پنج ماه پیش بیش از هزار نفر از مردان و زنان جوان سردشتی از کشور مهاجرت کرده‌اند. بیشتر این مهاجران را مردان و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد را افرادی تشکیل می‌دهند که به صورت خانوادگی مهاجرت کرده‌اند.»

او گفته در سردشت هیچ کارخانه صنعتی فعال نیست و کشاورزی هم تعطیل است. همچنین به گفته این نماینده مجلس از سه بازارچه مرزی، دو تای آن تعطیل است.

آقای حسین‌پور با اشاره به اینکه مردم نیاز به شغل دارند، تاکید کرده: «شرایط به گونه‌ای شده که مردم مانند آقای رسول ایران‌نژاد که جان خود و خانواده‌اش از دست رفت، هرچه دارند می‌فروشند و با کمک قاچاقچیان کشور ترکیه به این کشور رفته و از آنجا راهی اروپا می‌شوند.»

بیشتر بخوانید:

غرق شدن خانواده پناهجویان ایرانی در کانال مانش و مرگ تراژیک کودکان ۵ و ۸ ساله

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۵ نظر

ورود

 • احمد آبان ۱۰, ۱۳۹۹

  تف به شرف نداشته کیم جونگ اون، نیکلاس مادورو، پوتین …… و بقیه که نمیشه اسمشونو گفت…..از بالا تا پایینشون…..

  • مصطفی آبان ۱۲, ۱۳۹۹

   اینقدر فحش بدین ببینم عاقبتتون چی میشه.
   اونیکه مستقیم میاد به مسئولین فحش میده شرف داره تا تویی که از ترس اسمشونو نمیاری. چون تو ترسویی. دو رو هستی. حتی خودت نمیدونی چی بگی. اما اونی که مستقیم میگه ترس نداره. تکلیفش معلومه.
   راستی مرگ بر ضد ولایت فقیه. برو البانی . اونجا بهت خوش میگذره.

   • امیر فروردین ۲۸, ۱۴۰۱

    خودت چرا نمیری آلبانی

  • امیر فروردین ۲۸, ۱۴۰۱

   و همچنین تف به شرف بایدن و ناتو

 • نیا آبان ۱۸, ۱۳۹۹

  آره حیف شد بازیگر نشد، راست میگی آقای مهدویان، حیف شد یه ریحانه پاسای دیگه تولید نشد… یه محسن افشانی، و… واقعا بازیگران بسیار ارزشمند هستند بر ای این مملکت، جز تباهی چی دارن به عنوان الگو؟ فاسد کردن جونای مردم افتخار داره؟ تبلیغ برای رای ب روحانی ک تهش بهش این، افتخار داره؟ همشون هم ک از دم غرب پرست هستن، خدایی وجود نداره