۱۰ سلبریتی مشهوری که ابتلای خود به ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز را علنی کردند

۱۰ سلبریتی مشهوری که ابتلای خود به ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز را علنی کردند

اکنون نزدیک به ۴ دهه از شروع بحران ایدز (AIDS) و ویروس اچ آی وی (HIV) می گذرد و هنوز هم در سراسر جهان میلیون ها نفر با این ویروس مرگبار زندگی می کنند. در طی سال های گذشته، سلبریتی های مشهور زیادی اعلام کرده اند جزو آمار فوق به شمار می آیند، با این ویروس مواجه شده و واقعیت زندگی خود بعد از تشخیص ابتلایشان به اچ آی وی را فاش کرده اند. ستارگانی مانند فردی مرکوری و راک هادسون در اثر ابتلا به ایدز ، سندرمی که در اثر ابتلا به ویروس اچ آی وی ایجاد می شود، درگذشتند در حالی که مجیک جانسون و جاناتان ون نس هنوز با ویروس اچ آی وی در بدنشان زندگی می کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ سلبریتی مشهوری آشنا کنیم که در مورد ابتلای خود به ویروس اچ آی وی افشاگری کرده و این موضوع را پنهان نکردند.

قصد داریم شما را با 10 سلبریتی مشهوری آشنا کنیم که در مورد ابتلای خود به ویروس اچ آی وی افشاگری کرده و این موضوع را پنهان نکردند.

۱- مجیک جانسون

مجیک جانسون در سال ۱۹۹۱ اعلام کرد که بعد از ابتلا به ویروس اچ آی وی تیم بسکتبال لس آنجلس لیکرز را ترک خواهد کرد. در دهه ۸۰ میلادی، جانسون در تیم لس آنجلس لیکرز به موفقیت های چشمگیری دست یافته و حتی سه بار به عنوان بهترین و ارزشمندترین بازیکن فصل نیز انتخاب شد. اما وقتی در اوایل دهه ۹۰ مشخص شد به ویروس اچ آی وی مبتلا شده، همه چیز برای جانسون به پایان رسید زیرا فکر می کرد این ویروس مرگبار به زودی جان او را خواهد گرفت. او در یک کنفرانس خبری با اعلام ابتلای خود به این ویروس گفت: «به خاطر ابتلایم به ویروس اچ آی وی، امروز باید از تیم لیکرز کناره گیری کنم»، صحبت هایی که با گریه حاضران و گزارشگران همراه شد.

این یکی از اولین بارهایی بود که یک سلبریتی با تمایلات جنسی معمول و یک غیرسفیدپوست در برابر عموم قرار گرفته و اعلام می کرد به این ویروس مبتلا می شود زیرا کلیشه های این بیماری با ابتلای مجیک جانسون شکست. امروز مجیک جانسون سبک زندگی سالمی داشته و برای افزایش آگاهی عموم نسبت به این ویروس و بیماری ایدز فعالیت می کند. جانسون در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۱ در این باره چنین گفت: «باید این صحبت ها را داشته باشید زیرا مهم هستند، به ویژه وقتی صحبت های من باشد: من با این ویروس زندگی می کنم. نمی خواهم فرزندانم هرگز به آن مبتلا شوند پس باید قضیه را به آن ها بگویم… و اینکه چه اتفاقی برایشان می افتد اگر همان کاری را بکنند که من کردم».

قصد داریم شما را با 10 سلبریتی مشهوری آشنا کنیم که در مورد ابتلای خود به ویروس اچ آی وی افشاگری کرده و این موضوع را پنهان نکردند.

۲- چارلی شین

در سال ۲۰۱۵، چارلی شین فاش کرد که اکنون ۴ سال است با ویروس اچ آی وی زندگی می کند. در آن دوران شین سردردهای هولناکی را تجربه می کرد و به این باور رسیده بود که به تومور مغزی مبتلاست اما پزشکش به او گفت که به این ویروس مبتلا شده است. در طی سال های بعد، به گفته خود شین، وی میلیون ها دلار به افرادی که او را تهدید به افشاگری در مورد بیماری اش کرده بودند به عنوان حق السکوت پرداخت. اما در سال ۲۰۱۵، این بازیگر مشهور هالیوودی در مصاحبه ای با روزنامه Today پرده از بیماری خود برداشت. او در این مصاحبه خود گفت: «سه حرف دشواری است برای مبتلا شدن. نقطه عطفی در زندگی هر فردی است». در طی این سال ها، چارلی شین برای کنترل کردن ویروس اچ آی وی داروهای مختلف مصرف کرده و در مورد شرایط کنونی خود در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۷ چنین گفت: «حس می کنم که در حال حمل کردن مشعل هستم، صبح بخیر آمریکا، برای بسیاری از کسانی آن بیرون که از بیماری مشابهی رنج می برند».

قصد داریم شما را با 10 سلبریتی مشهوری آشنا کنیم که در مورد ابتلای خود به ویروس اچ آی وی افشاگری کرده و این موضوع را پنهان نکردند.

۳- جاناتان ون نس

جاناتان ون نس در مصاحبه ای با روزنامه نیویورک تایمز پرده از ابتلای خود به ویروس اچ آی وی برداشت. در سال ۲۰۱۸، ون نس با سریال مسابقه ای Queer Eye در نتفلیکس به یکباره به شهرتی جهانی رسید. به عنوان یکی از ستارگان اصلی برنامه، این شخصیت هالیوودی در فهرست شخصیت های برجسته برای مصاحبه با نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته و در همین مصاحبه بود که او از ابتلایش به اچ آی وی گفت. وی در این مصاحبه تصریح کرد: «وقتی Queer Eye منتشر شد، شرایط برایم بسیار دشوار بدو زیرا با خود گفتم که آیا باید در مورد شرایطم صحبت کنم؟ و سپس با خودم گفتم دولت ترامپ هر کاری که از دستش بر می آید برای بدنام سازی جامعه دگرباشان اطراف من انجام داده و این احساس را داشتم که باید در این مورد صحبت کنم».

از زمان انتشار این خبر، ون نس برای از بین بردن این باور که ابتلابه اچ آی وی به معنای مرگ است تلاش می کند: «فکر می کنم چیزی که بسیاری از افراد را شگفت زده می کند تنها این است که این یک بیماری مزمن است و نه یک بیماری به معنای پایان دهنده به زندگی. مدت هاست که برای این بیماری دارویی های وجود دارد. می تواند قابل درمان و کاملاً قابل کنترل باشد، درست شبیه آن چیزی که در مورد دیابت وجود دارد. تنها باید اطمینان پیدا کنید که به درمان دسترسی دارد. این همه ماجراست».

قصد داریم شما را با 10 سلبریتی مشهوری آشنا کنیم که در مورد ابتلای خود به ویروس اچ آی وی افشاگری کرده و این موضوع را پنهان نکردند.

۴- خاویر مونیوز

خاویر مونیوز ستاره موزیکال Hamilton مدت کوتاهی پس از حضور در این نمایش اعلام کرد که به ویروس اچ آی وی مبتلا شده است. در سال ۲۰۱۶ بود که مونیوز نقش الکساندر همیلتون را در نمایش موزیکال Hamilton به کارگردانی لین مانوئل میراندا بر عهده گرفت. وقتی مونیوز با این نمایش به شهرت رسید، نمی خواست در مورد این که یک همجنسگراست، از سرطان رهایی یافته و اکنون به اچ آی وی مبتلاست صحبت کند. مونیوز در سال ۲۰۱۶ به روزنامه نیویورک تایمز چنین گفت: «من از سال ۲۰۰۲ با ویروس اچ آی وی زندگی می کنم. حال جسمانی ام خوب است، قوی هستم و به خاطر برچسب ننگینی که با این ویروس همراه است خیلی در این مورد صحبت نکرده بودم. من این لطیفه را می گویم، خنده دار باشد یا نباشد نمی دانم، اما جوک من این است که من قبلاً چندین بار مرده ام و این احساسی است که به این موضوع دارم. زندگی من به طور کامل و به نحو بسیار شدیدی تغییر کرد وقتی در سال ۲۰۰۲ به اچ آی وی مبتلا شدم و همچنین سال گذشته با سرطان و نمی توانید چیزی را که می دانید از ذهن خود پاک کنید».

قصد داریم شما را با 10 سلبریتی مشهوری آشنا کنیم که در مورد ابتلای خود به ویروس اچ آی وی افشاگری کرده و این موضوع را پنهان نکردند.

۵- اونگینا

اونگینا ستاره برنامه تلویزیونی RuPaul’s Drag Race اعلام کرده است که به ویروس اچ آی وی مبتلا بوده و بدین ترتیب به یکی از اولین چهره های برنامه های ریالیتی تبدیل شد که از ابتلای خود به این ویروس مرگبار پرده بر می دارد. برنامه RuPaul’s Drag Race در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و رایان اونگ پائولو که در این برنامه با نام اونگینا شناخته می شد یکی از شرکت کنندگان در مسابقه بود. در فصل اول بود که اونگینا فاش کرد به ویروس اچ آی وی مبتلاست. پائولو در سال ۲۰۱۷ در مصاحبه ای در این باره چنین گفت: «این موضوع زندگی مرا به شدت تغییر داد زیرا این باری بود که از روی دوشم برداشته شد تا در نهایت بتوانم با صدای بلند آن را فریاد زده و آن را برای خودم نگه دارم. این کار همچنین به انگیزه ای برای دیگران تبدیل شد تا در مورد ابتلایشان به اچ آی وی با صدای بلند فریاد بزنند. بسیار خوشحالم که به دیگران کمک کردم با این شرایط خود کنار بیایند، مانند همان کاری که من کردم».

پائولو در سال ۲۰۲۰ نیز در فصل پرستاره برنامه Drag Race شرکت کرد اما بیشتر وقت و انرژی خود را صرف آگاهی بخشی در مورد بیماری ایدز و ویروس اچ آی وی کرده است. وی در این باره چنین اظهارنظر می کند: «در حالی که تست دادن روز به بروز بیشتر و بیشتر در دسترس قرار می گیرد، مهم است که به صحبت کردن در مورد آن ادامه دهیم و اهمیت اطلاع از شرایط افراد مبتلا به این ویروس را به اطلاع دیگران برسانیم. همزمان باید در مورد رابطه جنسی با رعایت ایمنی کامل آگاهی بدهیم. می دانم و می فهمم که گفتن این موضوع راحتتر از انجام آن است اما وقتی صدایت بلند باشد و به صحبت در مورد آن ادامه دهد قدرت بزرگی وجود دارد و من امیدوارم که صدای من بلند و قوی باشد».

قصد داریم شما را با 10 سلبریتی مشهوری آشنا کنیم که در مورد ابتلای خود به ویروس اچ آی وی افشاگری کرده و این موضوع را پنهان نکردند.

۶- دنی پینتائورو

دنی پینتائورو که در کودکی با بازی در سریال Who’s the Boss? به شهرت رسید، در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که به ویروس اچ آی وی مبتلا شده است. بعد از موفقیت و شهرت با سریال Who’s the Boss?، پینتائورو در پیدا کردن مسیر زندگی خود دچار مشکل شد. در سال ۲۰۱۵ این بازیگر در برنامه اپرا وینفری حضور یافت تا در مورد این دوره نامفهوم و گنگ زندگی مود صحبت کند که او را به سمت مواد مخدر صنعتی کشاند و در نهایت باعث ابتلایش به ویروس اچ آی وی شد. پینتائورو در برنامه اپرا وینفری چنین گفت: «برای یک چکاپ معمول به پزشک مراجعه کردم. می دانید، به عنوان یک مرد همجنسگرای مسئولیت پذیر، هر شش ماه یک بار باید تست اچ آی وی انجام دهید و مدت دو هفته را با اضطراب و نگرانی در مورد نتیجه آزمایش صبر می کنید، یا دستکم من اینطور بودم، زیرا فکر کردن به ابتلا به اچ آی وی نیز مرا وحشت زده می کرد… یک حرکت رو به عقب است. شما آنقدر وقت را در ترس و وحشت فرو می روید که به سمت ابتلا به آن پیش می روید و در نهایت به آن مبتلا می شوید. و حالا دیگر لازم نیست بترسید».

پینتائورو همچنین می گوید که پیش از شروع رابطه با شریک زندگی اش ماجرا را با او در میان گذاشته و در این مورد پنهانکاری نمی کند. پینتائورو در ادامه می گوید: «بدون شک این یکی از پشیمانی های زندگی من است که نتوانستم مسئولیت زندگی ام را بر عهده بگیرم. پس اکنون که این اتفاق برایم رخ داده، احساس می کنم که سرنوشت به من می گوید این تنها شانس و فرصت من است تا آن ذره نور باشم و می خواهم هر کاری بکنم تا این شانس را همچنان داشته باشم».

قصد داریم شما را با 10 سلبریتی مشهوری آشنا کنیم که در مورد ابتلای خود به ویروس اچ آی وی افشاگری کرده و این موضوع را پنهان نکردند.

۷- چاک پانوزو

چاک پانوزو نوازنده گیتار باس گروه موسیقی Styx از زمان ابتلا به اچ آی وی در سال ۱۹۹۱ با این ویروس زندگی می کند. پانوزو گروه موسیقی Styx را در دهه ۷۰ همراه با برادرش تاسیس کرده و در تمام طول دوران موفقیت گروهش در دهه ۷۰ و ۸۰ تمایلات همجنسگرایانه خود را مخفی نگه داشت. در سال ۱۹۹۱، مشخص شد پانوزو به اچ آی وی مبتلا شده و بدین ترتیب بود که وی تصمیم گرفت دارویی مصرف نکند. در انتهای دهه ۱۹۹۰، او چنان بیمار بود که روزانه باید ۲۳ قرص مصرف می کرد. پانوزو بعدها در سال ۲۰۱۷ در مصاحبه ای از تجربه خود در آن دوران گفت: «آن دوران بدترین دوران زندگی ام از لحاظ بیماری بود، هم از لحاظ روانی و هم فیزیکی. اما همانجا بود که قدرت گفتن این جمله را پیدا کنم که دیگر نمی توانم به عنوان یک مرد مخفی کار و منزوی به این زندگی ادامه دهم، پس می خواهم گروه را ترک کنم».

پانوزو در نهایت ابتلای خود به اچ آی وی را علنی کرد و بعد از ثبات سلامتیاش هنوز هم با گروه موسیقی خود تور برگزار کرده و امیدوار است الهام بخش دیگر افراد مبتلا به اچ آی وی باشد: «وقتی روی صحنه می رود هرگز نمی دانم که چه کسی قرار است آنجا باشد اما اگر یک مرد جوان باشد که همان چیزی که من تجربه کرده ام را تجربه کرده باشد دوست دارم با خودش فکر کند که اگر او توانست این کار را بکند چرا من نتوانم؟».

قصد داریم شما را با 10 سلبریتی مشهوری آشنا کنیم که در مورد ابتلای خود به ویروس اچ آی وی افشاگری کرده و این موضوع را پنهان نکردند.

۸- فردی مرکوری

فردی مرکوری تنها ۲۴ ساعت قبل از مرگش، فاش کرد که سال هاست به بیماری ایدز مبتلا شده است. به عنوان نفر اصلی گروه موسیقی راک Queen، رکوری به ندرت در مورد زندگی شخصی و سلامتش صحبت می کرد. اما در سال ۱۹۹۱ او بیانیه ای منتشر کرد که در آن افشا شده بود به ایدز مبتلاست. فردی مرکوری در این بیانیه چنین گفته بود: «بعد از حدس و گمان های بسیار در رسانه ها، می خواهم تایید کنم که تست اچ آی وی من مثبت بوده و به ایدز مبتلا هستم. از نظر خودم درست می دانستم که این موضوع را شخصی نگه دارم تا از حریم خصوصی کسانی که در اطراف من هستند حفاظت کنم. با این وجود، اکنون زمان آن رسیده که دوستان و طرفدارانم در سراسر جهان واقعیت را بدانند و امیدوارم که همه به من، پزشکانم و تمام کسانی که با این بیماری هولناک مبارزه می کنند بپیوندند». ستاره موسیقی راک در سن ۴۵ سالگی و تنها ۲۴ ساعت پس از این بیانیه درگذشت.

قصد داریم شما را با 10 سلبریتی مشهوری آشنا کنیم که در مورد ابتلای خود به ویروس اچ آی وی افشاگری کرده و این موضوع را پنهان نکردند.

۹- ایزی ای

ایزی-ای رپر معروف در سال ۱۹۹۵ فاش کرد که به ایدز مبتلا بوده و یک هفته بعد درگذشت. در مارس ۱۹۹۵، ایزی-ای که نام واقعی اشت اریک رایت بود در اوج شهرت خود به سر می برد که در بیمارستان بستری شد. در آن زمان بود که این رپر معروف با انتشار بیانیه ای ابتلای خود به بیماری ایدز را علنی کرد. وی در بیانیه خود چنین نوشته بود: «من مذهبی نیستم اما درست یا غلط، من همینم که هستم. این را به این خاطر نمی گویم که دنبال یک بالش نرم هر جه که بروم هستم. فقط حس می کنم که هزاران هزار طرفدار جوان دارم که وقتی پای ایدز به میان می آید باید واقعیت را بدانند. در هفته گذشته متوجه شدم که این بیماری واقعی است و تبعیض قائل نمی شود. همه را تحت تاثیر قرار می دهد». این رپر سرشناس در ۲۶ مارس ۱۹۹۵ در سن ۳۰ سالگی درگذشت.

قصد داریم شما را با 10 سلبریتی مشهوری آشنا کنیم که در مورد ابتلای خود به ویروس اچ آی وی افشاگری کرده و این موضوع را پنهان نکردند.

۱۰- راک هادسون

راک هادسون ستاره مشهور دنیای سینما اولین سلبریتی مشهوری بود که خبر ابتلایش به ایدز را علنی کرد. در چشم عموم مردم و طرفدارانش، هادسون چهره پیشگام هالیوود کلاسیک در دهه ۵۰ و ۶۰ بود اما او در خفا تمایلات همجنسگرایانه داشت. در سال ۱۹۸۵، هادسون اعلام کرد که به ایدز مبتلاست و بدین ترتیب به اولین سلبریتی شناخته شده ای تبدیل شد که این موضوع را علنی می سازد. اعلام این خبر و مرگ هادسون، بحران ایدز و اچ آی وی را به موضوعی عمومی تبدیل کرد. در آن دوران بود که مجله People در این باره نوشت: «از زمانی که هادسون بیماری خود را اعلام کرده است، بیش از ۱.۸ میلیون دلار کمک های شخصی (بیش از دو برابر کمک های جمع آوری شده برای تحقیقات در مورد این بیماری در سال قبل) برای حمایت از تحقیقات در مورد بیماری ایدز و مراقبت از قربانیان ایدز جمع آوری شده است (تنها در سال ۱۹۸۵، بیش از ۵,۵۲۳ مورد ابتلا به ایدز در ایالات متحد گزارش شد)». چند روز بعد از مرگ هادسون در اثر ابتلا به ایدز ، کنگره ایالات متحده ۲۲۱ میلیون دلار برای پیدا کردن درمان ایدز اختصاص داد.

از چهره های مشهور دیگری که به بیماری ایدز مبتلا شده بودند و جانشان را از دست دادند می توان به رابرت دیویس بازیگر شناخته شده نقش بیلی هیس در فیلم «قطار سریع السیر نیمه شب» (Midnight Express)، داک رامبو بازیگر مشهور آمریکایی، ژان آنتونی ری رقصنده سیاه پوست مشهور به «له‌روی»، ریکی آویلس بازیگر پرتغالی فیلم های «راه کارلیتو» (Carlito’s way) و پدرخوانده ۳، کلاوس نومی خواننده آلمانی، رودولف نوریف رقصنده مشهور روسی، جیا کارانگی مدل مشهور، استیون استاکر بازیگر آمریکایی، مریت باتریک بازیگر آمریکایی، آنتونی پرکینز بازیگر اصلی فیلم «روانی» (Psycho) و مایکل جیتر بازیگر فیلم «مسیر سبز» (Green Mile) اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: بعد از یک رابطه جنسی بدون کاندوم چه زمانی باید آزمایش ایدز داد؟

پیشگیری اورژانسی از ایدز : ظرف ۷۲ ساعت داروی ضدویروس اچ‌آی‌وی بخورید

چهره های مشهوری که به دلیل ابتلا به ایدز جانشان را از دست دادند

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود