کرونای انگلیسی چیست؟ هر آنچه که باید در مورد نسخه جدید کرونا بدانید

کرونای انگلیسی چیست؟ هر آنچه که باید در مورد نسخه جدید کرونا بدانید

با اعلام شناسایی یک نوع جدید و جهش یافته از ویروس کرونا در بریتانیا که به کرونای انگلیسی مشهور شده و سرعت انتشار بسیار بالاتری نسبت به نسخه اصلی این ویروس دارد، بسیاری از کشورها پروازهای خود به این کشور را به طور موقت متوقف کرده اند. دولت بریتانیا نیز هشدار داده که این نسخه جهش یافته از ویروس کرونا از کنترل خارج شده و ممکن است از جنوب شرقی این کشور به دیگر نقاط سرایت کند. تاکنون بیش از هزار مورد ابتلا به این نسخه جدید در بریتانیا شناسایی شده، گر چه انتظار می رود تعداد واقعی موارد ابتلا به این سویه جدید هزاران نفر باشد در شرایطی که دولت در آستانه کریسمس محدودیت های گسترده رفت و آمد را اعمال کرده است. بدنبال این خبر، کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و آلمان هرگونه سفر شهروندانشان به بریتانیا را برای جلوگیری از شیوع این نسخه جهش یافته از ویروس کرونا ممنوع اعلام کرده اند.

یک نوع جدید و جهش یافته از ویروس کرونا در بریتانیا کشف شده است

دانشمندان بر این باورند که این سویه جدید که نام VUI-202012/01 برای آن انتخاب شده، نسبت به دیگر سویه ها از قدرت شیوع بیشتری برخوردار بوده و این موضوع به دلیل جهش در پروتئین قلاب دار است که به ویروس کمک می کند بهتر به سلول های بدن انسان بچسبد. آن ها همچنین بر این باورند افراد حامل این نسخه از ویروس تعداد بیشتری از آن را در بدن خود حمل می کنند. دانشمندان بر این باورند که نسخه جهش یافته ۷۰ درصد بیشتر از نسخه های قبلی منتشر شده و این بدان معناست که نرخ شیوع آن بالا بوده و در زمانی مشابه تعداد افراد بیشتری به آن مبتلا خواهند شد. در حالی که به طور متوسط هر فرد در بریتانیا ۱.۱ تا ۱.۲ فرد دیگر را به کرونا مبتلا می کرد، این عدد در مورد کروناویروس جهش یافته جدید ۰.۹ بالاتر است. گفته می شود که در ماه نوامبر، حدود یک چهارم موارد ابتلا در جنوب شرقی بریتانیا از نوع جدید بوده اند در حالی که در اواسط دسامبر این درصد به بیش از نیمی از موارد ابتلا رسیده است.

یک نوع جدید و جهش یافته از ویروس کرونا در بریتانیا کشف شده است

آیا ویروس جهش یافته کرونا احتمال مرگ را افزایش می دهد؟

از زمان شیوع ویروس کووید-۱۹ در سال ۲۰۱۹، جهش های زیادی در آن رخ داده است و وقوع چنین رخدادهایی در مورد ویروسی با این ماهیت چیزی جدید و بی سابقه یا غیرقابل انتظار نیست. اما اگر مردم بیشتری به این نسخه از ویروس مبتلا شوند به این دلیل که قدرت شیوع آن بیشتر است، این بدان معنا خواهد بود که افراد بیشتری در بیمارستان ها بستری خواهند شد. هنوز شواهد کافی برای اینکه ویروس جهش یافته جدید باعث مرگ بیشتر می شود در دست نیست. به نظر می رسد که نشانه های ابتلا همان نشانه های سه گانه قبلی- سرفه جدید و متوالی، تب یا دمای بدن بالا و تغییر در حس بویایی و چشایی- باشد. اما بسیاری از کارشناسان هشدار داده اند که هنوز زود است تا در مورد شدت تاثیرات این نسخه جدید از ویروس کرونا صحبت کرد. نکته نگران کننده دیگر این است که هرچه گردش و انتشار یک نسخه از ویروس بیشتر باشد تعداد جهش ها نیز افزایش یافته و انتقال آن به حیوانات دیگر بسیار بیشتر خواهد بود.

یک نوع جدید و جهش یافته از ویروس کرونا در بریتانیا کشف شده است

آیا واکسن های موجود کرونا بر این نسخه جهش یافته از ویروس اثر گذار هستند؟

به نظر می رسد که واکسن های موجود به نسخه جهش یافته نیز موثر باشند و مت هنکاک وزیر بهداشت بریتانیا نیز مدعی شده که بسیار غیرمحتمل است که نسخه جدید واکنش متفاوتی به واکسن داشته باشد و به عبارت دیگر واکسن بر آن موثر نباشد. واکسن های ساخته شده  باعث تولید آنتی بادی هایی علیه بسیاری از بخش های پروتئین قلاب دار می شوند و دانشمندان بر این باورند که یک یا دو تغییر در قلاب ها و شاخک های این ویروس نمی تواند واکسن را بلااستفاده نماید.

نسخه جهش یافته ویروس کرونا به بخش هایی از دیگر نقاط بریتانیا نیز سرایت کرده و مواردی از آن در دانمارک، هلند و استرالیا نیز دیده شده که به گفته مقامات منشأ اصلی آن ها شهر لندن و جنوب شرقی بریتانیا بوده است. اولین بار این نسخه جهش یافته در اواسط اکتبر از نمونه ای که در ماه سپتامبر در منطقه کنت گرفته شده بود شناسایی شد.

بیشتر بخوانید: ژایر بولسونارو : واکسن کرونا ممکن است افراد را به «کروکودیل» و «زنان ریشدار» تبدیل کند

منبع: mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

 • مرتضی دی ۱, ۱۳۹۹

  وقتیکه اسلام ارتباط با حیوانات رو حرام کرده حتماً یه علتی داشته. اولش تو چین به خاطر خوردن گوشت خفاش بعد اون از جهش اول تو دانمارک به خاطر ارتباط با راسو ها ، اینم از جهش بعدی به خاطر ارتباط با سگ و گربه خانگی . چرا این اتفاقات تو کشورهای اسلامی نمیافته ؟؟؟

  • ss دی ۲, ۱۳۹۹

   کی گفته نیفتاده ؟ توی عربستان کرونا نسل ۶ یا همون مرس از شتر به انسان منتقل شده و از حیوان های حلال اسلام هم خوب ویروس منتشر شده مثل تب مالت ، تب کریمه کنگو … اطلاعات نداری لطفا نظر نده …
   در ضمن اگر خیلی میدونن و راهو بلدین پس چرا واکسنشو اول اختراع نکردین ؟؟