خدمات پس از فروش لوازم خانگی شامل چه مواردی است؟

خدمات پس از فروش لوازم خانگی شامل چه مواردی است؟

این روزها خدمات پس از فروش به قدری حیاتی و مهم تلقی می‌شوند که قادر هستند میزان سود یا ضرر یک شرکت را از قبل مشخص کنند. ارائه خدمات پس از فروش به نوعی چالش برانگیز است چرا که به دست آوردن رضایت تمامی مشتریانی که با در ارتباط هستند، اصلا کار ساده‌ای نیست، اما باید به آن‌ها توجه کرد.

برای صنعت پیشران لوازم خانگی لازم است که حتما برخی از خدمات پس از فروش به خوبی بررسی و طراحی شوند تا مشتریان این حوزه در این بازار رقابتی برندی را انتخاب کنند که شایستگی بیشتری را دارد. در این زمینه خدماتی مثل حمل و نقل محصولات، اختصاص تعمیرکاران متخصص برای تعمیر محصولات، قابلیت حمل و نقل محصول در صورت درخواست مشتری و … از جمله مباحثی است که می‌خواهیم در این مطلب کوتاه به آن‌ها اشاره کنیم!

چرا در صنعت لوازم خانگی نیاز داریم تا حتما از خدمات پس از فروش بهره بگیریم؟

در حوزه لوازم خانگی برندهای زیادی مثل ال جی، اسنوا، سامسونگ، بوش و … فعالیت می‌کنند که هر کدام در تولید محصول یا محصولاتی خاص شهرت زیادی در میان خریداران دارند! این کسب و کارها می‌توانند با بررسی این موضوع یعنی خدمات پس از فروش محصولات خود برای کسب و کارشان یک مزیت رقابتی ایجاد کنند.

این مزیت رقابتی کمک می‌کند که یک کسب و کار قادر باشد به راحتی محصولاتش را به مشتریان بیشتری بفروشد و گروهی از طرفداران برند خود را بسازد. به عنوان مثال در اسنوا که به عنوان پرچم‌دار لوازم خانگی ایران و خاورمیانه شناخته می‌شود این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که نتیجه آن ورود محصولات این گروه صنعتی ایران به بازارهای جهانی است.

در صنعت لوازم خانگی، خدمات پس از فروش شامل چه مواردی است؟

با بررسی بزرگ‌ترین برندهای فعال در این صنعت، شاهد این هستیم که در کنار توجه به عمق تولید و ساخت دستگاه‌های باکیفیت، این نوع کسب و کارها به سیستم‌های لجستیک و حمل و نقل خود،خدمات فروش و ارائه قطعات (در صورت خرابی یک قطعه در محصول تولید شده) و فعالیت‌های مرتبط با تعمیر و نگهداری هستیم!

همه برندهای موفق در سراسر دنیا با کمک این نوع خدمات، در واقع مشتریان را به خود وفادار می‌کنند چرا که هر مشتری برای خرید محصول یک برند به آن وابسته می‌شود چرا که باید از تعمیرکاران و نمایندگان فروش قطعات آن استفاده کند، اما معیار شناسایی خدمات پس از فروش برتر در این حوزه چیست؟

معیارهایی برای شناسایی بهترین خدمات پس از فروش در حوزه لوازم خانگی

اگر در انتخاب محصولات لوازم خانگی به این موضوع توجه می‌کنید که کدام برند خدمات پس از فروش بهتری را ارائه می‌کند، توصیه می‌کنیم که حتما معیارهای موجود در این حوزه را شناسایی کنید. مهم‌ترین معیارهایی که در زمینه خدمات پس از فروش لوازم خانگی قابل سنجیدن هستند، عبارت است از:

  • شیوه فروش قطعات محصولات تولید شده توسط شرکت (+تنوع بالا و ایجاد دسترسی آسان برای خرید توسط مشتریان)
  • ارائه کلاس‌ها و شیوه‌های مختلف ارائه خدمات پس از فروش
  • ارائه خدمات پشتیبانی و پاسخگویی به صورت شبانه روزی در صورت بروز مشکلات حاد
  • بررسی میزان تقضای بازار و تولید محصول بر اساس نیاز مشتریان (یک برند موفق هیچ گاه، محصولاتش در بازار به دلیل عدم تولید نایاب نمی‌شوند!)
  • امکان ارائه خدمات پس از فروش به تمامی مکان‌های جغرافیایی که محصول در آن‌ها ارائه شده‌است!
  • بروزرسانی همیشگی محصولات برای دوری از خطر قدیمی شدن محصولات و تکنولوژی‌های آن‌ها
  • امکان ارائه یک شبکه تحویل محصولات برای گروه‌های مختلف مردم
  • و …

تکنیک‌های قابل ارائه در خدمات پس از فروش محصولات لوازم خانگی چیست؟

در این زمینه باید دقت داشته باشید که برای تولید هر محصول لوازم خانگی باکیفیت که در بازار طرفداران خود را داشته باشد، لازم است که از تکنیک‌های موجود در این زمینه حتما بهره بگیرید. به عنوان مثال ارتباط پایدار و ماهیانه با مشتریان، امکان نظرسنجی تلفنی یا آنلاین برای آن‌ها در رابطه با محصولات و … مبحثی است که باید به خوبی در این حوزه بررسی  شود.

استفاده از این تکنیک‌ها نیاز به متخصصانی دارد که بتوانند، استراتژی‌های لازم در این حوزه را طراحی کنند. اگر بخواهیم یک مثال از خدمات پس از فروش موفق در حوزه لوازم خانگی بزنیم، بدون شک اسنوا را باید انتخاب کنیم! پیشرفتگی اسنوا در صنعت تولید محصولات خانگی باعث شد که برای حفظ سهم خود در بازار از متخصصان این حوزه هم بهره بگیرد و رضایتمندی بیشتری از مشتریان خود دریافت کند.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا برند ایرانی یا خارجی دیگری می‌شناسید که در حوزه لوازم خانگی محصولات باکیفیتی را تولید کند و با خدمات پس از فروش خود قصد داشته باشد تا رضایت شما را جلب کند؟

بیشتر بخوانید: رایج ترین آزمایش های لوازم خانگی را بشناسید!

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود