تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه به سه روش کارامد و موثر

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه به سه روش کارامد و موثر

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

عملکرد اصلی فیلتر هود، تمیز کردن هوا و جلوگیری از تجمع چربی است. این فیلترها باید به طور منظم تمیز شوند تا از ایجاد آلاینده های مضر در فضای خانه جلوگیری شود.

روش های مختلف تمیز کردن چربی های فیلتر هود

تمیز کردن فیلتر هود با مایع ظرفشویی و جوش شیرین

ابتدا فیلتر را از هود جدا کنید. توجه کنیدکه روش جدا کردن فیلتر بسته به نوع و مدل آن ممکن است متفاوت باشد. اگر فیلتر شما با پوشش پلاستیکی پوشانده شده است، قبل از برداشتن فیلتر ابتدا آن را جدا کنید.

مشاهده فیلم تمیز کردن فیلتر هود

سپس سینک ظرفشویی را با آب گرم یا آب جوش پر کنید تا روی فیلتر هود را کاملا بگیرد. دقت کنید که اگر آب شیر به اندازه کافی داغ نیست، ابتدا آب را در کتری بجوشانید و سپس آن را درون سینک بریزید.

در مرحله ی بعد یک چهارم فنجان (۶۰ گرم) جوش شیرین و حدود ۱ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی داخل سینک بریزید و با استفاده از قاشق مواد را با یکدیگر ترکیب کنید.

برای بدست آوردن ترکیب قدرتمند می توانید یک چهارم فنجان سرکه نیز به مخلوط اضافه کنید.

حالا فیلترها را به طور کامل در ترکیب مورد نظر غوطه ور کنید تا ۱۰ دقیقه خیس بخورد. اگر فیلتر هود شما بزرگ است و به طور کامل در سینک قرار نمی گیرد، هر دفعه نصف فیلتر را تمیز کنید.

سپس فیلتر را با یک برس تمیز کننده نرم تمیز کنید تا هرگونه ذره باقی مانده از روی سطح آن جدا شود.

در آخر سینک را تخلیه کرده و با آب گرم فیلتر را بشویید. پس از شستشو، با استفاده از پارچه تمیز فیلتر را کاملاً خشک کنید و قبل از قرار دادن مجدد فیلتر در داخل هود، مطمئن شوید که کاملاً خشک شده است.

توجه داشته باشید که برای حفظ کیفیت فیلتر خود، آن را به طور ماهانه تمیز کنید زیرا این کار باعث می شود تا هود شما بهتر عمل کند.

تمیز کردن فیلتر هود با مواد شوینده ماشین ظرفشویی

تمیز کردن فیلتر هود با قرص ماشین ظرفشویی

فیلتر را از هود جدا کرده و آن را در سینی بزرگ قرار دهید و یک عدد قرص ماشین ظرفشویی روی آن قرار دهید.

حالا مقداری آب جوش روی آن بریزید تا تا قرص کاملا حل شود.

سپس به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید تا مواد شویند روی فیلتر هود بماند. پس از گذشت این مدت فیلتر را برس نرم تمیزکرده و آن را آب داغ آبکشی کنید.

در آخر هم آن را با دستمال یا حوله خشک کنید.

تمیز کردن فیلتر هود با ژل ماشین ظرفشویی

شما می توانید از به جای قرص از ژل ماشین ظرفشویی نیز استفاده کنید. در این روش هر دو طرف فیلتر را با آب گرم مرطوب کنید زیرا آب گرم به مواد شوینده ماشین ظرفشویی اجازه می دهد تا به داخل چربی و سایر مواد باقیمانده روی فیلتر بهتر نفوذ کنند.

فیلتر مرطوب را روی سطح یک سینی بزرگ قرار دهید. قسمتی از فیلتر که دارای بیشترین چربی است را روبه بالا قرار دهید و مقدار زیادی از مواد شوینده ماشین ظرفشویی روی آن بریزید.

توجه داشته باشید که حتماً از مواد شوینده ماشین ظرفشویی استفاده کنید. مواد شوینده ماشین ظرفشویی، همان ژل پاک کننده ای است که فقط در ماشین ظرفشویی استفاده می شود و با مایع ظرفشویی کاملا متفاوت است.

در این مرحله مواد شوینده ماشین ظرفشویی را با استفاده از مسواک روی سطح فیلتر پخش کنید و تمام لبه ها و کل سطح فیلتر را بپوشانید.

سپس به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید تا مواد شوینده روی فیلتر باقی بمانند. اگر فیلتر شما زیاد کثیف شده است، آن را به مدت یک ساعت یا بیشتردر داخل مواد شوینده خیس دهید. پس از گذشت این مدت فیلتر هود را با آب گرم بشویید و با استفاده از یک حوله تمیز قسمت جلو و پشت فیلتر را خشک کنید و در صورت لزوم آن را روی آبچکان بگذارید تا خشک شود.

اگر فیلتر شما زیاد کثیف شده است، ممکن است نیاز داشته باشید تا مراحل تمیز کردن فیلتر هود را بیشتر از یک بار تکرار کنید. در این صورت، مواد شوینده ماشین ظرفشویی بیشتری را روی قسمت های کثیف تر بریزید و با مسواک روی آن بمالید.

از بین بردن ذرات چربی فیلترهود با محلول آمونیاک

فیلترها را درون کیسه قرار دهید و به اندازه کافی محلول آمونیاک روی آنها بریزید تا سطح آنها را به خوبی بپوشاند؛ البته پر کردن نصف کیسه ها هم کافی است. سپس کیسه را ببندید و آن را روی یک سطح صاف مانند میز بگذارید.

فیلترها را حداقل ۸ ساعت یا به مدت یک شب در محلول آمونیاک قرار دهید تا چربی ها تجزیه شده و در نهایت فیلترها تمیزشوند.

پس از گذشت این مدت فیلترها را از داخل کیسه خارج کنید و در زیر آب گرم بشویید. سپس آنها را روی یک حوله تمیز و خشک قرار دهید تا در هوای محیط خانه خشک شوند.

اگر تمیز کردن سایر وسایل آشپزخانه بزرگترین دغدغه شماست، می توانید از آموزش های زیر استفاده کنید:

نحوه تمیز کردن چدن گاز

ترفند های تمیز کردن خانه

نکته پایانی

فیلترهای پارچه ای و بسیار چرب را تمیز نکنید زیرا این دسته از فیلترها را باید هر ۳-۴ ماه یکبار عوض کنید.

از تمیز کردن فیلتر هود خود در ماشین ظرفشویی خودداری کنید زیرا چربی به جدار ماشین ظرفشویی شما می چسبد و در صافی تخلیه آب گیر می کند.

سعی کنید حداقل یکبار در ماه اطراف فیلتر را با پاک کننده همه کاره تمیز کنید تا هود شما عملکرد بهتری داشته باشد.

بدون نظر

ورود